BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - DOKTORLARIMIZ

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Plastik Cerrahi nedir?

İnsanların sıklıkla “plastik cerrahi” olarak bildikleri uzmanlık branşının asıl adı “Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ” dir (kısaca: PREC) ve “yeniden yapım, onarım ve estetik cerrahi” olarak ifade edilebilir. Bu branş mensupları , hastalarda sadece “güzelliği” hedeflemez aynı zamanda ilgili sağlık sorunlarının teşhis, tedavi ve takiplerini de gerçekleştirir.

Plastik Cerrahi branşı hangi tedavileri yapar?

PREC branşı; maksillofasiyal ve kraniofasiyal cerrahi (doğumsal veya sonradan kazanılmış yüz kemikleri ve kafatası deformitelerinin düzeltilmesi), mikrocerrahi, el cerrahisi, travma cerrahisi, diğer doğumsal bozuklukların cerrahisi (örneğin yarık dudak-damak deformitesi, parmak deformiteleri gibi…), yanıkların cerrahi tedavisi, kanser cerrahisi (deri ve yumuşak doku kanserleri), estetik cerrahi uygulamaları, kozmetik uygulamaları gerçekleştirir ve ameliyat çeşitliliği çok fazladır.

Göğüs kanseri tedavisi yapar mı? Kanser nedeniyle alınan memenin yerine meme yapılabilir mi?

Göğüs kanserinin (doğrusu meme kanseri) tedavisi genel cerrahi uzmanları ve onkologlar tarafından gerçekleştirilir. Ameliyatla kısmen veya tamamen alındıktan sonra hastada tekrar meme oluşturma işi ise plastik cerrahların uzmanlık alanıdır ve tabii ki mümkündür.

Bu ameliyatlarda silikon dolgulu protezler, serum ile doldurulabilen protezler ve hastanın kendi dokuları kullanılmaktadır.

Meme kanseri tanısı almış hastalarda kanserin evresine göre ve tipine göre tedavi planlanmaktadır. Yapılacak tedavi belirlendikten sonra memenin yeniden oluşturulması ameliyatı kanserli memenin alınması ameliyatı ile eşzamanlı olarak yapılabilir ya da kanser tedavisi tamamlandıktan sonra gerçekleştirilebilir. Hastaya uygulanacak yeniden meme oluşturma cerrahisi için en ideal zaman ve yöntem seçimi kanser tedavi planına ve hastanın özelliklerine göre plastik cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Kırışıklık Önleyici iğne nedir? Ne işe yarar? Kimlere uygulanamaz?

Kırışıklık önleyici iğne bir bakterinin ürettiği toksinin laboratuvar ortamında işlenmiş halidir. Uygulandığı kasların kasılmasını engelleyerek işe yarar ve etkisi geçicidir (4-6 ay civarı). Özellikle yüzde ki (alın, kaş arası, göz kenarları, burun sırtı, ağız çevresi vs..) kırışıkların giderilmesi amacıyla uygulanmakta olup terleme tedavisi, migren tedavisi, çeşitli kas spazmlarının tedavisi ve başka bir çok patolojinin tedavisinde uygulanmaktadır. Kozmetik amaçlı kullanımda yüzünde özellikle mimiklerle ortaya çıkan (dinamik) kırışıklıkları olan hastalarda etkilidir, çok yaşlı ve kırışıklıkları oturmuş, derisi sarkmış kişilerde kırışıklıkların sadece kırışıklık önleyici iğne ile giderilmesi mümkün değildir. Uzman doktorlar tarafından doğru şekilde uygulandığında kozmetik amaçlı uygulamalar sonrasında önemli bir yan etkisi bulunmayan kırışıklık önleyici iğne ; allerjisi olanlara, gebelere ve emziren annelere, bazı kas hastalıkları olanlara ve kırışıklık önleyici iğne ile etkileşebilen ilaçları kullananlara uygulanmamalıdır.

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti ameliyatı; burun şeklinin estetik açıdan düzeltilmesi ve hastanın yüzüne uygun optimal ölçülere getirilmesi için yapılan ameliyattır. Özellikle belirtmek isterim ki burunun ideal şekli bazı özellikleri ortak olmakla birlikte her hastada aynı değildir ve hastanın cinsiyetine ve yüz özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir.

Burun estetiği olmak isteyenler ne yapmalı?

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi estetik burun ameliyatlarında da hastanın memnun olmadığı ve değişmesini istediği deformiteleri netleştirmiş olması ve değişiklik taleplerinin gerçekçi olması gerekmektedir. Doğal bir güzellik aşırı ve uçuk müdahaleler ile elde edilemez.

Doktor ve hasta görüşmesi yapılır ve hasta  ameliyatta yapılacaklar ve meydana gelecek değişiklikler ile ilgili ve olası komplikasyonlar hakkında ayrıntılı bilgilendirilir.

Hasta ameliyat olmaya kesin karar verdiğinde ise genel sağlık durumu ile ilgili tetkikler yapılır. Tetkik sonuçlarını ve hastayı anestezi uzmanı ayrıntılı olarak değerlendirir ve hastanın ameliyata engel sağlık sorunu bulunmuyorsa ameliyat olabileceğini yazılı olarak belirtir. Sonra cerrah tarafından hastanın ameliyat günü planlanır. (Anestezi uzmanları ameliyat boyunca hastaların bilinçsiz ve ağrısız bir şekilde sağlıkla uyumalarını ve ameliyat bitiminde de uyanarak kendilerine gelmelerini sağlar.) Tüm bu hazırlıklar sağlık problemi olmayan hastalar için 1 günde tamamlanabilmektedir.

Rinoplasti sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Burun ameliyatlarından sonra cerrahın tavsiyelerine uyulmalı ve doktorun yapılmasını öğütlediği şeyler (bir süre masaj yapılması, gözlük kullanılmaması, tuzlu su uygulanması vb. gibi ) uygulanmalıdır. Kontroller ihmal edilmemelidir.

Rinoplasti ameliyatı ile birlikte yüze başka işlemler yapılabilir mi?

Rinoplasti ameliyatı ile ilgili yüz bölgesinde farklı bir çok işlem uygulanabilmektedir. Bunlardan bazıları yağ enjeksiyonları, dolgu-kırışıklık önleyici uygulamaları, estetik çene ucu kemiği operasyonlarıdır.

Kimler Rinoplasti olmamalı?

Ne istediğini tam olarak bilmeyen ve değişmesini istediği deformitesini tam olarak tariff edemeyen-bilmeyen, aşırı ve uçuk istekleri olan hastalar ve ayrıca deformitesi olmadığı halde sekonder kazanç amacıyla ameliyat olmak isteyen (örneğin istirahat raporu almak için) hastalar ameliyat edilmemelidir.Ayrıca sosyal ortamlarda rekabet amacıyla da hastalar estetik ameliyat yaptırmamalılar.

Dolgu maddeleri nelerdir?

Günümüzde çok fazla sayıda ve çeşitlilikte dolgu maddeleri kullanılmaktadır. En sık kullanılan dolgu maddesi vücudumuzda da doğal olarak bulunan Hyaluranik Asit maddesidir ve yapay maddeler içinde en sık kullanılan ve güvenilir olanıdır.

En güvenilir dolgu maddesi ise kendi vücudumuzdan elde edilen yağ dolgusudur.

Yapay dolgu uygulamalarından sonra oldukça nadir olmakla birlikte allerjik reaksiyonlar, yabancı cisim reaksiyonları, enfeksiyon, doku nekrozu (ölümü) ve yara açılması gibi yan etkiler ve kontur düzensizlikleri gibi istenmeyen ancak düzeltilebilen durumlar görülebilir.

Gögüs büyütme nedir?

Göğüs büyütme ameliyatı öncesi hastalar en sık silikon protezlerin güvenilirliği hakkında şüpheye düşerler ve bunu sorgularlar. Belirtmek isterim ki sadece 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde 290.467 hastaya meme büyütme işlemi uygulanmıştır. Dolayısı ile silikon protez ile meme büyütme ameliyatının günümüz bilgileri ışığında oldukça güvenilir olduğunu söyleyebiliriz.

Hasta başvurusu sonrasında  doktoru tarafından muayene edildikten ve değerlendirildikten sonra kullanılacak protezlerin özellikleri  ve ameliyatın ayrıntıları hakkında ve olası olumsuzluklar ile ilgili bilgilendirilir. Hastanın ameliyata kesin karar vermesi sonrasında hazırlık süreci başlar. Ameliyat sırasında hasta için en ideal bölgeden (koltuk altı, meme başı alt sınırı, alt meme katlantısı ve göbek deliği bölgelerinden biri tercih edilir.) yapılan kesi ile girilerek protezlerin yerleştirileceği boşluk yine en ideal derinlikte (meme altı, zar altı veya kas altı) oluşturulur. Boşluklar hazır hale getirildikten sonra silikon dolgulu protezler boşluklara yerleştirilerek giriş kesileri kapatılır. Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon protezlerin belirli bir ömürleri yoktur. Ameliyat sonrası erken veya geç dönemlerde bir komplikasyon gelişmedikten sonra çıkarılmaları gerekmez ve kendi kendilerine de erimeleri veya yok olmaları söz konusu değildir. Silikon protezlerin kılıfları hasar görürse (delici, kesici alet yaralanmasına bağlı olabilir) protezin içinde jel kıvamında ki silikon doku içine akabilir ve böyle bir durum tespit edildiğinde protez çıkarılmalıdır.

Liposakşın nedir?

Liposuction; farklı çaplarda özel boruların ve vakum makinesi veya büyük enjektörlerin kullanılarak yağ dokusunun mekanik olarak parçalanıp sonra cihaz ile emilerek azaltılması işlemidir. Yağ dokusunun lazer, ultrasonic veya infrasonic (ses dalgaları) teknolojiler ile ısıtılıp parçalanması yoluyla da uygulanabilir. Ameliyata engel durumu olmayan ve vücudunda ki herhangi bir alanda yağ doku fazlalığı olan herkese uygulanabilir. Ancak kilo verdirme yöntemi değildir.

Benlerin alınması zararlı mıdır?

Benlerin alınması kesinlikle zararlı değildir. Zaten zararlı benlerin en iyi tedavisi cerrahi olarak temzilenmeleridir. İyi ya da kötü benlerin alınmasının yara izi kalması dışında başka bir olumsuzlugu yoktur ki özellikle yüzden alınan benler den sonra oldukça zor farkedilebilen izler kalır. Dolayısı ile özellikle cildiye uzmanlarının alınmasını önerdiği benleri olan veya kendi isteği üzerine benlerini aldırmak isteyen hastalar plastik cerrahlara gelmelidirler.

Popo büyütme nedir?

Popo büyütme-kaldırma  (gluteal augmentasyon) ameliyatı sıklıkla uygun silikon protezler kullanılarak veya yağ enjeksiyonu ile yapılmaktadır ancak görece ileri yaşlı ve uygun hastaların gluteal bölge üst kısmında ki dokularının kesilip  gluteal bölgeye kaydırılması ile de gerçekleştirilebilir. Az sayıda ki hasta grubunda da cerrahi ipler veya özel  askı ipleri ile askılama yapılarak sarkık popo kaldırılabilir ancak ağır yük ve yer çekimi  nedeniyle etki kısa sürelidir. Popo bölgelerinin dolgun olmadığını ve küçük olduğunu düşünen hastalar bu operasyonları olabilirler. Uygulanan yönteme göre farklılık gözterebilmekle birlikte hastalar 3-5 gün içinde günlük hayatlarına dönebilirler.

Plastik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirmeyi, rekonstrüktif cerrahi ise onarım cerrahisi olarak doğumsal yada sonradan oluşan normal olmayan vücut yapılarına uygulanır.

 • Saç, sakat bıyık ekimi
 • Yüz operasyonları
 • Burun estetiği
 • Gamze estetiği
 • Alın germe ve kaş kaldırma
 • Meme büyütme, küçültme ve jinekomasti ameliyatı
 • Kot bacak ve karın germe estetiği
 • Liposuctions
 • Yağ enjeksiyonu
 • Genital ve popo estetik
 • Doğum sonrası estetiği
 • İzsiz yüz germe
 • Somon DNA, PRP, Kırışıklık Tedavisi, Dolgu, H100 aşısı ve alanında etkin kozmetik tüm uygulamalar
Devamını Oku.. Daha az yazı..
Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti) Rinoplasti gerek burundaki şekil bozuklukları gerekse sağlık açısından çok sayıda sorunun giderilmesinde başvurulan cerrahi bir uygulamadır. Burun kemerinin, burun deliklerinin ve burun...

Devamı
Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kulak Estetiği (Otoplasti) Kulak estetiği (otoplasti) günümüzde sıklıkla başvurulan estetik operasyonlardan biridir. Genetik olarak kulağının şekli kişinin hayal ettiği gibi olmayabilir. Genetik olması dışında ge...

Devamı
Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Göz kapağı estetiği göz etrafındaki cildi iyileştirerek genç görünümünü bireye yeniden kazandırmayı amaçlayan cerrahi bir işlemdir. G&oum...

Devamı
Yüz ve Boyun Germe

Yüz ve Boyun Germe

Yüz ve Boyun Germe Yüz ve boyun germe cerrahisi sarkık yüz dokularını kaldırarak ve sıkılaştırarak yüzün genç görünümünü doğal olarak geri getirmeyi amaçlayan bir ...

Devamı
Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe (Abdominoplasti) Abdominoplasti işlemi ekstra yağ ve deriyi kaldırarak ve kasları sıkılaştırarak karında düz bir görüntüyü amaçlayan cerrahi bir işlemdir. Abdominoplasti işlemi bü...

Devamı
Kol Germe

Kol Germe

Kol Germe Kol germe daha ince bir görünüm elde etmek amacıyla üst kollardaki fazla yağ ve cildi gidermeyi içeren cerrahi bir prosedürdür. Yaşlanma ve ani kilo kaybı gibi faktörlere bağl...

Devamı
Liposuction (Yağ Alma)

Liposuction (Yağ Alma)

Liposuction Liposuction vakum tekniği kullanılarak vücudun belli bölgelerinde birikmiş yağlanmaları kaldırmak için başvurulan bir işlemdir. Uyluk, kalça, karın, kalça, göğüs, bel, ü...

Devamı
Gebelik Sonrası Estetik

Gebelik Sonrası Estetik

Gebelik Sonrası Estetik Gebelik sonrası estetik; hamileliğin beden üzerindeki etkilerini dengelemek, bireyi hamilelik öncesi görünümüne geri döndürmek veya yakınlaştırmak için başv...

Devamı
Bacak Germe

Bacak Germe

Bacak Germe Bacak germe fazla yağın ve cildin alınarak üst bacakların yeniden şekillendirilmesini içeren cerrahi bir prosedürdür. Özellikle iç bacak bölgesinin diyet ve egzersiz gibi gelen...

Devamı
Popo Estetiği

Popo Estetiği

Popo Estetiği Popo estetiği fazla miktarda kilo kaybı veya yaşlanma gibi türlü nedenlerle popo bölgesinde görülen sarkmaları iyileştirmek için başvurulan cerrahi bir prosedürdür. Popo e...

Devamı
Meme Büyütme

Meme Büyütme

Meme Büyütme Meme büyütme en çok tercih edilen ve tatmin edici kozmetik cerrahi prosedürlerinden biridir ve popülaritesi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Meme bü...

Devamı
Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme Küçültme Meme küçültme ameliyatı memelerdeki fazla yağ, doku ve cildi gidermek için uygulanan bir prosedürdür. Meme küçültme ameliyatına kişi büy&uum...

Devamı
Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Meme dikleştirme işlemi memelerin şeklini değiştirmek için uygulanan cerrahi bir işlemdir.  Meme dikleştirme işlemi sırasında fazla deri çıkarılarak meme dokusu yeniden şekillendirilir. Kişi ...

Devamı
Jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti Jinekomasti erkeklerde hormonel dengesizlikten kaynaklanan ve meme dokusu miktarında artışa neden olan bir rahatsızlıktır. Jinekomasti bazı durumlarda yalnızca bir memede görülürken bazı durumlarda he...

Devamı
Labioplasti

Labioplasti

Labioplasti Labioplasti vajina iç dudaklarını, dış dudaklarını veya her ikisini birden yeniden şekillendirmek veya boyutlandırmak için tasarlanmış cerrahi bir prosedürdür ve en sık uygulanan vajina gen&c...

Devamı
Vajinoplasti

Vajinoplasti

Vajinoplasti Vajinoplasti vajinayı saran pelvik taban kaslarını sıkılaştırmaya yönelik uygulanan cerrahi bir işlemdir. İşlemin amacı bu kasları güçlendirmek ve kontrollerini yeniden kazandırmaktır. Genellikle g...

Devamı
WhatsApp
Top