BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Prostatit ve Diğer Prostat Hastalıkları

Prostat erkeklerde oldukça fazla hastalığa gebe olan ve ilerleyen yaşla birlikte bu sorunların daha çok yaşandığı bir organdır. Bu hastalıklar arasında prostatit, prostat büyümesi ve prostat kanseri gibi risk içeren hastalıklar da bulunur. Prostat hastalıkları sayıları fazla olmasıyla birlikte, günümüzde çok sayıda tedavi tekniğiyle uzman doktorlarca tedavi edilebilmektedir. Prostatın işlevi aslında vücutta bir salgı bezi görevi görmesidir. İdrar torbasının hemen altında konumlanan prostat içinde idrar kanalına çıkan tüpler bulundurur.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi genellikle iyi huylu gelişir ve çoğunlukla yetişkinlik sürecin sonları ila yaşlılık başlangıcı dönemlerde ortaya çıkar ve büyüme hayat boyu devam eder. İyi huylu prostat büyümesinin yaşlılık dışında başka bir nedeni bilinmemektedir. Prostatın büyümesi çeşitli komplikasyonları da beraberinde getirir. En büyük sonuçlardan biri mesane üzerine yaptığı baskı ile oluşan daralmalar ve tıkanmalardır. Bu problem sonucunda idrar çıkışı engellenebilir ve böylece mesanenin fonksiyonu olan idrar depolama ve idrar boşaltma konularında problem meydana gelir.

Prostat büyümesi yaş ilerledikçe çok sayıda erkek bireyde ortaya çıkar ancak her erkek bireyde ilerlemesi aynı düzeyde gerçekleşmez. Bu sebeple bazı durumlarda tedavi uygulamalarına gerek kalmayacaktır ancak hızı ve şiddetinin yüksek olduğu durumlarda özellikle genel sağlığa ve idrar yapımına zarar vermeye başlayabilir ve bu durumda müdahale şarttır.

Prostat Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Prostat büyümesinin belirtileri arasında idrarda şiddetin azalması, idrar başlangıcında sıkıntılar ve aralıklı kesintiler, içeride hala idrar kaldığının hissedilmesi, çok idrara çıkma, idrarı tutamama, geceleri veya günlük hayatta ani gelen sıkışmalar sayılabilir. PSA tahlili, idrar tahlili ve rektal muayene ile teşhis etmek mümkündür. Bazı durumlarda çeşiti ultrasonografi yöntemlerine başvurulabilir.

Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat büyümesine bağlı olarak mesanenin tahribata uğraması bu bölgede çalışan her organın fonksiyonunda zarara yol açabilir ve vücudun normal işleyişinde aksaklıklar meydana gelebilir. Bu durum da enfeksiyonlar, kanlı idrar, taş gelişimi hatta böbrek yetmezliği oluşumuna kadar çeşitli problemleri tetikleyebilir. Dolayısıyla büyümenin kontrol altına alınıp tedavi edilmesi gerekir. Prostat büyümesinde medikal ilaç uygulamaları ve cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

Prostatit Nedir?

Prostatit vücutta salgı üreten bir salgı bezi olan prostat bezinin iltihaplanması olarak tanımlanabilir. Enfeksiyondan kaynaklı olarak şişen ve büyüyen prostat bezi yine enfeksiyondan kaynaklı olarak ağrılı yakınmalar doğurabilir. Her yaştan erkek bireyde görülebilen bir rahatsız olan prostatit bazı durumlarda bakteriyel problemlerden kaynaklı olarak gelişebilir.

Prostatit Nasıl Tedavi Edilir?

Medikal ilaç uygulamalarıyla kontrol altına alınıp iyileşme sağlanan prostatit hastalığında en çok başvurulan ilaç türleri alfa-bloker, antibiyotik ve ağrı kesicilerdir.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat bezinde hücrelerin anormal çoğalması, mevcut hücrelerin zamanında kaybolmayarak yeni gelen hücrelerle birlikte fazlalık hücre oluşturmasıyla kanserli dokuların gelişimi mümkündür, bu da prostat kanserine neden olur. Ailede prostat kanseri öyküsü bulunuyorsa kişi de risk grubu içinde yer alıyor demektir ancak normal koşullarda da ileri yaşa bağlı olarak erkek bireylerde görülebilmektedir. Erken teşhiste tedavi uygulamaları çoğunlukla başarıyla sonuçlanır.

Rektal muayene, kan testi ve PSA ölçümleriyle prostat kanseri öğrenilebilir. MR ve biyopsi ile detaylı analiz sağlanabilir.

Prostat Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat kanserinde hangi tedavi uygulamasından nasıl faydalanılması gerektiğine hastanın kişisel özellikleri, diğer hastalıkları ve yaşadığı prostat kanserinin boyutuna göre karar verilmelidir. Cerrahi müdahale, radyoterapi gibi ışın uygulamaları, fokal tedavi yöntemleri ve hormon, kemoterapi gibi ilaç uygulamaları prostat kanserinde başvurulabilecek yöntemlerdir. Bazen bu yöntemlerin birkaçı aynı anda uygulanabilir.

Prostat Ameliyatlarında Teknikler

Prostat büyümesi hastalığı için çok sayıda ameliyat tekniği bulunmaktadır. Transüretral Prostat Rezeksiyonu, açık Prostatektomi, lazer uygulamaları, HoLEP gibi seçeneklerle prostat ameliyatları gerçekleştirilebilir.

Prostat hastalıklarının tedavisinde erken teşhisin önemi büyüktür. Risk grubunda olduğunu düşünen her erkek bireyin belirli periyotlarda tarama yaptırması gerekmektedir. Aynı zamanda yaşı ilerlemiş her erkek birey prostat kontrollerine aksatmadan gitmelidir.

Prostat hastalıkları birbirine benzer ve farklı çok sayıda belirtiye sahiptir. Prostat hastalıklarının tedavisinde çok sayıda farklı yöntem kullanılmaktadır. Dolayısıyla teşhisin sağlanması ve buna uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. Prostat hastalıkları bazen paralel olarak bazen de birbirinden ayrı değerlendirilmelidir ve her biri ayrı ayrı incelenmelidir.

WhatsApp
Top