BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Meme Büyütme

Meme büyütme en çok tercih edilen ve tatmin edici kozmetik cerrahi prosedürlerinden biridir ve popülaritesi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Meme büyütme prosedürünün temel amacı hastanın doğal oranlarını arttırmak ve daha simetrik, estetik açıdan hoş bir meme profili oluşturmaktır.

Meme büyütme ameliyatında meme dokusunun veya göğüs kafesi kaslarının altına arzu edilen meme boyutunu elde etmek için bir implant yerleştirilmektedir. Memenin boyutunun yanı sıra görünümünde de sorunlar varsa aynı seansta meme dikleştirme işlemi de yapılabilmektedir.

Kişi memelerinin görüntüsünden memnun değilse ve büyütmek istiyorsa teknikler, beklentiler, potansiyel riskler, implantın büyüklüğü ve meme şekli için plastik cerrahından detaylı bilgi almalıdır.

Meme Büyütme İşlemine Neden Başvurulmaktadır?

Meme büyütme işlemine estetik ya da fonksiyonel nedenlerle başvurulabilmektedir. Kişiler memelerinin büyük ve daha iyi durumda görünmesini sağlamak için meme implantlarını tercih edebilir. Öte yandan meme kanseri nedeniyle kadının bir ya da iki memesinin alıdığı ya da travma nedeniyle hastanın memelerinde deformasyon görüldüğü durumlarda meme büyütme işlemine başvurulabilir. 

Kadının memelerinden memnun olmaması, meme asimetrisi, çoğu zaman kanserden dolayı bir ya da iki memenin alınmış olması, yaşlanma, kilo kaybı, çocuk doğurma gibi fizyolojik süreçlerin bir sonucu olarak memenin büyüklüğü ya da şeklindeki değişiklikler meme büyütme işlemine başvurulmasının genel nedenleri arasında sayılabilir.

Meme Büyütme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı her tıbbi prosedürde olan riskleri taşımaktadır ancak işlem sonrası nadiren majör bir komplikasyon görülür. Meme büyütme ameliyatı sonrası memede his kaybı görülebilir ancak bu durum genellikle geçicidir, 6 ay ila 1 yıl arasında kaybolur. Duyu kaybı bazı durumlarda tek meme ile sınırlıdır. Öte yandan çok nadiren de olsa duyu kaybı veya değişimi kalıcı olabilir.

Meme büyütme ameliyatının diğer riskleri arasında implantın zarar görmesi, meme ağrısı, enfeksiyon, memelerde asimetri ya da implant çevresinde anormal skar dokusu oluşumu sayılabilir. Meme büyütme işleminde uzman cerrahi ekip tüm potansiyel komplikasyonlar hakkında kişiyi bilgilendirecek ve komplikasyon riskini en aza indirmek için tüm önlemleri alacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Meme büyütme ameliyatı öncesi kişi tıbbi geçmişi, türlü alışkanlıkları ve beklentileri hakkında doktoru ile tartışmalıdır. Muayane sırasında doktor kişinin genel sağlık durumunun meme büyütme ameliyatı için uygun olduğuna karar verdiğinde bir sonraki adıma geçilmektedir.

Doktor kişinin memelerini inceler ve işlem için ayrıntılı ölçümlerde bulunur. Doktor meme büyütme ameliyatının olası sonuçları ve riskler hakkında kişiyi bilgilendirecektir. Meme büyütme ameliyatı öncesi kişinin sağlıklı beslenmesi ve egzersizlerine devam etmesi oldukça önemlidir. Bireyler meme implantı ameliyatından sonra iki hafta boyunca sigara içmenin komplikasyon riskini artırdığını unutmamalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Ne İçerir?

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık bir saat sürmektedir. İşlem sırasında kesiler vücut üzerinde birçok noktaya yerleştirilebilir. Bu noktalar belirlenirken hastaların tercihi oldukça önemlidir, genellikle kesilerin koltuk altına veya meme altındaki kırışık bölgeye yerleştirilmesi tercih edilir. Sonrasında meme büyütmek için kullanılacak implant meme kasının arkasına veya üstüne yerleştirilerek işlem sonlandırılır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme büyütme ameliyatı sonrası kişi mümkün olan en kısa sürede ayağa kalkmalı ve yürümelidir. Ameliyattan 48 saat sonra duş alınabilir. 4 ila 6 hafta boyunca zorlayıcı fiziksel aktivitelerden kaçınılmalı, 3 ila 4 hafta boyunca memelere fiziksel temasta bulunulmamalıdır.

Meme büyütme ameliyatından yaklaşık 7 gün sonra dikişlerin alınması ve genel kontrol için bir takip randevusu yapılacaktır. Memelerde kontraktür görülmesini önlemek için kişinin memelerine türlü masajlar yapması tavsiye edilebilir. Meme büyütme ameliyatı sonrası dikişler alındıktan sonra kişi en az bir ila iki hafta boyunca telsiz destek sütyenleri tercih etmelidir.

WhatsApp
Top