BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Yenidoğan Yoğun Bakım

Bir bebeğin doğumu harika ve çok karmaşık bir süreçtir. Doğum sırasında ve sonrasında hem anne hem de bebek için birçok fiziksel ve duygusal değişiklik meydana gelmektedir. Bebeğin rahimden ayrılarak dünyaya gelmesi önemli vücut işlevleri için artık annesinin plesantasına bağlı olmayacağı anlamına gelir.

Bazı durumlarda işler planlandığı gibi ilerlemez ve bebekler doğduklarında türlü nedenlerle daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi tüm olasılıklar için hazırlanmıştır. Yenidoğan yoğun bakım ekibi hasta bebek bakımında uzmandır ve ebeveynlere bebeklerinin emin ellerde olduğuna dair gönül rahatlığı sunar. Durum ne kadar kritik olursa olsun beden, zihin ve ruh odaklı bütüncül bir yaklaşım ele alınmalıdır. Bu da annenin bebeği ile mümkün olduğu kadar bol vakit geçirebileceği anlamına gelir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Nedir?

Yenidoğan yoğun bakım ünitesi en küçük hastalara özel bakım vermek için ileri teknolojiye ve bu konuda eğitim almış  sağlık uzmanlarına sahiptir. Yoğun tıbbi bakıma ihtiyacı olan Yenidoğan bebekler Yenidoğan yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyacaklardır. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi her ebeveyn için beklenmeyen bir durum olabilir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulmaktadır?

Doğum öncesinde bebek annenin fonksiyonlarına bağlıdır. Bu fonksiyonlara nefes alma, beslenme, boşaltım ve bağışıklık koruması dahildir. Bir bebek rahimden ayrıldığında vücut sistemlerinin kendi başlarına çalışmaya başlaması gerekir ve bazı durumlarda bebek rahim dışına geçiş yapmakta zorlanır. Erken doğum, zor doğum ya da türlü doğum kusurları bu değişiklikleri daha zor hale getirebilir. Ancak Yenidoğan bebeklere yardımcı olmak için birçok özel bakım mevcuttur.

Yenidoğan yoğun bakıma bebeklerin çoğu erken doğum nedeniyle kabul edilmektedir. Çoğul gebelikler de genellikle Yenidoğan yoğun bakım ünitesine kabul edilmektedir. Bunun nedeni Yenidoğan bebeklerin daha erken ve küçük doğma eğiliminde oluşudur. Bunun yanında solunum problemi, kalp problemleri, enfeksiyonlar veya doğum kusurları gibi sağlık durumları olan bebekler de Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi edilmektedir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Bebeği yüksek risk altında bırakabilecek ve Yenidoğan yeni bakım ünitesine ihtiyaç duyma ihtimalini artırabilecek bazı faktörler vardır. Annenin 16 yaşından küçük veya 40 yaşından büyük olması, uyuşturucu veya alkol kullanımı ya da şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi sağlık koşullarına sahip olması, yetersiz amniyotik sıvı ya da çoğul gebelikler bu faktörler arasında sayılabilir.

Doğum sırasında yaşanabilecek bebeğin boynuna göbek kordonunun dolanması, bebeğin organlarında oksijen eksikliğinden kaynaklı türlü sorunlar ya da kendi dışkısını yutması gibi durumlar da bebeğin Yenidoğan yoğun bakım ünitesine alınmasına neden olabilmektedir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Süreci

Yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki bebekler soğuk algınlığı, grip ve ishal gibi enfeksiyonlara kolayca yakalanabilir bu nedenle tüm ziyaretçilerin yoğun bakıma girmeden önce ellerini sterilize etmeleri oldukça önemlidir. Yenidoğan yoğun bakım üniteleri genellikle sessiz ve sakin yerlerdir çünkü bebekler gürültü ve ışıktan etkilenebilirler. Işıkların kısıldığı ve bebeklerin dinlendiği zamanlar olabilir. Ziyaret sırasında ebeveynler bu koşullara saygı duymalıdır.

Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde her bebek vücut ısılarının belli bir düzeyde tutulması için küvezde tutulmaktadır. Solunumla ilgili ventilatör, damarlarına tüpler yoluyla sıvı ve ilaç tedarik eden makineler ve kalp atışlarını, solunum hızlarını ve kanlarındaki oksijen seviyelerini kontrol etmek için bebeğin vücuduna bağlı monitörler gibi cihazlar da yoğun bakım ünitelerinde bulunmaktadır.

Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bir bebeğe sahip olmak ebeveynler için zorlayıcı bir deneyim olabilir. Üzgün, korkmuş, bunalmış veya hayal kırıklığına uğramış hissetmeleri normaldir. Özellikle ebeyenlerin bebekleri olmadan eve gitmeleri zorlayıcı olabilir, bebekleriyle bağ kuramayacaklarından endişelenebilirler. Ancak bebekler anne dokunuşu ve kokusuyla rahatlar. Tüm süreçte ebeveynler herhangi bir endişeleri olduğunda mutlaka doktorları ile paylaşmalıdır.

WhatsApp
Top