BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Liposuction

Liposuction vakum tekniği kullanılarak vücudun belli bölgelerinde birikmiş yağlanmaları kaldırmak için başvurulan bir işlemdir. Uyluk, kalça, karın, kalça, göğüs, bel, üst kol ve boyun dahil olmak üzere vücudun birçok farklı bölgesinde görülen yağlanmalarda başvurulabilir.

Liposuction İşlemi Ne İçerir?

Liposuction işlemi öncesi cerrah kişinin vücudunda tedavi edilecek bölgeleri işaretleyecektir. Liposuction işleminin nasıl yapılacağı kullanılan spesifik tekniğe bağlı olarak değişiklik gösterir. Cerrah kişinin bireysel hedefleri, vücudun tedavi edilecek bölgesi ve geçmişte liposuction işlemi geçirip geçirmediği gibi faktörleri göz önünde bulundurarak uygun yöntemi belirleyecektir. 

Genel olarak işlem sırasında cerrah kişinin cildinde küçük kesiler yapar ve içi boş bir tüp ile bir aspiratör kullanarak birikmiş yağlanmaları vakumlar. İşlem içeriğine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Ameliyat ekibi işlem boyunca hastanın kalp atış hızını, kan basıncını ve oksijen seviyelerini izleyecektir. Liposuction işlemi ayakta tedavi prosedürüdür, bu kişinin aynı gün taburcu olacağı anlamına gelir.

Liposuction İşlemi için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Liposuction obezite problemi yaşayan kişilerde bir kilo verme yöntemi değildir. En uygun adaylar belirli bölgelerinde yağlanma sorunu olan ancak nispeten normal kiloya sahip kişilerdir. İşlem diyet ve egzersizle gitmeyen yağlanmalar için kalıcı bir çözüm sunabilir. Liposuction işlemi için kişi sağlıklı olmalı ve işlemin sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır. Bununla birlikte her liposuction prosedürü hastanın kişisel ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanmaktadır.

Liposuction İşlemi Kimler için Uygun Değildir?

Bazı sağlık koşulları hastaların liposuction adayı olmasını önleyebilir. Diyabet veya yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilerin arzu edilenden daha az estetik sonuçlara ulaşması daha olasıdır. Bağışıklık sistemini riske sokan kalp veya diyabet hastalığı gibi türlü sağlık problemleri yaşayan kişiler liposuction işlemi için uygun adaylar olmayabilirler. İşlem öncesi kişi prosedür için uygun olup olmadığı konusunda değerlendirilecektir. Birey daha önce farklı ameliyat geçirmişse liposuction işlemine karar vermeden önce iyileşme sürecinin tamamlanmasını beklemelidir.

Kadınlar için Liposuction

Liposuction kadınlarda yağ birikiminin görüldüğü neredeyse vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilmektedir. Ayrıca yağ bezesi, lipedema ve lenf ödemi gibi rahatsızlıklarda bir tedavi yöntemi olarak liposuctiona başvurulabilir.

Erkekler için Liposuction

Liposuction işlemine erkeklerde genellikle genişlemiş memeler (jinekomasti), lenf ödemi ve yağ bezesi tedavilerinde başvurulmaktadır. Bunun yanında göbek çevresi özellikle erkekler için oldukça dirençli bir bölgedir. Liposuction bu bölgedeki yağlanmaları gidermede kalıcı bir çözüm sunabilir.

Liposuction İşlemi Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction ameliyatı sonrası iyileşme süresi tedavi edilen bölgeye ve çıkarılan yağ miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle kişi birkaç gün içinde işine geri dönebilir, egzersiz gibi normal faaliyetlerine 2 ila 4 hafta sonra devam edebilir. Doktorun vereceği tavsiyelerine uyulması iyileşme süresinin daha kısa ve sağlıklı geçmesine yardımcı olacaktır. Enfeksiyon riskini önlemek için antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir.

Liposuction işleminin kalıcı sonuçlarının görülmesi genellikle işleme bağlı olarak 4-5 hafta ile 6 ay arasında sürmektedir. Kişinin ideal kilosunu koruması işlemin sonuçlarının kalıcı olmasını sağlayacaktır, liposuctionın kilo alımını engellemediği unutulmamalıdır. Kişinin işlem sonrası kilo alması yağ dağılımını değiştirebilir ve vücudun herhangi bir yerinde yeni yağ birikintilerinin oluşmasına neden olabilir. Liposuction ameliyatı bu nedenle egzersiz ve sağlıklı beslenme programı ile desteklenmelidir.

Liposuction İşlemi Sonrası Görülebilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Liposuction işlemi sonrası iyileşme sürecinde kişide bazı rahatsızlıklar görülebilir. Bu rahatsızlıklar arasında işlemin yapıldığı bölgede morarma, 6 ila 8 hafta boyunca süren şişlik, bölgedeki damarlarda iltihap, şişmiş ayak bileği ve bacaklar sayılabilir. İşlem sonrası bu yan etkileri en aza indirmek, morarma ve şişliği azaltmak için tedavi edilen bölge bir bandajla sarılmaktadır. Bandajın birkaç hafta boyunca sürekli olarak kullanılması gerekir.

WhatsApp
Top