BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Peyronie

Peyronie yani penis eğriliği, penis gövdesinde eğirilik oluşmasıyla meydana gelmektedir. Doğuştan olarak meydana gelebileceği gibi sonradan gelişmesi de mümkündür. Oluşumundaki en büyük neden çeşitli sebeplerden dolayı oluşan travmalardır.

Peyronie Nasıl Oluşur?

Peniste yer alan veya penis için çalışan parçalarda yaşanan problemler üzerinden peyronie yani penis eğriliği hastalığı gerçekleşebilir. Özellikle penis kan akımını sağlayan kavernöz cisimdeki ve kavernöz cismi sarmalayan kılıf tahribata uğrarsa peyronie yani penis eğriliği meydana gelebilir. Buradaki en geçerli sebep cinsel ilişki esnasında oluşan travmalardır. Bu cinsel ilişki sürecinde alınan darbeler aracılığıyla gerçekleşebilir. Bu darbelerin şiddetine göre kavernözü saran kılıtfa yırtılmaların meydana gelmesi mümkündür. Kılıfta oluşan yırtılmalar iyileşme dönemindeyken penis gövdesi üzerinde sert plak oluşumunu tetikleyebilir. Çoğunlukla penis gövdesinin üstünde yer alan bu plaklar bazı durumlarda yanlarda ve penis gövdesinin altında da oluşabilir. Plakların oluştuğu bölgeye göre peniste eğrilik gerçekleşir ve peyronie hastalığı meydana gelir.

Peyronie Belirtileri Nelerdir?

Peyronie yani penis eğriliği, her erkek bireyde aynı şekilde gelişmemektedir. Bazı durumlarda eğrilik ciddi anlamda kritik seviyelere ulaşabilirken bazen hafif düzeyde seyredebilir. Ancak kronik olarak gelişen peyronie, penis eğriliği hastalığıyla birlikte ilerleme plak oluşumunda büyümeye ve dolayısıyla eğrilikte ilerlemeye yol açarlar. Penis gövdesinde plak oluşumunun başlangıç dönemlerinde, ilk zamanlarda hissedilmese bile zamanla ağrılı süreçler olabilir. Bu ağrılar özellikle ereksiyon sonrası ortaya çıkmaktadır.

İleri seviye peyronie yani penis eğriliği durumlarında ise gövde penisinde oluşan plak hasta tarafından rahatlıkla hissedilir hale gelmiştir ve plak boyutunun büyümesine bağlı olarak eğriliğin seviyesi de artmıştır. Zamanla özellikle ereksiyon hallerinde eğrilik ciddi seviyelere çıkabilir. Eğriliğin ciddi boyutlara ulaşması açılı bir penis formu kazandıracağı için cinsel birleşmenin gerçekleşmesi de oldukça zorlaşır hatta bazı durumlarda cinsel birleşme mümkün olmaz. Çünkü penis gövdesindeki plak ve buna bağlı oluşan eğrilik penetrasyonu imkansız hale getirmektedir.

Peyronie Teşhis Uygulamaları Nelerdir?

Peyronie teşhisi için öncelikle bireylerin kendilerinde bir anormallik hissetmesiyle doktora başvurmaları ve doktor muayenesi gereklidir. Fiziksel muayene doktor-hasta arasında bilgi alışverişiyle birlikte sonuçlanır. Doktor topladığı bilgiler üzerine çeşitli tetkikler talep edebilir. Eğer plak oluşumu mevcutsa plak fiziksel muayene esnasında doğrudan hissedileceği için doktor tanı koymuş olur. Ancak yine de oluşumun net bölgesi, boyutu ve hangi seviyede olduğunu belirlemek adına ultrason gibi görüntüleme tetkikleri talep edilebilir.

Peyronie Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Tedavi uygulamalarına geçiş yapabilmek adına öncelikle peyronie, penis eğriliği rahatsızlığının hastada hangi boyutta olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Dolayısıyla kişi hissettiği herhangi bir gariplikte zaman kaybetmeden alanında uzman profesyonellere danışmalıdır. Çünkü erken teşhis durumunda cerrahi müdahaleye gerek kalmadan peyronie, penis eğriliği rahatsızlığın çözümü mümkündür. Özellikle plak oluşumu evresindeyken, yani yalnızca ereksiyon esnasında hafif ağrıların gözlendiği dönemde peyronie, penis eğriliği hastalığının fark edilmesi medikal ilaç uygulamaları ile tedavi edilebilir. Aynı zamanda plak oluşum bölgesine enjekte ilaç tedavisi de denenebilir.

Peyronie, penis eğriliği hastalığı çoktan medikal uygulamalarla düzeltilemeyecek duruma geldiyse cerrahi yöntemlere başvurulması gerekebilir. Bu aşama penis eğriliğinin büyük oranda gerçekleştiği ve penis gövdesinde oluşmuş plağın rahatlıkla fark edildiği evredir.

Medikal uygulamalar e vitamini desteği, potaba, kolşisin, tamoksifen, pentoksifilin gibi ilaçlar olmakla birlikte, enjeksiyon uygulamalarında da PRP tekniğine başvurulmaktadır. Kortizon veya verapamil enjeksiyonu da başvurulan diğer enjeksiyon yöntemleri arasındadır.

Ancak plağın tam anlamıyla oluşmuş olduğu, eğriliğin açılı bir şekilde kesin olarak gerçekleştiği durumlarda kişi doktor tarafından cerrahi operasyona yönlendirilecektir. Bu durum kişinin partneriyle ilişki yaşarken sıkıntılar yaşamasına neden olabilir ve çeşitli psikolojik problemleri beraberinde getirebilir.

WhatsApp
Top