BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Gebelik Sonrası Estetik

Gebelik sonrası estetik; hamileliğin beden üzerindeki etkilerini dengelemek, bireyi hamilelik öncesi görünümüne geri döndürmek veya yakınlaştırmak için başvurulabilecek plastik cerrahi prosedürlerin bir kombinasyonunu ifade etmektedir. Karın germe, meme dikleştirme ve liposuction bu prosedürler arasında sayılabilir.

Birçok annenin kendini yeniden harika hissetmesini sağlayan gebelik sonrası estetik prosedürlerinin bilgili, becerili ve deneyimli doktorlar tarafından uygulanması oldukça önemlidir.

Gebelik Sonrası Estetiğe Ne Zaman Başvurulmaktadır?

Gebelik süreci kişide gevşek karın kasları, sarkık cilt ya da yağlanma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunlar çoğu kişide doğumdan sonra kendiliğinden ortadan kalksa da bazı kadınlarda durum farklı olmaktadır.

Derinin kilo alındığında genişleyen ancak aniden kilo verildiğinde önceki şekline zor geri dönen bir yapısı vardır. Bu durum özellikle doğum sonrası türlü deformasyonlara neden olabilir. Neyse ki günümüzde bu durumların iyileştirilmesine yardımcı olabilecek birçok farklı tedavi yöntemi mevcuttur.

Gebelik Sonrası Estetik Ne İçerir?

Gebelik çok özel ve güzel bir süreç olmasına rağmen annenin bedeninde türlü deformasyonlara neden olabilmektedir. Annelik bireyin zamanını ve enerjisini talep edebilir ve kendine bakma fırsatını azaltabilir. Günümüzde estetik tedavilerde meydana gelen ilerlemelerle bireylerin kendilerine vakit ayırması çoğu zaman düşündüklerinden daha kolaydır.

Annelik eşsiz bir deneyim olduğu gibi bireyin estetik kaygıları ve doğum sonrası vücut hedefleri de kendisine özeldir. Bu nedenle alanında uzman cerrahlar tarafından kişiye özel br tedavi planı oluşturulması oldukça önemlidir.Hamilelik sonrası karın ve memelere yönelik uygulanan cerrahi işlemler en popüler olanlardır. Günümüz teknolojileri sayesinde bu işlemler daha az ağrı, daha hafif yara izi ve daha hızlı iyileşme süreci gibi avantajlar sunmaktadır.

Gebelik Sonrası Yaşanan Değişiklikler Nelerdir?

Gebelik sürecinde yaşanan fiziksel değişiklikler uzun ömürlü olabilmektedir. Kadınların yaklaşık %75'i doğum sonrası önceki kilolarına kıyasla daha fazla kiloya sahiptirler ve bu kilolar kalıcı olmaktadır. Özellikle karın etrafındaki inatçı yağlar ile hamilelik sonrası oldukça sık karşılaşılmaktadır. Ancak bu durum çoğu kadının hamilelik sonrası yaşadığı tipik değişikliklerden sadece biridir. Karın çevresinde gevşek cilt, yağlanma, varis ve çatlaklar, hormonlara ve kilo dalgalanmalarına bağlı selülit ve memelerde sarkma hamilelik sürecinin beden üzerindeki diğer etkilerine örnek verilebilir.

Gebelik Sürecinin Anne Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Gebelik sürecinde görülen bazı fiziksel değişiklikler sağlıklı bir hamileliğin işaretleri olsa da bireyin benlik algısı ve özgüvenle mücadele etmesine neden olan değişiklikler zorlayıcı olabilmektedir. Araştırmalar, benlik saygısının hamilelik sırasında ve anneliğin ilk yıllarında önemli bir darbe gördüğünü, üç yaşında bir çocuğa sahip annelerin en düşük özgüvene sahip olduğunu göstermektedir.

Gebelik sonrası bedende görülen değişikliklerin diyet, egzersiz ya da yaşam tarzı değişiklikleri ile hamilelik öncesine döndürülmesi oldukça zordur. Bunun yanında anne annelerin özellikle ilk yıllarda öz bakımları için çok az zamanları vardır. Uyumak ya da sıcak bir fincan kahve içmek için bile zaman bulmakta zorlanan anneler için diyet ya da egzersiz programları uygulamak oldukça zorlayıcı olabilir.

Bu sürecin sonunda bireyin hayatındaki herkes için tükenmiş hissetmesi oldukça normaldir. Bireyin bu noktada kendine zaman ayırması, kendi hedefleri üzerinde çalışması ve sadece kendisi için bir şeyler yapması oldukça önem taşır. Gebelik sonrası estetik işte tam da bu noktada düşünülmelidir.

Gebelik Sonrası Estetik için Uygun Olmayan Adaylar Kimlerdir?

Hamilelik süreci sonrası anne görüntüsünden memnun olmayarak gebelik sonrası estetiğe başvurmayı düşünebilir. Ancak birey daha fazla çocuk sahibi olmayı planlıyorsa genellikle çocuk sahibi oluncaya kadar gebelik sonrası estetik prosedürleri önerilmemektedir.

Gebelik sonrası estetik prosedürlerinin sonuçları kalıcıdır ama elbette kişi yaşlandıkça vücudunda türlü değişiklikler görülmeye devam edecektir. Tipik olarak gebelik sonrası estetik prosedürlerinin ardından bireyler takip randevularıyla düzenli olarak izlenmektedir.

WhatsApp
Top