BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Cilt Hastalıkları

Çocuklarda yaygın görülen cilt hastalıkları arasında bakteriyel cilt enfeksiyonları, saç ve tırnak rahatsızlıkları, egzama, akne, mantar, hemanjiyom, kurdeşen, sedef hastalığı ve siğil sayılabilir.

Çocuk cildinin yetişkinlerden farklı özellikleri, gelişimsel ihtiyaçları ve tedavi yöntemleri vardır. Uzman çocuğun rahatsızlığını en aza indirerek rahatsızlığını tedavi etmek amacıyla yaşına, görülen semptomlara ve kişisel tıbbi durumuna bakarak uygun tedavi planını oluşturacaktır. 

Çocuk Bezi Egzeması

Çocuk bezi egzeması genellikle uzun süre boyunca idrar, dışkı veya her ikisinin cilde maruz kalması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çocuk bezi egzeması genellikle tahriş edicidir ve bebek bezi alanında kırmızılık, bazı durumlarda hafif şişlik ve lekeler olarak kendini göstermektedir. Çocuk bezi egzaması tedavi edilmediğinde etkilenen bölgede enfeksiyon görülme riskini artırmaktadır.

Çocuk bezi egzamasının birincil tedavisi bebek bezinin sık sık değiştirilmesi ve çeşitli merhemlerin kullanılmasıdır. Bebek bezinin sıcak ve nemli ortamı candida albicans mantarının çoğalmasına neden olabilmektedir. Candida albicans genellikle ciltte parlak kırmızı şişkinlikler, lekeler ya da beyaz aftlar ile kendini göstermektedir. Çocuğun beslenme düzenini değiştirmek ve antifungal ilaçların kullanılması candida albicansa bağlı çocuk bezi egzamasını iyleştirmede etkili olacaktır.

Atopik Dermatit (Alerjik Egzama)

Atopik dermatit (alerjik egzama) cildin kronik iltihaplanması ile karakterize bir hastalıktır. Hayatın herhangi bir anında ortaya çıkabilecek bir cilt rahatsızlığıdır ancak genellikle erken yaşlarda başlar ve ergenliğe kadar semptomlarda azalma görülmeyebilir. Hastaların %90’nında 5 yaşından önce, %50’sinde ise erken bebeklik döneminde görülmektedir. Atopik dermatite sahip bir hastanın cildi kuru, kırmızı, döküntülü ve çok kaşıntılı hale gelebilir.

Atopik dermatit sıklıkla dirsek ya da dizlerin iç kısmı gibi eklemler üzerindeki cildi etkiler. Atopik dermatitli kişilerin ciltleri sabunlar, çevresel alerjenler ya da normal cilde zarar vermeyecek belirli besinler tarafından kolayca tahriş olabilmektedir. Atopik dermatit kendini genellikle saman nezlesi ya da astım gibi hastalıklar ile kendini gösterir. Görülmesinde genlerin etkisi vardır ve kronik bir hastalıktır ancak uzun süre remisyon halinde kalabilir.

Atopik dermatitli bebeklerin yarısından fazlasının semptomlarında 2 yaşından itibaren azalma görülmektedir ancak bazılarında yaşam boyu devam edebilir. Atopik dermatit tam anlamıyla tedavisi bulunmamakla birlikte semptomları kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır.

Atopik dermatit alerji ve astım öyküsü olan ailelerde daha sık görülmektedir. Atopik dermatitli çocuklarda gıda alerjileri daha yaygın olmasına rağmen, gıdalar nadiren atopik dermatit semptomlarını nedenidir. Derinin tükürük, sabun ya da dar giysiler gibi tahriş edici maddelerle temas etmesi ile atopik dermatit belirtileri kötüye gidebilir.

Sivilce

Hijyen eksikliği, zayıf beslenme ve stres sivilcelerin durumunu kötüleştirebilir ancak çoğu zaman nedeni değildir. Sivilce, kıl folikülleri veya gözeneklerin yağ nedeniyle tıkandığında meydana gelmektedir. Tıkanmış foliküller hassas irinlere, bazı durumlarda ise geçici veya kalıcı izlere neden olabilecek daha büyük nodüllere dönüşebilir.

Siğiller

Siğiller virüslerden bulaşmaktadır ve her yaştan çocukta görülebilir. Siğiller genellikle parmaklarda, ellerde ve ayaklarda görülmektedir. Molluscum contagiosum da virüslerin neden olduğu viral bir enfeksiyon türüdür. Genellikle vücudun herhangi bir yerinde pembe veya ten renginde inci benzeri nodüllerle kendini gösterir. Zararlı değillerdir ve birkaç yıl içinde genellikle kendiliğinden iyileşirler ancak tedavi edilmeleri daha hızlı bir şekilde iyileşmelerine yardımcı olacaktır.

Hemanjiyom

Hemanjiyom genellikle doğumda ya da yaşamın ilk veya ikinci haftasında ortaya çıkan parlak kırmızı bir doğum lekesidir. Ciltte kan damarlarından oluşan bir yumru gibi görünür. Vücudun herhangi bir yerinde bir hemanjiyom oluşabilir ancak en sık yüz, kafa derisi, göğüs veya sırtta ortaya çıkmaktadır. Bir bebeğin hemanjiyomunda zamanla iyileşme görülüyorsa tedavi gerekli olmayabilir. Bebeklik döneminde bu hastalığa sahip olan bir çocukta genellikle 10 yaşından sonra herhangi bir iz görülmemektedir. Ancak hemanjiyomun görme, nefes alma veya diğer fonksiyonlara müdahale ettiği durumlarda tedaviye başvurulması gerekebilir.

WhatsApp
Top