BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Rutin Sağlıklı Bebek ve Çocuk Kontrolü

Bebekler ve çocuklar rutin sağlık kontrolleri için düzenli olarak doktora muayene olmalıdır. 

Her muayenede bebeğin ağırlık, boy ve baş çevresi ölçümleri not edilecek ve ortalama büyüme oranlarıyla karşılaştırılacaktır. Bu kayıtlar ebeveynlerin sağlık çalışanları ile görüşmek isteyecekleri kaygıları kaydetmek için de kullanılacaktır.

Rutin sağlıklı bebek ve çocuk kontrolleri hastalıktan bağımsızdır. Bu, ebeveynlerin çocukları sağlıklı olsa bile bu ziyaretlerin her birine katılmaları gerektiği anlamına gelir. Doktor veya sağlık hemşiresi çocuğun gelişimsel ilerlemesine bağlı olarak sağlık kontrollerinin sıklaştırılmasını önerebilir.

Doğum Sonrası Sağlık Kontrolü

Doğum sonrası doktorlar bebeğin doğum kilosunu, boyunu ve baş çevresini inceleyecektir. Ciddi sağlık sorunlarını kontrol etmek için yeni doğan tarama testlerine başvurulur. Hepatit B aşısı genellikle doğumdan kısa bir süre sonra uygulanmaktadır. Doğum sonrası sağlık kontrolü sırasında anne emzirme gibi konularda bilgilendirilecek, annenin de merak ettiği konularda bilgi alma şansı doğacaktır.

1 - 4 Haftada Sağlık Kontrolleri

1 - 4 haftada yapılan sağlık kontrollerinde, doktor veya hemşire hem bebek hem de ebeveynlerle ilgilenecektir. Doktor bebeğin gelişiminde her şeyin yolunda gittiğinden emin olacak, bakımı hakkında ebeveynlerle sohbet edecektir. Herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemek için görme ve işitme ile ilgili sorular sorabilirler.

6 - 8 Haftada Sağlık Kontrolleri

6 - 8 haftada yapılan sağlık kontrollerinde hem annenin hem de bebeğin fiziksel, duygusal ve sosyal değerlendirmelerini içerecektir. Değerlendirme için yeterli zaman oluşması adına hem anne hem de bebek adına randevu alınmalıdır.

Sağlık kontrolü sırasında bebeğin ağırlığı, uzunluğu ve baş çevresi ölçülecektir. Doktor veya hemşire ebeveynlere sağlık sorunları veya çocukla ilgili endişelerinizi soracaktır. Aşılama planı da bu kontrolde gözden geçirilebilir.

6 - 8 Aylık Sağlık Kontrolleri

6 - 8 aylık sağlık kontrollerinde bebeğin her açıdan gelişimi değerlendirilecektir. Bu kontrolde ebeveynler katı yiyeceklere geçmeyi, bebeğin sosyal gelişimini, uyku düzenini veya dil gelişimi hakkında doktorlarına sorular sorabilir.

18. Ay Sağlık Kontrolleri

18. ayda yapılan sağlık kontrolünde zihinsel ve fiziksel gelişimi değerlendirilecektir. Doktor veya hemşire, çocuğun başkalarının söylediklerini nasıl öğrendiğini ve verdiği tepkileri, hareketlerini ve dil becerisini değerlendirecektir. Ebeveynler bu kontrolde tuvalet eğitimi konusunda doktorlarına danışabilirler. Doktorlar kontrol sırasında ayrıca çocuğun küçük nesneleri kavrama şeklini izleyerek motor becerilerini kontrol edeceklerdir. Fiziksel gelişimi test etmek için çocuktan yürüme ya da zıplama gibi belirli eylemlerde bulunmasını isteyebilirler.

2. ve 3. Yaş Sağlık Kontrolleri

2. ve 3. yaş sağlık kontrolleri çocuğun fiziksel gelişiminin; duyma, görme kabiliyetinin ve dil becerisinin değerlendirilmesini içermektedir. Çocuğun boy ve kilosu bu yaşta tekrar ölçülecektir. Doktorlar bu kontrolde ebeveynlerin dil, davranış ve öğrenme ile ilgili endişelerini giderebilir. Doktorlar, çocukların nesnelere veya vücut parçalarına isim vermelerini ve şekil çizme gibi etkinliklere katılmalarını isteyerek çocukların bilişsel yeteneklerini kontrol edebilir.

4. ve 5. Yaş Sağlık Kontrolleri

4. ve 5. yaş sağlık kontrolleri çocuk anaokuluna veya anaokuluna başlamadan hemen önce önerilmektedir. Bu kontroller iki yaşında yapılan kontrolle benzer bir süreç içermektedir ve doktor çocuğun işitme, görme ve konuşma gibi yetilerini değerlendirecektir.

4. ve 5 yaş sağlık kontrollerinde ayrıca ağırlık ve boy ölçülecektir. Çocuk okula başlamadan önce aşıları tamamlanmış olmalıdır. Bu kontrolde doktor çocuğun gelişimi ve varsa okula başlamasıyla ilgili endişeleri hakkında ebeveynlerle konuşacaktır. Bu yaşta doktorlar çocuğun kalem tutma becerisini test edebilirler.

WhatsApp
Top