BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Kol Germe

Kol germe daha ince bir görünüm elde etmek amacıyla üst kollardaki fazla yağ ve cildi gidermeyi içeren cerrahi bir prosedürdür. Yaşlanma ve ani kilo kaybı gibi faktörlere bağlı olarak üst kollardaki yumuşak dokuda sarkmalar görülebilir. Kollarındaki bu görüntüden rahatsız kişilerin daha estetik ve genç bir görünüm elde etmeleri için kol germe ameliyatı iyi bir seçenektir.

Kol germe oldukça hassas ve komplike bir işlem olduğundan hastanın genel hedefleri ve sağlığı dikkate alınarak en uygun yöntem belirlenmelidir. İşlem sonuçlarının kalıcı olması için kişinin sağlıklı kilosunu koruması oldukça önemlidir.

Kol Germe İşlemi için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Kol germe işlemi fazla miktarda kilo kaybı gibi türlü nedenlerle üst kollarında cilt ve yağ fazlalığı bulunan kişiler için uygun bir prosedür olabilir. İşlem öncesi yapılan muayene sırasında kişinin tıbbi geçmişi, varsa kullandığı ilaçlar ve estetik hedefleri göz önünde bulundurularak kol germe işlemi için uygun bir aday olup olmadığı belirlenecektir.

Kol Germe İşlemine Başvurulmasını Gerektirecek Faktörler Nelerdir?

Birey çok fazla kilo aldığında cildi zamanla yavaşça gerilir. Cerrahi kilo verme işlemleri de dahil olmak üzere türlü prosedürlerle fazla kilolarından kurtulduğunda ise cildi yeniden eski haline dönebilecek kadar esnekliğe sahip olmayabilir. Bu durum fazla cilt dokularına yol açmaktadır.

Kol germe ameliyatlarına genellikle obezite cerrahilerinden sonra başvurulmaktadır. Kol germe işlemi sıklıkla farklı operasyonlarla birlikte uygulanmaktadır. Bu işlemler arasında karın germe, popo estetiği ve liposuction sayılabilir.

Kol Germe İşlemi Ne İçerir?

Kol germe işlemi genel anestezi altında yapılmaktadır, süresi prosedürün içeriğine göre değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık iki saat sürer. Cerrah koltuk altı ile dirsek arasında uzun bir kesi yaparak operasyona başlar. Kişinin durumuna bağlı olarak yapılan kesi daha minimal olabilir. Sonrasında bölgedeki fazla cilt ve yağ dokusu kaldırılarak pürüzsüz bir görüntü elde edilmektedir.

Kol germe işlemi sırasında ayrıca meme yanlarındaki fazla dokular da çıkarılmaktadır. Herhangi bir yağ dokusunun alınması gerekirse operasyon sırasında üst kolların tüm estetik sorunlarını gidermek için liposuction işlemine başvurulabilir.

Kol Germe İşlemi Sonrası İyileşme Süreci

Kol germe işlemi sonuçları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir ve kişinin yaşı, genel sağlığı ve vücudunun iyileşme kabiliyeti gibi faktörler sonuçlar üzerinde etkilidir. Bireyin gerçekçi beklentilere sahip olması oldukça önemlidir.

Kol germe işlemi sonrası kişinin bir ila iki gün hastanede kalması gerekebilir. İlk hafta ağrı kesici ilaçlarla hafifletilebilecek düzeyde ağrı görülmesi normaldir. Mesleğininin niteliğine bağlı olarak kişi yaklaşık 2 hafta sonra işine geri dönebilir. Kol germe işlemi sonrası bölgeyi desteklemek için ilk birkaç hafta boyunca kişinin kompresyon giysileri giymesi gerekecektir.

Operasyon sonrası çoğu kişi birkaç hafta içinde hafif aktiviteler gerçekleştirebilmekte, genellikle altı hafta içinde ise ağır kaldırma dahil olmak üzere normal rutinlerine geri dönebilmektedir.

Kol Germe İşleminin Riskleri Nelerdir?

Kol germe işlemi de diğer tüm cerrahi prosedürlerin taşıdığı gibi türlü riskler taşımaktadır. Tıbbi geçmişi veya yaşam tarzı kişiyi bazı komplikasyonlar için daha fazla riske sokabilir. Kol germe işleminin riskleri arasında nadiren görülse de anesteziye bağlı komplikasyonlar, kanama, enfeksiyon ve kan pıhtısı oluşumu sayılabilir.

Yara izi altında sıvı birikmesi, yara izi boyunca doku ölümü veya cilt kaybı, uzun süren şişlik, bölgedeki kaslara zarar ve iltihaplanma da kol germe işlemine bağlı olarak görülebilecek koplikasyonlar arasında sayılabilir.

Kol Germe İşleminin Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Kol germe işlemi bireyin ileride fazla miktarda kilo alıp vermesi durumunda üst kollarında görülebilecek sarkmaları engellememektedir. Bunun yanında yaşlanmaya bağlı olarak bir miktar sarkma görülebilir. Kol germe işlemi sonrası yara izi kalıcı olacaktır fakat zamanla iz soluklaşır. Yara izinin iyileşmesi bir yıl kadar sürebilir, bu süreçte kişi sabırlı olmalıdır. 

WhatsApp
Top