BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

İnmemiş Testis

İnmemiş testis ifadesi testisin, testis torbasına inmediği durumlar için kullanılmaktadır. Bazı durumlarda testis, inmek için kullandığı yolda belirli bölgelerde takılmakta ve testis torbasına inmeyi başaramamaktadır. İnmemiş testis bebeklerde görülen bir hastalık olmakla birlikte erkeklik hormonu ve sperm üretimi gerçekleştirdiği için tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

İnmemiş Testisin Görülme Nedenleri Nelerdir?

Testis genellikle belirli bir süre içinde kendiliğinden testis torbasına inmektedir. Her erkek bebek için yapılan taramalar arasında inmemiş testis muayenesi de mevcuttur. Bu esnada boş testis torbası gözlemlenirse testisin yokluğu saptanmaktadır. Bu birkaç şekilde açıklanabilir.

Testis bebek henüz anne karnındayken hiç ortaya çıkmamış olabilir. Ayrıca oluşum sağlansa bile bazı damar tıkanıkları sonucu oluşan testisin yok olması söz konusudur. Yok olma durumu testis erimesi olarak açıklanmaktadır. Çeşitli damar tıkanıklıkları ve tahribat oluşturacak zedelenmeler sonucu oluşan travmalarla birlikte testislerde erime görülebilir.

Testisin yok olmadığı bazı vakalar da mevcuttur. Bu vakalarda testis iniş esnasında bir noktada kalmış olabilir. Karın içi veya kasık kanalı bu bölgeler arasındadır. Testis bazı durumlarda geri de çekilebilir. Kasların kasılmasıyla gerçekleşebilen bu durum testislerin kasığa doğru çekilmesine neden olur. Eğer yaşanan durum geri çekilen testis ise ciddi tedavilere ihtiyaç yoktur. Aynı zamanda bazı durumlarda ektopik testis adı verilen testisin standart iniş yolunu izlemeyerek farklı bir noktada konumlanması sendromu da yaşanabilmektedir.

İnmemiş Testis Nasıl Teşhis Edilir?

Erkek bebeklerde inmemiş testis muayenesi mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır. Ancak bazı durumlarda ebeveynler tarafından da rahatsızlığın farkına varılabilir. Testis torbasında testis yer almaması doğrudan doktora başvurmayı gerektiren bir durumdur.

Doktor fiziksel muayenenin ardından çeşitli görüntüleme cihazları ile görüntüleme testlerine başvuracaktır. Bazı durumlarda manyetik rezonans (MR) ve bilgisayarlı tomografi kullanılması gerekebilir. Ultrasonografi ile testisin nerede ve hangi durumda olduğu tespit edilir. İhtiyaç halinde hem teşhis hem tedavi uygulamaları için laparoskopik yöntemlere başvurulabilir.

İnmemiş Testis Tedavisi

İnmemiş testis tedavi uygulamaları yaşanan durumun yaşanma şekline göre farklılık göstermektedir. Cerrahi işlemlere başvurulması gerekebilir. Bazı cerrahi müdahaleler esnasında farklı hastalıklar da tespit edilebilir, çoğunlukla rastlanan hastalık fıtıktır. İnmemiş testis kendi süreci kapsamında testis torbasına inmiyorsa, bu problemli sonuçlar doğurabilir. Çünkü testis torbası testislerin sağlıklı bir şekilde varlıklarını sürdürebilmeleri için dizayn edilmiş yapılardır. Özellikle ısı bakımından vücut ısısıyla ayrışmakta, vücut ısısına göre birkaç derece daha düşük bir ısıda kalmaktadır. Testislerin hormon ve sperm üretimi için aktif halde çalışmaları ancak bu şekilde mümkün olabilir. Ancak inmeyerek karın veya kasık kanalında kalmış testisler kendileri için dizayn edilmiş bu ortamdan uzak kalırlar ve bu durum türlü komplikasyonlara yol açabilir.

Cerrahi operasyon uygulaması ile testise ulaşılarak testisin, testis torbasına yerleştirilmesi sağlanır. Bu esnada fıtık teşhisi varsa onun tedavisi de gerçekleştirilir. Testiste erime meydana geldiyse diğer parçaların çıkarılması önerilebilir. Elbette ameliyat sonrası belirli periyotlarda kontroller olmalıdır. Bu yöntemle testis standart gelişimini sürdürebilmektedir. Erken yaşta bu operasyonla testis torbasına indirilen testislerde ileride bir problem yaşanmaz ancak geç kalınan durumlarda kısırlık durumu görülebilir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

İnmemiş testis ameliyatı sonrası nadiren de olsa bazı durumlarda komplikasyonların geliştiği görülmüştür. Ameliyat bölgesinde görülen enfeksiyona bağlı durumlar yaşanabilir, bu durumun önüne geçmek için doğru ameliyat ve pansuman süreçleri geçirilmelidir. Ayrıca nadiren de olsa testis torsiyonu yani testis dönmesi yaşanabilir. Testis torsiyonu erken fark edildiği takdirde testislerin sağlıklı bir şekilde kurtarılması sağlanabilir. Buradaki erken teşhis 6 ila 8 saatlik bir zaman dilimini içermektedir. 24 saati durumlarda testislerin sağlıklı bir şekilde kurtulma olasılığı oldukça azdır. Dolayısıyla ameliyat sonrası iyileşme döneminde testislerin kontrol altında tutulması oldukça önemlidir.

WhatsApp
Top