BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Karın Germe (Abdominoplasti)

Abdominoplasti işlemi ekstra yağ ve deriyi kaldırarak ve kasları sıkılaştırarak karında düz bir görüntüyü amaçlayan cerrahi bir işlemdir. Abdominoplasti işlemi büyük bir cerrahidir, bu nedenle kişi kendi durumunu iyice analiz etmeli ve son bir karara varmadan önce iyi düşünmelidir. 

Abdominoplasti İşlemine Ne Zaman Başvurulmaktadır?

Abdominoplasti işlemine diğer tüm yöntemler tüketildiğinde son çare olarak başvurulmalı ve prosedür kilo kaybına alternatif olarak düşünülmemelidir. Abdominoplasti işlemine genellikle doğum sonrası sarkan kasları sıkılaştırmak ya da aşırı kilo kaybından sonra karın bölgesindeki aşırı cildi gidermek için başvurulmaktadır.

Abdominoplasti işlemi kişide görülen ağrıları hafifletmeye, mesane fonksiyonlarını iyileştirmeye ve aşırı cildin neden olduğu kaşıntı ve cilt enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olacaktır.

Abdominoplasti İşlemi için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Abdominoplasti işlemi genel olarak genel sağlık durumu iyi olan ve stabil bir ağırlığa sahip olan erkekler ve kadınlar için uygun bir prosedürdür. Kişi sigara içiyorsa bu süreçte bırakması başarılı bir sonuca ulaşılması için oldukça önemlidir.

Abdominoplasti işlemi liposuction ile karıştırılmamalıdır. Birden fazla gebelik döneminden karın bölgelerinde çeşitli deformasyonlar yaşamış kadınlar eski görünümlerine kavuşmak için bu prosedürden yararlanabilir. Abdominoplasti işlemi yaşamlarının bir noktasında obezite sorunu yaşayan ve hala karın bölgesinde aşırı yağlanma ve sarkık cilde sahip olan kadın ya da erkekler iyi bir çözüm olabilir.

Abdominoplasti İşlemi Kilo Verme Yöntemi Midir?

Abdominoplasti işlemi bir kilo verme yöntemi değildir veya egzersiz yerine geçmez. Cerrahi işlemlere başvurmadan sağlıklı beslenme ve egzersizle düz bir karın elde etmek mümkün olabilir, ancak her zaman değil. Diğer tüm seçenekler tüketildiğinde abdominoplasti işlemine başvurulmasını önerilmektedir.

Abdominoplasti İşlemine Karar Vermeden Önce

Abdominoplasti işlemine karar vermeden önce kişi iyi düşünmelidir. Abdominoplasti sonuçları kalıcı olarak kabul edilir ancak ameliyattan sonra kişinin kilosundaki herhangi bir büyük değişiklik görünüşünü değiştirebilir. Kişi kilo vermeyi veya hamile kalmayı planlıyorsa işlemi ertelemeyi tercih etmelidir.

Sigara içen kişiler herhangi bir ameliyatta daha fazla komplikasyon riski altındadır. Bu komplikasyon riskini azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için sigaranın bırakılması oldukça önemlidir.

Abdominoplasti İşlemi Ne İçerir?

Tam abdominoplasti işlemi tüm karın bölgesindeki cildin ve kasların sıkılaştırılmasını içermektedir. Parsiyel abdominoplasti ise sadece alt karın kaslarını sıkılaştırılır. İşlem genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyatın uzunluğu ameliyatın kapsamına bağlı olarak değişiklik gösterebilir ancak yaklaşık 3 saat sürmektedir. Abdominoplasti işlemi önemli bir prosedürdür ve mutlaka steril bir ortamda uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Abdominoplasti İşleminin Riskleri Nelerdir?

Abdominoplasti işleminden sonra ağrı ve şişlik görülmesi normaldir. Doktor ihtiyaç duyulursa ağrı kesici reçete edebilir ve ağrıyı en iyi nasıl iyileştireceği konusunda kişiye talimatlarda bulunabilir.

Operasyon sonrası görülen ağrı birkaç hafta sürebilir. Aynı zamanda uyuşukluk, morarma ve yorgunluk gibi semptomlar da görülebilmektedir. Abdominoplasti işlemi her ameliyatın taşıdığı gibi türlü riskler taşımaktadır. Kişinin diyabet, kalp, akciğer veya karaciğer hastalıkları bulunuyorsa ve sigara kullanıyorsa bu risklerde artış görülebilir. Karında skar dokusu oluşumu, kanama, enfeksiyon, sıvı birikimi, cilt kaybı, kan pıhtısı oluşumu, uyuşukluk,cilt renginde değişiklik, yağ nekrozu ve asimetrik görüntü bu riskler arasında sayılabilir.

Abdominoplasti İşlemi Sonrası İyileşme Süresi

Abdominoplasti işlemi sonrası kişi yapması gerekenler konusunda doktoru tarafından yönlendirilmedir ancak genel kişisel bakım önerileri şunları içermektedir. Abdominoplasti işlemi sonrası kişi mümkün olduğunca dinlenmelidir ve yara izleri için verilen bakım talimatlarını eksiksiz yerine getirmelidir.

Kişi en az bir ay boyunca yorucu egzersiz yapmaktan veya ağır kaldırmaktan kaçınmalı, herhangi bir kanama, şiddetli ağrı veya olağandışı semptom görülürse mutlaka doktoruna başvurmalıdır. Kişinin abdominaoplasti işlemi sonrası birkaç hafta boyunca bir kompresyon giysisi giymesi gerekebilir.

WhatsApp
Top