BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Rinoplasti gerek burundaki şekil bozuklukları gerekse sağlık açısından çok sayıda sorunun giderilmesinde başvurulan cerrahi bir uygulamadır. Burun kemerinin, burun deliklerinin ve burun ucunun şeklinin ve boyutlarının değiştirilmesi; burnun yüzdeki diğer parçalarla arasındaki mesafenin ayarlanması ve hatta polip, sinüzit, burun etleri, septum deviasyonu gibi problemlerin çözülmesinde başvurulan bir işlemdir. Aynı zamanda burun estetiği, estetik cerrahide en sık rastlanan yakınmalardan biridir.

Cerrahi uygulamalar her zaman küçük büyük risk faktörleri barındırabilir. Burun estetiği de aynı şekilde bir cerrahi müdahale olduğundan belli risk faktörlerini taşıması doğaldır. Burada önemli olan, kişinin sağlığı ya da estetik algısı için atmak istediği adım ve kararlılığı olacaktır. Uzman bir doktor kontrolünde başlatılan süreç ve müdahale sonrası kişinin sabrı başarılı bir sonuca ulaşılmasına yardımcı olacaktır.

Rinoplasti Öncesi 

Rinoplasti öncesinde hasta ve doktor mutlaka her detayı masaya yatırmalı ve ortada hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde tüm kararların karşılıklı istişaresini yapmalıdır. Kişinin güvenebileceği deneyimli doktorlarla çalışması bu süreçte iyi hissetmesini sağlayacak bir etkendir. Doktor mutlaka bu süreçte hangi sıkıntılarla karşı karşıya gelebileceğini kişiye aktarmalı ve bu sorunların çözümü hakkında bilgilendirmelidir. Planlama aşaması sonunda cerrahi müdahale işlemine geçilecektir.

Rinoplasti öncesinde mutlaka kullanılan ilaçlar hakkında doktora bilgi verilmelidir ve doktorun yönlendirmesiyle ilaçların alımı durdurulmalıdır. Kişinin tıbbi geçmişinin doktor tarafından mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Ameliyat öncesi dönemde sigaranın bırakılması ve ameliyat sonrasında da bir süre daha tüketilmemesi önerilmektedir aksi takdirde iyileşmeye verilen tepki azalacak ve süreç uzayacaktır. 

Rinoplasti Ne İçerir?

Rinoplasti genellikle genel anestezi altında yapılmakla birlikte, kişinin hastalık geçmişi ve kişisel özelliklerine göre farklı değerlendirmeler yapılabilir. Ayrıca yapılacak işlemin büyüklüğüne göre de zaman zaman lokal anestezi uygulamalarına da başvurulabilir. İşlem ortalama 2 saat sürmektedir ancak bu süre de hastanın durumuna göre farklılık gösterebilir. Ameliyat sonunda burun deliklerinde tampon ve burnun üzerinde atel bulunacaktır, bunlar olası problem riskini aza indirmek amaçlı uygulanmaktadır. 

Rinoplasti sonrası burun çevresinden başlayarak elmacık kemiklerine kadar uzanan ve zaman zaman göz çevresine de yayılan şişlik ve morluklar görülebilir. Bunlar oldukça doğal komplikasyonlardır ve zamanla ortadan kaybolurlar. Ancak yapılan işleme göre şişliklerin tamamen inmesi daha uzun sürebilir. Bazı hastalar işlem sonrası 1 ila 2 aylık süreçte hayal edilen görüntüye kavuşamadıklarından yakınabilirler. Sabırlı olunması önem taşır çünkü ameliyat sonrası burnun tam şeklini alması bazı durumlarda 6 aydan 1 yıla kadar sürebilmektedir. 

Ameliyatsız Burun Estetiği

Çok büyük düzeltmeler için hala cerrahi operasyon gerekli olsa da ufak kusurların düzeltilmesi için ameliyatsız burun estetiği sıkça başvurulan bir yöntemdir. Aynı zamanda kişi önceki ameliyatından memnun değilse ve küçük dokunuşlar gerekiyorsa ağrısız ve problemsiz çözmek adına ameliyatsız burun estetiğinden faydalanılabilir. Ameliyatsız burun estetiği operasyonlarında enjektörle dolgu yöntemi kullanılmaktadır. 

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Hastalık geçmişi, kişisel ve psikolojik özellikleri bakımından bir risk faktörü oluşturmayan her birey burun estetiği müdahalesi yaptırabilir. Elbette bireyin 18 yaşını aşmış olması önerilmektedir. Burun estetiği uygulaması için özel bir zaman yoktur ancak sıcak havaların olumsuz etkileri gözlenebilir. Doktor kontrolünde bu süreci ilerletmek gerekmektedir. 

Ameliyatsız burun estetiklerinde dışarıdan görülebilen bir iz kalmayacaktır ancak cerrahi müdahalelerde burun delikleri arasında minik, dikkat çekmeyen izler olabilir. Bazı durumlarda geçici koku kaybı gözlemlenebilir. 

Ameliyat sonrasında başı yukarıda tutmalı, kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulmalıdır. Kısa bir süreliğine sportif aktiviteler durdurulmalıdır. Burundaki tampon veya atelin ıslanmamasına dikkat edilmeli, duş esnasında kafa kısmı yıkanmamalı ve yaz aylarında denize veya havuza girilmemelidir. Gözlük kullanan hastaların bir süre gözlüklerini kullanmamaları ve yaz aylarında hiçbir hastanın güneş gözlüğü kullanmaması önerilir. Elbette düzenli bir hayat, sağlıklı beslenmek ve uykuya önem vermek rinoplasti sonrası iyileşme sürecini hızlandıracak faktörlerdir. 

WhatsApp
Top