BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Mikrobiyoloji

Mikrobiyoloji, mikroorganizma olarak adlandırılan, pek çoğu sadece mikroskop yardımı ile görülebilmekte olan oldukça küçük canlıları incelemekte olan bir bilim dalıdır. Bu mikroorganizmaların pek çoğu, insanlarda pek çok hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bütün bunların başında; bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler gelmektedir. Hastanemiz Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda hastalıklara yol açmakta olan bu mikroorganizmalar araştırılarak sebebiyet vermiş oldukları hastalıkların ne olduğu tespit edilebilmektedir.

Çıplak göz ile görmemizin mümkün olmadığı bu küçük canlıların yol açtığı hastalıklar genel olarak Enfeksiyon Hastalığı (Bulaşıcı Hastalık) olarak adlandırılmaktadır.

Hastanemizin bu biriminde enfeksiyon etkeni mikroorganizmalar ile ilişkili olarak direkt ve endirekt testler gerçekleştirilmektedir. Laboratuvarımızda hastalarımızın kan ve her türlü vücut sıvıları, doku örnekleri, idrar ve dışkı gibi örnekleri ile farklı diğer örnekleri de bulaşıcı hastalıkların teşhis ve tedavisi ile takibinde yardımcı rol üstlenen testler gerçekleştirilmektedir. Mikrobiyolojinin alt birimi olarak bakteriyoloji, viroloji mikoloji, parazitoloji ve seroloji bölümleri bulunmaktadır.

Bakteriyoloji: İnsanda enfeksiyona yol açan bakterilerin tespit edilerek, tanımlanmasının yapılması ve antibiyotike olan duyarlılıklarının tespit edilmesidir. (Tifo, kolera, boğaz enfeksiyonlarına sebebiyet veren bakteriler vb.)

Viroloji: İnsanlarda hastalığa yol açan virüslerin teşhis edilmesi için yapılanı testlerdir. (HPV vb. )

Mikoloji: İnsanlarda hastalığa neden olan mantarların elde edilmesi, tanılanması ile birlikte antifungallere (mantar ilaçları) olan duyarlılıklarının araştırılmasıdır.

Parazitoloji: Dışkı, idrar ile birlikte diğer vücut sıvılarında parazit ve parazit yumurta araştırmasının yapılması yöntemidir.

Seroloji: Enfeksiyon hastalıklarında antikorlara dayalı olarak gerçekleştirilen bir teşhis metodudur.

Mikrobiyoloji laboratuvarımızda yapılmakta olan testlerin önde gelenleri şunlardır:

  • Kültür testleri
  • Bakteri tanılama testleri,
  • Antibiyotik ve antifungal duyarlılık testleri,
  • Antibiyotik direnç araştırmaları,
  • Direkt mikroskobik incelemeler,
  • Boyalı preparat incelemeleri,
  • Dışkıda parazit yumurtası araması,
  • Antijen tarama testleri,
  • Antikor testleri (serolojik testler),
  • PCR (Polimerize Zincir Reaksiyonu) testi olmak üzere moleküler tanı testleri

Mikrobiyoloji laboratuvarı denildiğinde bu testler içerisinde genel olarak ilk akla gelen, kültür, bakteri tanımlama ve antibiyotik duyarlılık testleridir. Bu testler laboratuvarımızda, Uluslararası standartlara uygun sistemler kullanılmak sureti ile gerçekleştirilmektedir. Bu sistem ile bakteriler bilindik yöntemler ile yapılanlardan çok daha ileri seviyede tanılanmakta ve bununla birlikte ortaya çıkarılamayan direnç mekanizmaları ile alakalı bilgilerin de elde edilmesi sağlanmaktadır. Bu da enfeksiyonların tedavi edilmesi aşamasında büyük önem taşımaktadır. Öncelikle, hastanelerde karşılaşılan enfeksiyonlara sebep olan ve çoğul dirençli bakteriler nedeni oluşan enfeksiyonlar ile mücadele edebilmek için elde edilecek bu bilgiler çok önemli bir yer tutmaktadır.

Devamını Oku.. Daha az yazı..
WhatsApp
Top