BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Özel Aşı Uygulamaları ve Takibi

Tıp alanında görülen ilerlemeler sayesinde çocukların hiç olmadığı kadar fazla hastalığa karşı korunabilmesi mümkündür. Önceden binlerce çocuğu hasta eden veya öldüren bazı hastalıklar günümüzde tamamen ortadan kalktı ve bazıları ise güvenli ve etkili aşılar sayesinde yok olmaya yakın. Bu duruma çocuk felci hastalığını örnek gösterebiliriz. Çocuk felci bir zamanlar çok sayıda felce ve ölüme neden olurken günümüzde aşılama sayesinde çocuk felci raporu neredeyse bulunmamaktadır.

Aşı Uygulamaları Güvenilir Midir?

Aşı uygulamaları sağlık uzmanı tarafından steril bir ortamda uygulandığında son derece güvenilir ve etkilidir. Aşılar çocuklara verilmeden önce bilim adamları, doktorlar ve sağlık uzmanları tarafından yapılan uzun ve dikkatli bir incelemeden geçer. Aşı uygulamaları enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık veya hassasiyet gibi hafif rahatsızlıklar içerebilir ancak bu semptomlar aşıların önlediği hastalıkların ağrı, rahatsızlık ve travmasına kıyasla oldukça minimaldir.

Aşı uygulamalarından sonra alerjik reaksiyon gibi ciddi yan etkilerin görülme ihtimali oldukça nadirdir. Aşı uygulamalarının hastalıktan koruma yararları hemen hemen tüm çocuklar için olası yan etkilerden çok daha fazladır.

Aşı Uygulamaları Kimler için Uygun Değildir?

Aşı uygulamaları bazı bebekler için çok erken olabilirken bazı bebekler ise şiddetli alerji ya da lösemi gibi sağlık sorunlarından dolayı zayıf bağışıklık sistemine sahip olabilirler ve bu durum aşı olmalarına engel olabilir. Bu tür durumların önüne geçmek ve onları güvende tutmaya yardımcı olmak için ebeveynlerin ve kardeşlerin aşılanmış olması oldukça önemlidir.

Aşı Uygulamaları Neden Önemlidir?

Aşı uygulamaları sadece ailenizi korumakla kalmaz, aynı zamanda hastalıkların arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Aşı ile önlenebilir bir hastalığa yakalanmış bir çocuğun yaşam kalitesi düşebilir, okula devam etmesi zorlaşabilir. Bunun ötesinde bu hastalıklar kalıcı hasarlara yol açabilir.

Aşı uygulamaları gelecek nesillere karşı bir sorumluluğumuzdur. Aşılar, sadece birkaç nesil önce insanlarda kalıcı etkilere yol açan hatta hayatlarını tehdit eden birçok hastalığı azaltmış ve bazılarını ortadan kaldırmıştır. Örneğin su çiçeği aşısı bu hastalığı dünya çapında ortadan kaldırmıştır. Kızamıkçık aşısı ile hamile kadınların bu virüsü fetüse veya yenidoğan bebeklerine geçirme riski önemli ölçüde azalmıştır. Bu virüsle ilişkili doğum kusurları artık görülmemektedir. Aşılama uygulamaları sağlıklı şekilde uygulanmaya devam ettiği müddetçe günümüzde görülen bazı hastalıkların da gelecekte görülme ihtimali düşecek belki de ortadan kalkacaktır.

Türkiye’de Uygulanan Aşılar Nelerdir?

Difteri, boğmaca, hepatit A, hepatit B, su çiçeği, tetanoz, inaktif polio, beşli karma aşı, kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı, oral polio aşısı, erişkin tipi difteri-tetanoz aşısı ve KPA (13 valanlı Konjuge Pnömokok Aşısı) Türkiye’de çocukluk döneminde uygulanan aşılardır.

Rutin aşıların bir uzman tarafından takip edilmesi ve uygulanması oldukça önemlidir. Ebeveynler bu konuda sorumluluk sahibi olmalı ve takip randevularını aksatmamalıdır.

WhatsApp
Top