BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Sertleşme Problemi

Sertleşme problemi penetrasyon için gerekli olan sertliğin hiç veya tekrarlayan şekilde ara ara sağlanamaması olarak tanımlanmaktadır. Cinsel ilişki başından sonuna dek peniste sertlik sağlanamaması veya sağlandığında bunun korunamaması sertleşme problemidir. Bu problem her cinsel ilişki esnasında ortaya çıkmayabilir. Erkekler bazı durumlarda herhangi bir sertleşme problemiyle karşılaşmazken bazı durumlardaysa cinsel ilişki esnasında sertleşme konusunda sürekli veya bazı anlarda sorun yaşayabilirler. Aynı zamanda bazı kişilerde mastürbasyon esnasında herhangi bir sorun görülmezken cinsel ilişki sırasında sertleşme problemi görülebilir.

Sertleşme Probleminin Görülme Nedenleri Nelerdir?

Sertleşme sıkıntısı her yaşta görülebilecek bir durum olmakla birlikte ilerleyen yaşla beraber daha sık görüldüğü bilinmektedir. İnsanların kendilerine yeterince bakmamaları, kötü alışkanlıkları gibi çok sayıda faktör sertleşme problemlerine yol açabilir. Dolayısıyla yaşlılık döneminde vücutta oluşan tahribatlar arttığından ötürü ileri yaş sertleşme probleminin en sık görüldüğü dönemi gösterir. Aynı zamanda çeşitli hastalıklara bağlı olarak da sertleşme problemi riski artabilir. Sertleşme probleminin psikolojik sebeplerden kaynaklı olarak gerçekleşebileceğini de unutmamak gerekir.

Sertleşme Problemi Risk Faktörleri Nelerdir?

Fiziksel veya psikolojik çok sayıda sebep sertleşme problemi oluşumunu tetiklemektedir. Bunun için kişi önce doktora başvurmalı ve yaşadığı durumu doktoruna anlatmalıdır. Daha sonra kişinin doktorun sorduğu sorulara verdiği yanıtlar üzerinden kişinin sertleşme problemi yaşamasına neden olan faktörler ortaya çıkabilir. Birden çok faktör bu durumu tetikleyebilir.

Psikolojik faktörler burada çok etkilidir. Cinsel tecrübesi olmayan bazı kişilerde anksiyete durumu yaşanması ve bunun üzerine sertleşme problemi görülmesi mümkündür. Ayrıca cinsel olarak kendini güçsüz hisseden bireyler veya partnerle ilişkilerinden kaynaklı olarak anksiyete altına giren bireylerde sertleşme problemi görülebilir.

Fiziksel problemlerin başında kötü alışkanlıklar gelmektedir. Alkol, sigara ve uyuşturucu maddelerin kullanımı sertleşme problemlerinde kişilerin risk grubuna girmelerinde en büyük sebeptir. Elbette kişi bu tip kötü alışkanlıklara sahip değilse bile sertleşme problemi yaşayabilir. Bunun sebebi hormonal dengesizlikler veya türlü hormon hastalıkları olabilir.

Damar tıkanıklığı, hipertansiyon, kandaki yağ oranında artış gibi vasküler problemlerin de sertleşme problemine neden olduğu kanıtlanmıştır. Dolayısıyla damar hastalıkları, obezite problemi ya da sigara kullanmaktan kaynaklanan kanın yeterince sağlıklı olmaması durumu sertleşmeye yol açabilir.

Ayrıca şeker, parkinson gibi hastalıklar ve çeşitli cerrahi operasyonların da sertleşmeye yol açtığı bilinmektedir. Hastalıklara bağlı olarak kullanılabilen bazı ilaçlar ve sakinleştirici ilaçlar da sertleşmeye yol açar.

Sertleşme Probleminde Tedavi Uygulamaları

Sertleşme probleminde hiçbir fiziksel tanı yoksa ve kötü alışkanlıkların bırakılmasına rağmen devam ediyorsa psikolojik kaynaklı olması muhtemeldir. Bu durumda hastaların terapi seanslarına gitmeleri önerilmektedir. Bu durum için özel cinsel terapi uygulamaları uzmanlar tarafından uygulanmaktadır. Bazı ilişkilerde konu bireysel değil, partnerlerin ilişkisi kapsamında gelişebilir. Bu durumda cinsel eğitim bilgisi ve ilişki terapisi önerilmektedir.

Kötü alışkanlıkların kullanımı mevcutsa, diğer olası sebeplerin varlığı olsun ya da olmasın kötü alışkanlıkların doğrudan bırakılması önerilmektedir. Eğer ciddi anlamda bağımlılık yaşanıyorsa sigara, alkol veya uyuşturucu maddelerin bırakılmasına dair tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

Sertleşme problemi hormonal rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa, hormonların dengelenmesi için çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Sertleşme problemi çeşitli medikal uygulamalarla da tedavi edilebilmektedir. Özellikle hormon dengesizliklerinden kaynaklı durumlarda hormon dengeleyici ilaçlar önerilir. Aslında en büyük faktör olan penise sağlıklı kan iletiminin verimli bir şekilde sağlanması problemini önleme amaçlı kan akımını artıran ve penis damarlarını geliştiren tedavi seçenekleri de mevcuttur.

Sahip olunan hastalıklar neticesinde sertleşme problemi yaşanıyorsa yaşanan hastalıkların teşhis ve tedavi uygulamaları gereğince sertleşme problemini iyileştirmek mümkün olabilir. Sertleşme problemi tedavisinde diğer yöntemler vakum uygulamaları, penil protezler ve penil enjeksiyonlardır.

WhatsApp
Top