BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme işlemi memelerin şeklini değiştirmek için uygulanan cerrahi bir işlemdir.  Meme dikleştirme işlemi sırasında fazla deri çıkarılarak meme dokusu yeniden şekillendirilir. Kişi memelerinin şeklinden memnun değilse meme dikleştirme işlemine başvurulabilir. Bu kişinin imajını ve özgüvenini artıracaktır. Meme dikleştirme işlemi memelerin boyutunu önemli ölçüde değiştirmez. İşlem bazı durumlarda meme büyütme veya küçültme ile birlikte uygulanmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Ne İçerir?

Meme dikleştirme ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır ancak bazı durumlarda lokal anesteziye de başvurulabilir. Kişi yaşlandıkça meme dokusu türlü nedenlerle elaksiyetini kaybedebilir. Hamilelik bu nedenlerin başında gelmektedir. Kişinin kilosundaki dalgalanmalar da meme cildinin gerilerek elastikiyetinin azalmasına neden olabilir.

Kişi yaş aldıkça yerçekimi memelerdeki bağların gerilmesine ve sarkmasına neden olur. Meme dikleştirme işlemi sarkık görüntüyü iyileştirerek meme uçlarının konumunu yükseltebilir. Yeni şekillendirilmiş memeler ile orantılı orantılı olması için işlem sırasında meme uçlarının boyutu küçültülebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatına Ne Zaman Başvurulmaktadır?

Kişinin memelerinde sarkma ve şekil bozukluğu, aşağı bakan meme uçları ya da meme uçlarında orantısızlık veya memelerin birinden birinin diğerinden daha aşağıda olması durumu söz konusu ise meme dikleştirme ameliyatına başvurulabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kimler için Uygun Değildir?

Kişi çocuk yapmayı planlıyorsa meme dikleştirme ameliyatını erteleyebilir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra emzirme sorunları görülmesi muhtemeldir. Ancak bazı cerrahi teknikler kişinin emzirme yeteneğini korumaya yardımcıdır. Bunun yanında bireyin beslenme düzenini değiştirmek ya da egzersiz programına başlamak gibi kilo vermeye yönelik hedefleri bulunuyorsa meme küçültme ameliyatını erteleyebilir. Kilo vermek sıklıkla meme şeklinde değişikliklere neden olmaktadır.

Diyabet ya da kalp problemleri gib sağlık koşullarına sahip olmak, obezite ya da sigara kullanımı meme küçültme ameliyatı için kişinin uygun bir aday olmamasına neden olabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi kişi tıbbi geçmişi ve neden meme dikleştirme ameliyatına başvurmak istediği konusunda doktoruna karşı tamamen açık ve psikolojik açıdan nasıl hissettiği ve varsa yaşadığı fiziksel sorunlar hakkında doktoru ile tartışmaya hazır olmalıdır.

Muayene sırasında cerrah kişinin memelerinin fotoğraflarını çekebilir, ölçebilir ve hedefe ulaşılması için memede ne gibi değişikliklerin yapılması gerektiği konusunda kişi ile tartışabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme sürecini sağlıklı bir şekilde atlatmak için kişinin sigara ve kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakması gerekebilir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatı her tıbbi prosedürde olan riskleri taşımaktadır ancak işlem sonrası nadiren majör bir komplikasyon görülür. Meme küçültme ameliyatı sonrası memede his kaybı görülebilir ancak bu durum genellikle geçicidir, 6 ay ila 1 yıl arasında kaybolur. Duyu kaybı bazı durumlarda tek meme ile sınırlıdır. Öte yandan çok nadiren de olsa duyu kaybı veya değişimi kalıcı olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatının diğer riskleri arasında meme ağrısı, enfeksiyon, memelerde asimetri ya da emzirme zorluğu sayılabilir. Meme küçültme işleminde uzman cerrahi ekip tüm potansiyel komplikasyonlar hakkında kişiyi bilgilendirecek ve komplikasyon riskini en aza indirmek için tüm önlemleri alacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası kişinin işinden veya okuldan en az bir hafta izin alması gerekir. Bazı insanlar iki haftaya ihtiyaç duyarlar, bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Doktor dikişlerin alınması ve genel kontrol için yaklaşık bir hafta sonrasına bir takip randevusu düzenleyecektir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde kişi yaklaşık 4 ay boyunca ağır kaldırma veya spor gibi yoğun fiziksel aktivitelerden uzak durmalıdır. Meme dikleştirme ameliyatından sonra kişinin bir süre yorgun hissetmesi ve ağrı kesicilerle hafifleyecek düzeyde ağrı hissetmesi normaldir.

WhatsApp
Top