BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde hormonel dengesizlikten kaynaklanan ve meme dokusu miktarında artışa neden olan bir rahatsızlıktır. Jinekomasti bazı durumlarda yalnızca bir memede görülürken bazı durumlarda her iki memeyi birden etkileyebilmektedir.

Yenidoğan, ergenlik çağındaki ya da yaşlı erkeklerde hormon seviyelerindeki değişikliklerin bir sonucu olarak jinekomasti görülebilir ancak farklı nedenleri de bulanabilmektedir. Jinekomasti çoğu zaman ciddi bir problem değildir ancak bazı durumlarda ağrıya ve kişinin estetik açıdan kendini iyi hissetmemesine neden olabilir. Jinekomasti zaman içinde kendi kendine iyileşebilse de bazı durumlarda ilaç tedavisine veya cerrahi işlemlere başvurulması gerekebilir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti belirtileri arasında şişmiş meme dokusu, memelerde hassasiyet ya da meme uçlarında akıntı sayılabilir. Şişme meme ucundan dışarı doğru yayılmaktadır. Bazen oldukça hassas olabilir. Jinekomasti memelerde sarkmaya veya meme ucunun gerilmesine neden olabilir. Jinekomasti fazla kilonun yol açtığı aşırı yağlanma nedeniyle genişlemiş erkek memelerinden farklı bir sağlık sorunudur.

Jinekomasti Teşhisi Nasıl Konur?

Jinekomasti genellikle fizik muayene ile teşhis edilebilmektedir. Çapı 0.5 cm'den daha büyük meme dokusunun varlığı jinekomasti belirtisi olabilir. Fizik muayeneye ek olarak jinekomastinin nedenini değerlendirmek için kişinin tıbbi geçmişinin detaylı bir şekilde dinlenmesi de oldukça önemlidir.

Jinekomastinin nedenini tespit etmek için kan veya görüntüleme testlerine başvurulabilir.  Erkek meme kanseri şüphesi varsa mamografi işlemine başvurulması gerekecektir.

Jinekomasti Nasıl Ortaya Çıkar?

Jinekomasti erkeklerdeki meme dokularında şişme meydana gelmesidir. Sadece bir veya iki memeyi birden etkileyebilir. Sıklıkla ergenlik döneminde veya yaşlılık döneminde östrojen ve testesteron hormonları arasındaki doğal dengesizlikten kaynaklanmaktadır.

Jinekomasti östrojen ile karşılaştırıldığında testosteron hormonu miktarında bir azalma ile tetiklenmektedir. Bu durum testosteron seviyesini azaltan veya östrojen seviyesini artıran türlü koşullardan kaynaklanabilir.

Testosteron ve östrojen hormonları hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsiyet özelliklerini kontrol eder. Testosteron, kas kütlesi ve vücut kılı gibi erkek özelliklerini kontrol etmektedir. Östrojen ise memelerin büyümesi de dahil olmak üzere kadın özelliklerini kontrol eder.

Östrojen genellikle yalnızca dişi bir hormon olarak görüle de erkeklerde de küçük miktarlarda miktarda üretilmektedir. Östrojen düzeyleri çok yüksek olduğunda veya testosteron düzeyleri ile dengede olmadığında bu durum jinekomastiye neden olabilir.

Jinekomasti Görülme Nedenleri Nelerdir?

Jinekomastinin ortaya çıkma nedenleri arasında antibiyotikler, kalp ya da kemoterapi ilaçları, mide ülseri veya prostat kanseri tedavisinde kullanılan türlü ilaçlar ya da uyuşturucu ve alkol gibi faktörler sayılabilir.

Doktor ilaç almayı bırakmanın bir çözüm olup olmayacağı konusunda kişiye tavsiyelerde bulunabilir ancak tıbbi tavsiye olmadan kişi kesinlikle kullandığı ilaçları bırakmamalıdır.

Jinekomastinin diğer nedenleri arasında ender görülen genetik durumlar böbrek veya karaciğer hastalıkları veya testis veya adrenal bezindeki tümörler sayılabilir.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Jinekomastiden şüphelenildiğinde altta yatan nedeninin belirlenmesine yardımcı olmak için türlü testlere başvurulması gerekebilir. Jinekomastinin nedeni olabilecek ciddi tıbbi durumların ekarte edilmesi oldukça önemlidir.

Jinekomasti Tedavisi

Jinekomasti sıklıkla kendiliğinden iyileşmektedir. Bu süre yaklaşık 6 ay ila 2 yıl sürebilir. Jinekomastinin kesin tedavisi için altta yatan nedenin tespit edilmesi gerekir. İlaçlardan kaynaklanıyorsa kişinin ilacı bırakması jinekomastiye neden olabilir. Jinekomasti tedavisinde memeden yağlı dokuyu çıkarmak için meme küçültme ameliyatına başvurulabilir.

Jinekomasti İlaçlar ile Tedavi Edilebilir mi?

Jinekomastinin tedavisi her zaman gerekli değildir, özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan geçici jinekomasti, genellikle üç yıl içerisinde tedavi olmadan kendiliğinden düzelir. İlaçlar jinekomastinin nedeni ise kişinin bu ilaçları almayı bırakması jinekomastinin azalmasında etkili olabilir.

Testosteron replasmanı düşük seviyelerde testosteron seviyesine sahip olan yaşlı erkeklerde etkili bir tedavi yöntemidir ancak normal seviyelere sahip erkeklerde etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

Bunun yanında SERM’ler sorunu tamamen ortadan kaldırmasa da meme dokusu miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu ilaçlara genellikle şiddetli ağrıya neden olan vakalarda başvurulmaktadır.

WhatsApp
Top