BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Mesane Kanseri Ameliyatı

Mesane karnın alt tarafında yer alan, kaslardan meydana gelen ve idrarın depolandığı organdır. Kanser hücrelerinin oluşmasıyla mesane kanseri gelişir. Normalde hücreler doğarlar, büyüyüp gelişir ve ölerek yerlerini yeni hücrelere bırakırlar. Ancak bazı anormalliklerde hücreler bu olağan sürece göre yok olmaz ve yaşamaya devam ederler. Aynı zamanda yeni gelen hücrelerin de etkisiyle ihtiyaç fazlası bir hücre grubu oluşur. Bu hücreler kanserli dokular olan tümörleri oluşturmaktadır. Mesane kanseri de mesanede yer alan hücrelerdeki bu anormallik üzerine meydana gelen tümörlerle gerçekleşir. Yaşlılığın etkisiyle daha sık görülen mesane kanseri hastalığı, en yaygın görülen kanser tiplerinden biridir.

Mesane Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanseri, olağan kanser gelişmesiyle ilerleyen bir süreç olduğundan ötürü hücrelerin anormalliğinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla ilerleyen yaşın etkisi mesane kanserinde oldukça fazladır. Kişinin geçmişinde kanser öyküsü varsa mesane kanseri için de risk grubunda olması doğaldır. Aynı zamanda ailede kanser öyküsü yaşanmış olması da bireyleri risk grubuna sokacak nedenler arasındadır. Sigara, tütün ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların tüketimi her kanser oluşumunda rol oynadığı gibi mesane kanserinde de etkilidir. Kişinin yaptığı iş gereği kanseri tetikleyecek malzemelerle aynı ortamda bulunması da bir risk faktörüdür. Mesanede yaşanan enfeksiyon gibi farklı rahatsızlıkların yarattığı tahribat dahi mesane kanseri oluşumunu etkileyen faktörler arasında olabilir.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanserinin belirtileri farklı hastalıkların semptomları ile benzerlik gösterebilir ancak mesane idrarın bulunduğu depo olduğu için belirtiler genellikle idrar ile birlikte görülmektedir. İdrarda kan, renginde koyuluk, sık idrara çıkma ve idrara çıkmada ağrı bu belirtiler arasında sayılabilir. Aynı zamanda pelvik bölgede ve sırtta ağrılar görülebilir.

Bu belirtilerin bir kısmı başka rahatsızlıkların da belirtileri olabileceği gibi, günlük aktiviteler sonucunda yaşanabilecek durumlar da olabilir. Dolayısıyla semptomlar iyi araştırılmalı ve her birey belirli periyotlarda taramalar yaptırmalıdır.

Mesane Kanseri Teşhisi

Kişi doktora başvurduğunda doktor türlü nedenlerle mesane kanserinden şüphelenirse türlü tanı uygulamalarına başvuracaktır. Kanserli hücre gelişiminin varlığının kanıtlanması adına idrar testi ve çeşitli görüntüleme yöntemleriyle tümörlerin görüntülenmesi gerçekleştirilebilir. Direkt olarak mesanenin görüntülenmesi için sistoskopi ve saptanan kanserli hücrelerin derin analizinin yapılabilmesi için biyopsi uygulamalarıyla mesane kanserinde tam teşhis sağlanabilir.

Mesane Kanserinde Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Mesane kanserinde diğer birçok kanser türünde olduğu gibi çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur ve diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhisle tedavi başarısı büyük oranda artmaktadır. Bu yöntemler hastanın durumu, hastanın diğer hastalıkları ve kişisel özellikleri, yaşadığı mesane kanserinin boyutu gibi parametreler üzerinden değerlendirilerek uygulanmaktadır.

Cerrahi yöntemlerle tümörlerin dışarı çıkarılması sağlanmaktadır. Kemoterapi uygulaması doğrudan mesanaye kemoterapi ilaçlarının enjekte edilmesiyle uygulanmaktadır. Aynı zamanda tüm vücut için de kemoterapi uygulaması yapılmaktadır. Bu da yine hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Vücut kanser döneminde bağışıklık sisteminde zayıflık gösterebilir, dolayısıyla immunoterapi uygulamasıyla bağışıklık sisteminin güçlendirilip kanserli hücrelerle savaşması sağlanır. Son olarak radyoterapi uygulamalarıyla kanser hücreleri hedef alınarak yok edilmeye çalışılır. Bu tedaviler tek başlarına ya da birlikte uygulanabilmektedir.

Mesane Kanserinde Laparoskopik Cerrahi Uygulaması

Laparoskopik cerrahi yöntemlerin en büyük avantajı, eski tip cerrahi uygulamalara oranla ciltte yapılan kesinin oldukça minimal olmasıdır. Hem ameliyat sırasında hem de iyileşme sürecinde çok sayıda artısı bulunan laparoskopik cerrahi uygulamaları mesane kanserinde de sıkça başvurulan başarı oranı oldukça yüksek yöntemlerden biridir.

Mesane kanseri laparoskopik cerrahi ameliyatlarında karın bölgesinde açılan birkaç kesiyle içeri gönderilen kamera, ilgili bölgenin görüntüsünü monitöre aktarır. Laparoskopik cihazlarla birlikte operatör doktor yapılacak işlemi gerçekleştirir. Genellikle mesane ve onu çevreleyen ve risk teşkil eden dokular dışarı çıkarılır. İdrarın idrar kanalıyla dışarı atılımını sağlayacak yeni bir kanal oluşturulduktan sonra laparoskopi cihazları dışarı çıkarılır, kesiler dikilir ve süreç tamamlanır.

WhatsApp
Top