BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Labioplasti

Labioplasti vajina iç dudaklarını, dış dudaklarını veya her ikisini birden yeniden şekillendirmek veya boyutlandırmak için tasarlanmış cerrahi bir prosedürdür ve en sık uygulanan vajina gençleştirme işlemidir. Orantısız iç ve dış vajina dudakları kişide türlü fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açabilir.

Labioplasti vücudun hassas bir bölgesinde çalışmayı gerektirdiğinden prosedürün deneyimli bir cerrah tarafından yönetilmesi oldukça önem taşır.

Labioplasti İşlemine Ne Zaman Başvurulmaktadır?

Genetik kadının vajina dudaklarının boyutunu ve şeklini etkilemektedir. Bunun yanında hamilelik, kilo dalgalanmaları, hormonal değişiklikler ve doğal yaşlanma süreci gibi faktörler de labioplasti işlemine başvurulmasını gerektirebilir.

Kadınlar büyük, asimetrik veya alışılmadık şekilli vajina dudakları nedeniyle düşük özgüven ve utanç sorunu yaşayabilirler. Bu durum kadınların cinsel ilişkiden veya mayo gibi dar kıyafetler giymekten kaçınmalarına neden olabilir. 

Bisiklete binme veya koşma gibi belirli aktiviteler sırasında ortaya çıkan sürtünme gibi cilt tahrişi de vajina dudaklarında türlü sorunlara neden olabilir. Labioplasti, vajina dudaklarındaki fazla deri ve dokuyu gidererek ağrı ve rahatsızlığı giderir ve görünümü estetik açıdan iyileştirir. Labioplasti işlemi sonrası hastalar çoğu zaman özgüvenlerinde bir artış hissederek cinsellik dahil fiziksel aktiviteleri daha arzu edilir bulurlar.

Labioplasti İşlemi için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Labioplasti işlemi için herkes iyi bir aday olmayabilir, bu nedenle kişinin prosedür için uygun bir aday olup olmadığının değerlendirilmesi cerrahi planlama sürecinin önemli bir parçasıdır. Labioplasti işlemi için adayların genel olarak iyi bir sağlıkta olması ve genital bölgelerinde rahatlıklarını veya özgüvenlerini etkileyen doku fazlalıklarının olması gerekir. Hastaların prosedürün sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olması ve doktoru ile aklına takılan her türlü konuyu tartışması başarılı bir sonuca ulaşılması için oldukça önemlidir.

Vajina Dudaklarında Deformiteye Neden Olabilecek Koşullar Nelerdir?

Bazı kadınlar doğuştan ortalamadan daha büyük cinsel organlara sahip doğarken bazılarında ise hamilelik, doğum ya da çeşitli hormonlar nedeniyle sonradan türlü deformiteler görülebilir.

Çoğu durumda kadınlar mayo gibi dar kıyafetler tercih ettiklerinde vajina dudaklarındaki sarkmayı fark etmeye başlarlar. Bu durum estetik kaygılara ek olarak egzersiz gibi belirli faaliyetler sırasında da kişi için rahatsız edici olabilir.

Labioplasti İşlemi Ne İçerir?

Labioplasti işlemine kişi vajinasının görünümünden ve boyutundan estetik ya da fonsiyonel nedenlerle rahatsızlık duyduğunda başvurulmaktadır. Labioplasti işlemi vajina dudaklarını küçülterek bölgenin görünümünü ve fonksiyonunu iyileştirir.

Labioplasti işleminde ilk adım hasta güvenliğini ve rahatını sağlamak için anestezinin uygulanmasıdır. Anestezi için farklı seçenekler vardır ve kullanılacak olan yöntem her hastanın ihtiyaçlarına ve işlemin karmaşıklığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Labioplasti prosedürü fazla dokuların çıkarılmasını ve bölgenin yeniden dikkatlice şekillendirilmesini içermektedir. Dokular çıkarılırken travmayı en aza indirmek adına hassas aletler kullanılacaktır. 

Labioplasti İşleminin Riskleri Nelerdir?

Labioplasti işlemi de her cerrahi prosedürün taşıdığı türlü riskleri taşımaktadır. Kanama, hematom ve enfeksiyon bu riskler arasında sayılabilir. Labioplasti işlemi sırasında nadiren de olsa aşırı rezeksiyon görülebilir. Bu durum kadında kronik vajinal kuruluğa ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Özellikle hasta kan damarlarının küçülmesine neden olan maddelere maruz kaldığında labioplasti sonrası iyileşme sorunlarının ortaya çıkması daha olasıdır.

Labioplasti İşlemi Sonrası İyileşme Süresi

Labioplasti işlemi sonrası çoğu kişinin işinden bir hafta izin alması yeterlidir. Bu süre zarfında buz kompresleri yapılarak şişliğin ve ağrının azaltılmasına yardımcı olunabilir. Hastalar dört ila altı hafta sonra cinsel yaşamlarına geri dönebilirler ve tampon kullanabilirler.

Labioplasti işlemi sonrası hastaların ameliyattan birkaç hafta sonrasına kadar aktivitelerini sınırlandırması gerekir. Kişi iyileşme süresi boyunca verilen talimatlara uymalıdır. Bu talimatlar dokuların sağlıklı bir şekilde iyileşmesini teşvik edecek ve ameliyat sonrası komplikasyon görülme ihtimalini en aza indirecektir.

WhatsApp
Top