BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği göz etrafındaki cildi iyileştirerek genç görünümünü bireye yeniden kazandırmayı amaçlayan cerrahi bir işlemdir. Göz kapağı estetiği sırasında gözleri ortaya çıkarmak için üst göz kapağındaki fazlalıklar alınarak hafifçe geriye çekilir. Hedefler dahilindeyse işlem alt göz kapağında yapılan değişiklikleri de içerecektir. İşlem sırasında yapılan ince kesiler doğal kırışıklıklara yerleştirildiğinden göz kapağı estetiği gözle görünür bir ameliyat izine neden olmamaktadır.

Göz Kapağı Estetiğine Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır?

Yaşlanma, çok fazla güneşe maruz kalma, sigara içme ya da obezite gibi çeşitli faktörler göz kapaklarının sarkmasına neden olabilir. Göz kapağının derisi yüzün geri kalanından daha ince olduğundan bu faktörler sıklıkla ilk olarak göz kapaklarını etkilemektedir. Sarkık göz kapakları veya göz altı torbaları kişilerin gerçekte olduğundan daha yaşlı veya yorgun görünmelerine yol açabilmektedir.

Göz kapağı estetiğine çoğunlukla doğuştan gelen nedenlerden dolayı veya böbrek veya kalp hastalıklarıyla ilişkili gözde görülen göz altı torbalarını gidermek için başvurulmaktadır. Bunun yanında yaşlanmaya bağlı olarak da gözlerin etrafındaki cilt gevşeyebilir; sarkma veya türlü yaşlanma belirtileri göstermeye başlayabilir. Üst göz kapaklarının sarkması görmeyi engelleyebilir. Bu durumlarda hastanın görme yetisini geliştirmek için göz kapağı estetiği iyi bir seçenek olabilir.

Göz Kapağı Estetiği İşlemi Ne İçerir?

Blefaroplasti işlemi hem erkekler hem de kadınlarda daha genç ve daha az yorgun bir görünüm elde etmek veya ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan sarkık göz kapağı görüntüsünü iyileştirmek için gerçekleştirilebilir. Göz kapağı estetiği tek başına veya yüz germe gibi diğer ameliyatlarla birlikte uygulanabilmektedir.

Göz kapağı estetiği ayakta tedavi prosedürüdür, bu çoğu zaman kişinin aynı gün içinde taburcu olabileceği anlamına gelir. İşlem lokal anestezi altında yapılmaktadır. Cerrah sarkmış cildi, fazla yağ dokusunu gidermek ve göz kapağı kaslarını sıkmak için göz kapaklarının doğal kıvrımlarında küçük kesiler yapar.

Göz kapağı estetiği göz çevresindeki kırışıklıkları gidermez, sarkmış kaşları kaldırmaz veya göz altındaki koyu halkaları yok etmez. Bireyin bu şikayetleri mevcutsa ek prosedürlere başvurulması gerekmektedir.

Göz Kapağı Estetiği için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Blefaroplasti için en uygun adaylar genel sağlık durumu iyi olan, sigara içmeyen ya da işleme engel olabilecek ciddi göz koşullarına sahip olmayan bireylerdir. Kişinin göz çevresinde  sarkmış bir cildi ya da göz altı torbaları mevcutsa göz kapağı estetiği bu durumu iyileştirerek kişinin daha genç ve taze görünmesine yardımcı olabilir.

Göz kapağı estetiği öncesi bireylerin gerçekçi beklentiler taşımaları işlemin sonuçlarından memnun kalabilmeleri için önemlidir. Prosedürün bireyin tüm yüz yapısını değiştirmeyeceğinin unutulmaması gerekir.

Göz Kapağı Estetiği Risk Taşır mı?

Göz kapağı estetiğinin görülebilecek komplikasyonları en aza indirmek adına alanında uzmanlaşmış bir göz doktoru tarafından yapılması oldukça önemlidir. Özellikle üst göz kapağı levator kasını içerdiğinden bu alanda çalışılırken özellikle dikkatli olunmalıdır. Levator kası göz kapaklarını yukarı kaldıran kastır. 

Alt göz kapağı açısından nadiren de görülse ana komplikasyon uygunsuz teknikler kullanıldığında ortaya çıkabilen retraksiyondur. Bu komplikasyon alt göz kapağının çok düşük kalmasına ve gözün açık kalmasına neden olabilir. Göz kapağının yeterince kapanmaması göz kuruluğu gibi türlü sorunlara da yol açmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Blefaroplasti prosedüründen sonra doktor iyileşme sürecini hızlandırmak ve şişme, morarma, tahriş veya kuru gözler gibi yan etkileri en aza indirmeye yardımcı olmak için türlü merhemler ya da soğuk kompres uygulamaları önerecektir. İşlemden sonra gözler bir süreliğine gazlı bezle sarılabilir.

Göz kapağı estetiği sonrası hastalar genellikle iki gün içinde işe geri dönebilirler ancak en az iki hafta boyunca egzersiz ve yorucu faaliyetlerden kaçınmalıdırlar. Şişlik ve diğer yan etkiler genellikle ameliyattan sonraki iki hafta içinde azalır. Doktor gözlerine nasıl bakacağı konusunda kişiye özel talimatlar verecektir. 

WhatsApp
Top