BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Prostat Büyümesi Tedavisi    

Prostat büyümesi prostat bezinin hücreleri çoğalmaya başladığında görülmektedir. Bu hücreler prostat bezinizin şişmesine neden olarak üretrayı sıkıştırır ve idrar akışını sınırlar. Prostat büyümesi prostat kanserinden farklıdır ancak kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilecek semptomlara neden olabilir. Prostat büyümesi tedavisinde tek bir yaklaşım mevcut değildir. Kişinin tıbbi durumuna ve yaşadığı semptomların şiddetine göre tedavi yaşam tazı değişikliklerini, ilaç tedavisini ya da cerrahi yöntemleri içerebilir.

Prostat Büyümesi Neden Ortaya Çıkar?

Prostat büyümesi oldukça sık karşılaşılan bir problemdir ve 80 yaşından büyük erkeklerin çoğunda prostat büyümesi semptomları görülmektedir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte yaşlanma ile birlikte gelen erkek cinsiyet hormonlarındaki değişiklikler bir faktör olabilir. Bunun yanında kişinin ailesinde prostat sorunu veya testislerinde herhangi bir sorun varsa prostat büyümesinin görülme ihtimalinde artış görülmektedir. 

Prostat Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Prostat büyümesinin belirtileri başlangıçta genellikle çok hafiftir ancak tedavi edilmediğinde ciddi semptomlara neden olabilir. Gece sık idrara çıkma ihtiyacı, idrar kaçırma, idrar yaparken zorlanma,  zayıf idrar akışı, idrar yapmak için ani dürtü hissetme ve idrarda kan semptomlar arasında sayılabilir. Kişi bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsa olası komplikasyonların önüne geçmek için vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Prostat Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir?

Prostat büyümesi teşhisi için ilk adım genellikle fiziksel muayene ve kişinin tıbbi geçmişinin dinlenmesidir. Fiziksel muayene doktorun prostatın boyutunu ve şeklini tahmin etmesini sağlayan rektal bir muayeneyi içerir. Bunun yanında rahatsızlığın kesin teşhisinde idrar tahlili, prostat biyopsisi, ürodinami testi, sistoskopi ve PSA testi gibi farklı yöntemlere de başvurulması gerekebilir. 

Prostat Büyümesi Tedavisi

Prostat büyümesi tedavisi yaşam tarzı değişiklikleri ile başlayabilir ancak semptomlar bu değişiklikler ile azalmadığında ilaç tedavisi veya cerrahi işlemlere başvurulması gerekebilir. Kişinin yaşı ve genel sağlığı, prostatın büyüklüğü ve şekli, hastanın tercihi öngörülen tedaviyi etkileyecektir.  

  • Yaşam tarzı değişiklikleri: Prostat büyümesi semptomlarını hafifletmek için kişinin yaşam tarzında yapabileceği çeşitli değişiklikler vardır. Dürtü hissedilen an idrara çıkma, dürtü hissedilmediği takdirde bile sık sık idrara çıkma, mesanenin boşaltılmasını zorlaştıracak ilaçlardan kaçınma, alkol ve kafeinden uzak durma, stresten uzak durma, düzenli egzersiz, bedeni sıcak tutma ve uyku öncesi daha az sıvı tüketme bu davranışlar arasında sayılabilir.
  • Reçeteli ilaçlar: Yaşam tarzı değişiklikleri semptomları hafifletmek için yeterli olmadığında ve kişi prostat büyümesine bağlı komplikasyon yaşama riski altında olduğunda doktor ilaç tedavisine başvurabilir. Prostat büyümesini tedavi etmek için 3 tür ilaç bulunmaktadır. Her biri vücutta farklı şekilde çalışır ve her birinin kendine özgü yan etkileri vardır.
  • Cerrahi İşlemler: Prostat büyümesi tedavisinde yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar yeterli olmadığında farklı cerrahi işlemlere başvurulması gerekebilir. Bu işlemlerden bazıları ayakta tedavi prosedürüdür ve kesi içermez. Minimal invaziv cerrahide doktorlar ciltte çok daha küçük kesilerle ya da penise yerleştirdikleri problarla çalışabilirler. Bu tip tedaviler genellikle daha kısa iyileşme süresi, daha az ağrı ve daha düşük komplikasyon görülme ihtimali anlamına gelmektedir. Ancak prostat büyümesine bağlı görülen ciddi vakalarda daha komplike operasyonlara, geleneksel cerrahiye başvurulması gerekebilir. Türlü böbrek hasarları, idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunda tıkanma, mesane veya böbrek taşları cerrahi işlemlere başvurulması gereken durumlar arasında sayılabilir.

Prostat Büyümesine Bağlı Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Prostat büyümesine bağlı ortaya çıkan semptomlar birçok erkek tarafından görmezden gelinmektedir. Ancak erken tedavi kişinin olası tehlikeli komplikasyonlardan kaçınabilmesi için oldukça önemlidir bu nedenle pankreas büyümesi belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.  

Prostat büyümesinin zamanında tedavi edilmemesi ve gerekli önlemlerin alınmaması idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşları, böbrek hasarı, idrar yollarında kanama ve idrar yollarında tıkanma gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir. İdrar yolları tıkanması bazı durumlarda o kadar şiddetlidir ki kişinin hiçbir şekilde idrara çıkması mümkün değildir. Boşaltılamayan idrar, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir ya da böbreklere ciddi şekilde zarar verebilir. 

WhatsApp
Top