BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı memelerdeki fazla yağ, doku ve cildi gidermek için uygulanan bir prosedürdür. Meme küçültme ameliyatına kişi büyük memelere sahipse bu durumun neden olduğu rahatsızlıkları hafifletmek ve vücuda orantılı bir meme görüntüsü elde etmek için başvurulmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı ayrıca kişinin kişisel imajını ve fiziksel aktivitelere katılma becerisini geliştirmesine yardımcı olabilir. Kişi meme küçültme ameliyatı düşünüyorsa bu işlem hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmalı, olası risk ve komplikasyonlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatına Ne Zaman Başvurulmaktadır?

Meme küçültme ameliyatı büyük memeleri olan ve bu durumdan türlü nedenlerle memnun olmayan kadınlar için uygun bir prosedürdür. Ağrı kesici ilaçlara başvurulmasını gerektirecek kadar şiddetli kronik sırt ve boyun ağrısı, meme altlarında cilt tahrişi, sınırlı aktivite ve estetik açıdan kişinin görüntüsünden memnun olmaması meme ameliyatına başvurulmasını gerektirecek koşullar arasında sayılabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Kimler için Uygun Değildir?

Meme küçültme ameliyatı memelerin tam olarak olgunlaştığı her yaşta yapılabilmektedir.

Kişinin memeleri tam olarak gelişmediğinde yapılan ameliyatlar sonunda kişinin hayatının farklı bir noktasında yeniden meme küçültme ameliyatına başvurmasını gerektirebilir. 

Kişi çocuk yapmayı planlıyorsa ve memeleri ciddi komplikasyonlara yol açmıyorsa meme küçültme ameliyatını erteleyebilir. Meme küçültme ameliyatından sonra emzirme sorunları yaşanabilir. Ancak bazı cerrahi teknikler kişinin emzirme yeteneğini korumaya yardımcıdır. Bunun yanında bireyin beslenme düzenini değiştirmek ya da egzersiz programına başlamak gibi kilo vermeye yönelik hedefleri bulunuyorsa meme küçültme ameliyatını erteleyebilir. Kilo vermek sıklıkla meme büyüklüğünde değişikliklere neden olmaktadır.

Diyabet ya da kalp problemleri gibi sağlık koşullarına sahip olmak, obezite ya da sigara kullanımı meme küçültme ameliyatı için kişinin uygun bir aday olmamasına neden olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Meme küçültme ameliyatı öncesi doktor kişinin memesinde bir yumru veya memelerini etkileyen başka bir tıbbi durum olup olmadığı konusunda muayenede bulunacaktır. Kişi tıbbi geçmişi ve neden meme küçültme ameliyatına başvurmak istediği konusunda doktoruna karşı tamamen açık olmalıdır. Kişi psikolojik açıdan nasıl hissettiği ve yaşadığı fiziksel sorunlar hakkında doktoru ile tartışmaya hazır olmalıdır.

Muayene sırasında cerrah kişinin memelerinin fotoğraflarını çekebilir, ölçebilir ve hedefe ulaşılması için ne kadar meme dokusunun kaldırılması gerektiği konusunda kişi ile tartışabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme sürecini sağlıklı bir şekilde atlatmak için kişinin sigara ve kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakması gerekebilir. 

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı her tıbbi prosedürde olan riskleri taşımaktadır ancak işlem sonrası nadiren majör bir komplikasyon görülür. Meme küçültme ameliyatı sonrası memede his kaybı görülebilir ancak bu durum genellikle geçicidir, 6 ay ila 1 yıl arasında kaybolur. Duyu kaybı bazı durumlarda tek meme ile sınırlıdır. Öte yandan çok nadiren de olsa duyu kaybı veya değişimi kalıcı olabilir.

Meme küçültme ameliyatının diğer riskleri arasında meme ağrısı, enfeksiyon, memelerde asimetri ya da emzirme zorluğu sayılabilir. Meme küçültme işleminde uzman cerrahi ekip tüm potansiyel komplikasyonlar hakkında kişiyi bilgilendirecek ve komplikasyon riskini en aza indirmek için tüm önlemleri alacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatı sonrası kişinin işinden veya okuldan en az bir hafta izin alması gerekir. Bazı insanlar iki haftaya ihtiyaç duyarlar, bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Doktor dikişlerin alınması ve genel kontrol için yaklaşık bir hafta sonrasına bir takip randevusu düzenleyecektir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde kişi yaklaşık 4 ay boyunca ağır kaldırma veya spor gibi yoğun fiziksel aktivitelerden uzak durmalıdır. Meme küçültme ameliyatından sonra kişinin yorgun hissetmesi ve ağrı kesicilerle hafifleyecek düzeyde ağrı yaşaması normaldir.

WhatsApp
Top