BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kulak estetiği (otoplasti) günümüzde sıklıkla başvurulan estetik operasyonlardan biridir. Genetik olarak kulağının şekli kişinin hayal ettiği gibi olmayabilir. Genetik olması dışında gelişim döneminde kulak açıları olması gerekenden fazla uzayabilir ya da kulak kıvrımları düzleşebilir. Kulak, kepçe bir yapı kazanarak yanlara doğru açılmış, kulak-yüz arasındaki denge ve orantı bozulmuş olabilir. 

Kulakta görülen bu durumlar kişinin hem kendi kendine psikolojik sorunlar inşa etmesine hem de çevresinden duyduklarıyla sosyal ortamından kaynaklı problemler yaşamasına sebebiyet verebilir. Kulak estetiğinde amaç hem ruhsal hem fiziksel olarak hastaların kendini daha iyi hissedecekleri bir görünüm kazanmalarını sağlamaktır. 

Kulak Estetiği için İdeal Yaş Nedir?

Kulağın gelişim sürecinde olası bozuklukların daha çocuk yaşta tespit edilebilmesiyle birlikte, kulak estetiği ameliyatlarının küçük yaşta yapılması önerilmektedir. Kulak estetiğinin 5 ila 7 yaş arasında yapılması çocuğun okulda karşılaşabileceği alay edilme gibi sorunların önüne geçmede önemlidir. Ayrıca bu yaşlarda kıkırdağın yumuşak olması nedeniyle kulağa daha kolay şekil verilebilir ve iyileşme süresi daha ileriki yaşlarda uygulanan otoplastilere kıyasla daha kısadır.

Kulak estetiği eğer hasta çocuksa genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Aynı şekilde hastalık geçmişine ve kişisel özelliklere göre yetişkin bireylerde de genel anestezi tercih edilebilir ancak ilk etapta yetişkinlere lokal anestezi uygulamaları önerilecektir. Planlama aşamasının ardından ameliyat süreci başlar.

Kulak Estetiği Öncesi

Kulak estetiği ameliyatı öncesinde doktor hasta ilişkisinin kurulması önem taşır. Hastanın mevcut tüm hastalıkları, geçirdiği operasyonlar doktor tarafından bilinmeli; halihazırda ilaç kullanımı mevcutsa hasta bu konularda doktorunu uyarmalıdır. Aynı şekilde doktorun da olası tüm komplikasyonlar ve çözümleri hakkında hastayı bilgilendirmesi gerekmektedir. Hastanın bir sürprizle karşılaşmaması adına yapılacak operasyon hakkında bilgi verilir, bu operasyonla birlikte kulağında nasıl bir değişim gözleneceği örnekler üzerinden hastaya gösterilir ve tüm soru işaretleri ortadan kaldırılır. 

Kulak Estetiği İşlemi Ne İçerir?

Kulak estetiği ameliyatı kulağın arkasından atılmış küçük bir kesi yardımıyla gerçekleştirilir. Bu küçük kesi içinden gerekli işlemler gerçekleştirilir ve kesilen yer dikilerek operasyon tamamlanır. Bu kesi ameliyat sonrasında ufak bir iz bırakabilmektedir ancak bu iz kulağınızın arkasında kalacağı ve bir görüntü bozukluğuna sebebiyet vermeyeceği için görülme olasılığı oldukça düşüktür. 

Kulak estetiği müdahalesinden sonra hastanın durumuna göre aynı gün içinde hastaneden taburcu olması mümkündür. Doktor yönlendirmesiyle bazı hastalar müşahede altında tutulabilir. Elbette geçici şişlikler, kızarıklık ya da morluklar gözlemlenebilir ve bunlar doğal komplikasyonlardır. Genellikle ilk haftalık süreçte takılması önerilen bandajlar vardır, bu bandajların ve hastanın genel kontrolleri ilk dönem için oldukça önemlidir. 

Kulak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Kulak estetiği sonrası ağrı kesici desteğiyle hastanın bu süreci atlatması kolaylaştırılır. Operasyon süresi kişinin durumuna göre değişkenlik gösterebileceği gibi yaklaşık 1 ila 2 sürmektedir. Bu yapılacak operasyonun büyüklüğüne göre 3 saati aşabilir. İşlem sonrası kişi 2 ila 7 gün içerisinde genellikle işine dönüş yapabilir ve ancak ani hareketlerden kaçınmalı ve kendine dikkat etmelidir. Hassasiyet süresi 7 gün civarında olacaktır. Dolayısıyla çocukların ilk dönemde tamamen evde istirahat etmeleri önerilmektedir. Tam iyileşme için 6 ila 8 haftalık bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır ve bu dönemde çıkan bandajlar yerine saç bandı tarzında bandaj işlevi görecek malzemeler kullanılması önerilmektedir. 

Kulak estetiği sonrası süreçte kulak etrafında uyuşma, karıncalanma veya hafif ağrılar görülebilir. Bu yakınmalar zamanla ortadan kaybolacaktır. Çeşitli enfeksiyonlar, kanamalar veya asimetrik durumların oluşumu söz konusu olabilir. Operasyon sonrası süreçte kontroller aksatılmamalı ve ihtimalleri az da olsa bu risk faktörleri daima değerlendirilmelidir. Operasyondan 2 hafta sonra yakın temas içemeyen egzersizlere başlanabilir ancak 3 ay boyunca kulağın olası travmalara karşı korunması oldukça önemlidir.

WhatsApp
Top