BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar

Çocuklar her gün bulaşıcı hastalıklara neden olabilecek çeşitli mikroplara maruz kalırlar. Günümüzde bulaşıcı hastalıkların önlenmesi gelişmiş hijyen uygulamaları, aşılar ve tıbbi teknolojideki gelişmeler sayesinde geçmişe kıyasla çok daha kolaydır. Bununla birlikte, çocuklar bulaşıcı hastalıklara çeşitli nedenlerle yakalanabilirler. Bu hastalıklardan bazılarının teşhis ve tedavisi zor olabilmektedir.

Çocukların bedenleri sürekli büyür ve ihtiyaçları değişir. Genelde endişelerini yetişkinlerden farklı olarak ifade ederler. Tıbbi soruları her zaman cevaplayamadıkları gibi sabırlı ve işbirlikçi de olamayabilirler. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları çocukları rahat ve işbirlikçi hale getirecek şekilde nasıl muayene ve tedavi edeceklerini bilir. Ayrıca çocuklarda bulaşıcı hastalıklarla ilişkili benzersiz belirti ve semptomları anlarlar. Bulaşıcı hastalıkların semptomları çocuklarda yetişkinlere kıyasla oldukça farklı olabilir.

Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Bulaşıcı hastalıklar virüs, bakteri, parazit vs. ile ortaya çıkan ve farklı kanallarla insandan insana ya da hayvandan insana geçebilen hastalıkları kapsamaktadır. Uygun hijyen ve çeşitli uygulamalarla bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için adımlar atılabilirken çocukların bağışıklık sistemleri hala gelişmekte olduğu için bazı koşullarda daha çok risk altındadırlar.

Bulaşıcı bir hastalığın teşhis ve tedavisi karmaşık olabileceğinden çocuğun durumunun deneyimli bir uzman tarafından değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıkların tedavi planı çoğu zaman enfeksiyonun yayılmasını sınırlayan bir yöntem izlemektedir.

Bulaşıcı Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Bulaşıcı hastalıkların her birinin kendine özgü belirti ve semptomları vardır. Bulaşıcı hastalıkların genel belirti ve semptomları arasında ateş, ishal, yorgunluk, kas ağrıları ve öksürük sayılabilir.

Çocuğumu Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Çocuklar bir hayvan tarafından ısırıldıklarında, nefes almakta zorlandıklarında, bir haftadan uzun süren öksürük, açıklanamayan ateş ve şiddetli baş ağrısı görüldüğünde ya da ani görme kaybı yaşandığında vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Bulaşıcı Hastalıklar Nasıl Yayılır?

Virüsler, bakteriler veya hastalığa neden olabilen küçük, tek hücreli organizmalar, mantarlar ve parazitler bulaşıcı hastalıklara neden olabilmektedir. Bulaşıcı hastalıklar birçok farklı şekilde yayılabilmektedir. Çoğu durumda hasta bir bireyle yapılan doğrudan ya da dolaylı temas hastalığı yeni bir konağa iletir. Kan ve tükürük gibi vücut sıvılarıyla teması da bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olmaktadır.

Bulaşıcı hastalıkların bazıları öksürür ya da hapşırırken hasta bir kişinin vücudundan atılan damlacıklar yoluyla da bulaşabilmektedir. Bu damlacıklar havada kısa bir süre dinlendikten sonra sağlıklı bir kişinin cildine temas edebilir ya da soluma yoluyla akciğerlerine inebilir.

Bazı durumlarda bulaşıcı hastalıklara neden olan mikroplar havada küçük parçacıklar halinde uzun süre seyahat eder. Sağlıklı insanlar bu parçacıkları solur ve hastalanırlar. Tüberküloz ve kızamıkçık virüsü gibi yalnızca bazı hastalıklar hava yoluyla bulaşmaktadır.

Bulaşıcı Hastalıkların Tedavisi

Bulaşıcı hastalıkların tedavisi hangi mikroorganizmanın enfeksiyona neden olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Hastalığın nedeni bakteriler olduğunda genellikle antibiyotik tedavisine başvurulacaktır. Antibiyotikler genellikle bakterileri öldürür ve enfeksiyonu sonlandırır.

Viral enfeksiyonlar genellikle dinlenme ve sıvı alımını artırma gibi destekleyici yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bazen antiviral ilaçlardan yararlanılması gerekebilir. Doktor kişinin durumuna bağlı olarak hastalıkları ve spesifik semptomları için en uygun tedaviyi planlayacaktır.

Bulaşıcı Hastalıklar Önlenebilir mi?

Hepatit, difteri ya da grip gibi birçok yaygın bulaşıcı hastalığın önlenmesi için aşılar mevcuttur. Özellikle bulaşıcı hastalıkların görülme ihtimalinin daha fazla olduğu bölgelere seyahat edilmeden önce bulaşıcı hastalıklar için gerekli aşıların yapıldığından emin olunması oldukça önemlidir.

Ayrıca bulaşıcı bir hastalığa yakalanma riskini azaltmak için yapılabilecekler arasında elleri sabun kullanarak iyice yıkamak, hapşırır veya öksürürken burun ve ağzı kapamak, ev ve iş yerinde sıkça dokunulan yüzeyleri dezenfekte etmek, kirlenmiş kaynaklardan su içmemek ve bu kaynaklarda yüzmemek ve özellikle küçük çocukları çok kalabalık alanlardan uzak tutmak sayılabilir.

Kızamık, kızamıkçık, kızıl, suçiçeği, kabakulak, gibi hastalıklar çocukluk çağının bulaşıcı hastalıklarıdır. Döküntülü bir şekilde ortaya da çıkabilen bulaşıcı hastalıklar ile mücadele etmenin en yaygın ve etkili yöntemi aşı olmaktır. 

Çocuklarda Görülen Bulaşıcı Hastalıklar

Kızamık

Virüslerin neden olduğu kızamık hastalığı döküntülü ve bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur.

Genellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde görülen kızamıktan korunmanın en etkili yolu kızamık aşısıdır, mutlaka her çocuğa zamanında yaptırılmalıdır. Vücutta kırmızı döküntüler şeklinde kendini gösteren kızamık, öksürük, ateş ve ishal ise diğer belirtileridir. Kızamık virüsü, tükürükle temas sonucu bulaşabilir. Hastalığı taşıyan bir kişi hapşırık ya da öksürük yoluyla mikropların çevreye yayılmasına yol açabilir. Kuluçka dönemi 10 gün civarıdır. 1 hafta süreyle hastalık etkisini sürdürür.

Kızamıkçık

Kızamıkçık çocuklarda çok sık görülen viral enfeksiyondur. Yetişkinlerde nadir görülür. Genellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde görülür. Koruma için aşı önemlidir. Aşı yoluyla önlenebildiğinden eskiye göre görülme sıklığı azalmıştır. Tedavisi yoktur. Bir kez geçirdikten sonra bağışıklık kazanılır. Etken, Rubella virüsüdür. Doğrudan ya da damlacık yoluyla bulaşır.

Kızıl

Kızıl, çocuklarda ateşli ve döküntülü bir şekilde kendini göstermektedir. Vücutta deride döküntülere neden olan, glomerülonefrit ve romatizmal ateş gibi çok önemli komplikasyonlara yol açabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Öksürük yoluyla bulaşan kızıl hastalığı, özellikle okul çağındaki çocuklarda yaygındır. Kuluçka süresi 4-5 gündür. Bulaştıktan sonra ateş, bulantı ve boğaz ağrısı belirtileridir. Diğer çocukluk çağı döküntülerinden en önemli farkı antibiyotik tedavisi gerektirmesidir.

Su Çiçeği

Genellikle kış ve sonbahar mevsimlerinde görülmektedir. Suçiçeği virüsü, suçiçeği ve zona olmak üzere iki farklı hastalığa sebebiyet verir. Virüs daha ilerleyen yaşlarda zona hastalığına dönüşebilir. Aşı ile koruma sağlanır. Damlacıklar yoluyla havadan bulaşır. Kuluçka dönemi 15 gündür. Belirtileri; halsizlik, hafif ateş, kaşıntı ve iştahsızlıktır. Birkaç gün içerisinde deride önce kırmızı leke şeklinde olup, daha sonra sivilceye dönüşen sulu kabarcıklar belirir ve tüm vücuda yayılır. Kabarcıklar 10 gün boyunca devam eder. Döküntülerin olduğu dönemde virüs yoğun miktarda çevreye saçılır.

Kabakulak

Kabakulak, özellikle parotis bezlerini etkileyen viral bir enfeksiyondur. Tükürük bezlerinde şişliğe yol açar. 2-12 yaş arası aşısız çocuklar risk altındadır. Bu nedenle koruyucu olarak aşı önemlidir. Solunum salgıları yoluyla bulaşabilir. Virüs belirtilerin görülmeye başlamasından 7 gün önce ve başladıktan sonra 8 güne kadar bulaşır. Hastalığa yakalanan bazı insanlarda herhangi bir belirti görülmezken bazı bireylerde ise hafif belirtiler bulunur. Belirtiler genellikle virüse maruz kaldıktan sonra yaklaşık olarak 2 ila 3 hafta sonra görülmeye başlar. Belirtileri; yüzün bir veya iki tarafında şişmiş, ağrılı tükürük bezleri, baş ağrısı, ateş, eklem ağrıları, çiğneme veya yutma sırasında ağrı, halsizlik ve yorgunluk, mide bulantısı.

Boğmaca

Boğmaca, akciğerler ve hava yollarında görülen yüksek bulaşıcılığa sahip bir bakteri enfeksiyonudur. Bulaşıcılık dönemi, 30-40 gün daha devam eder. Öksürük damlacıklarıyla bulaşır. Aşı ile bağışıklık kazanılır, bu bağışıklığın etkisi 5-7 yıl kadar sürer. Belirtileri; öksürük nöbetleri, nefes darlığı, solunum sırasında şiddetli ses, Dudak ve tırnak yatağında morarma, küçük bebeklerde solunum durması, yüzde kızarıklık, halsizlik ve yorgunluk, kusma ve ishal. Mutlaka doktor kontrolü şarttır. Bebeklerin hastanede gözetim altında tutulması gerekebilir.

WhatsApp
Top