BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Vajinoplasti

Vajinoplasti vajinayı saran pelvik taban kaslarını sıkılaştırmaya yönelik uygulanan cerrahi bir işlemdir. İşlemin amacı bu kasları güçlendirmek ve kontrollerini yeniden kazandırmaktır. Genellikle genetik vajinal deformasyonları düzeltmek ya da doğum sonucu ortaya çıkan vajinadaki gevşemeleri sıkılaştırmak için uygulansa da birçok kadın bu nedenler haricinde estetik nedenlerle de vajinoplastiye başvurmaktadır.

Vajinoplasitiye Hangi Koşullarda Başvurulmaktadır?

Vajinoplasti vajinal deformasyonları, vajinal yaralanmaları veya doğum gibi nedenlerle ciddi vajinal gevşemeleri olan kadınlar için cerrahi bir seçenektir. Doğum sonrası vajina içindeki veya çevresindeki doku gevşeyebilir, pelvik taban kasları zayıflayabilir ve bu durum vajinanın genişlemesine neden olabilir. Ya da perineal bölge doğumda zarar görebilir ve bu durum vajina açıklığının artmasına neden olabilir. Bu değişimler kadının cinsel yaşamı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilmektedir. Vajinoplasti vajina içinde ve girişindeki kasları sıkıkaştırarak bu sorunları iyileştirmeyi amaçlayan bir prosedürdür.

Vajinoplasti işlemi vajinayı daha genç ve güçlü haline kavuşturarak kişinin cinsel güveninin artmasına yardımcı olabilir. Ameliyat için yeterince sağlıklı olan herhangi bir birey vajinoplasti işlemine başvurabilmektedir. Bu nedenle hiç vajinal hasar görmemiş kadınlar da sadece vajinalarının görünümünde veya hissinde bir değişiklik istedikleri için vajinoplastiye başvurabilirler.

Vajinoplasti İşlemi Ne İçerir?

Vajinoplasti prosedürü yaklaşık bir ila iki saat sürmektedir. Ameliyat genellikle pelvik taban kaslarını sıkılaştırmayı ve fazla derinin çıkarılmasını içerir. Fazla deri çıkarıldıktan sonra kalan dokular derinin altında güçlü dikişlerle dikilecektir.

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süresi

Vajinoplasti işlemi sonrası hastalar iyileşme odasında birkaç saat geçirirler ve herhangi bir komplikasyon görülmediği takdirde aynı gün içinde eve gitmek için hazırdırlar. İşlem sonrası ağrı görülmektedir ancak genellikle ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilecek düzeydedir ve birkaç gün içinde hafifler.

Vajinoplasti sonrası kesi bölgesinde morarma ve şişlik görülebilir ancak bu durum bir ila iki hafta içinde düzelecektir. Hastaların cinsel ilişkide bulunmaları, tampon kullanmaları ya da vajinaya etki edebilecek herhangi bir aktivitede bulunmaları işlem sonrası en az 4 ila 6 hafta boyunca sakıncalıdır.

Vajinoplasti işleminden yaklaşık bir hafta sonra hastalar günlük rutinlerine geri dönmeye başlasalar da tam iyileşme yaklaşık üç ay sürmektedir. Vajinoplasti sonrası yeni oluşan kasları güçlendirmek ve sonradan oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmek amacıyla Kegel egzersizleri gibi vajina kaslarını güçlendirecek türlü egzersizler önerilebilir.

Vajinoplasti İşlemi Kimler İçin Uygun Değildir?

Vajina kaslarını güçlendirmek için Kegel egzersizleri gibi cerrahi olmayan seçenekler de mevcuttur. Cerrahi işlemlere geçmeden önce bu alternatiflerin denenmesi önerilmektedir. Bu alternatiflerin en büyük dezavantajı, sonuçlarının vajinoplasti kadar hızlı veya kalıcı olmamasıdır ve birey için her zaman bir çözüm sunmayabilir.

Vajinoplasti işlemi hamile ya da çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlar için önerilmez. Doğumdan önce uygulanmış vajinoplasti işlemi doğumu daha zor kılabilir ve doğumun vajina üzerindeki etkileri vajinoplasti tarafından yapılan değişiklikleri olumsuz yönde etkileyebilir.

Vajinoplasti Sonrası Görülebilecek Olası Komplikasyonlar Nelerdir?

Vajinoplasti işlemi ile ilişkili riskler herhangi cerrahi operasyonun taşıdığı risklere benzer ve enfeksiyon, kanama, yara izi ve kan pıhtılarını içerir. Bununla birlikte bu riskler, hasta işlem öncesinde iyi bir sağlık durumda olduğu sürece oldukça nadir görülmektedir. Vajinoplasti işleminde atılan dikişler doğumdan sonra atılanlara benzer ve 5 ila 7 gün sonra kendiliğinden erir.

Vajinoplasti işlemine karar vermeden önce göz önünde bulundurulması gereken en önemli risk vajinanın hastanın beklediği kadar sıkı olmadığı ya da tampon takamayacağı veya cinsel ilişkide bulunamayacağı kadar sıkı olduğu durumdur. Bu durumlar nadiren görülse de yaşandığında ek cerrahi prosedürlere başvurulması gerekebilir. Bireyler çoğunlukla vajinoplasti sonuçlarının oldukça tatmin edici olduğunu bildirmektedir.

Vajinoplasti işleminin cinsel istekte artış sağlamanın bir garantisi olmadığı unutulmamalıdır. Orgazm, estetik görünümün yanı sıra duygusal, ruhsal ve kişilerarası iletişim gibi türlü faktörlere bağlı olarak değişen oldukça kişisel tepkilerdir.

WhatsApp
Top