BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Üriner Sistem Enfeksiyonu

Üriner sistem enfeksiyonu en yaygın pediatrik enfeksiyonlardan biridir. Çocukların yaşam kalitesini düşürür ve ebeveynleri endişelendirebilir. Tedavi edilmediğinde kalıcı böbrek hasarı gibi durumlara neden olabilen üriner sistem enfeksiyonun görülme sıklığı çocukların yaşamlarının ilk iki yılında en yüksektir ve bundan sonra belirgin şekilde azalır. 

Üriner sistem enfeksiyonu idrar yolundan giren ve bazı durumlarda idrar kesesine ya da böbreklere doğru hareket eden bakteriler neden olmaktadır. Nadiren de olsa ciddi enfeksiyonlarda bakteriler kan dolaşımına böbreklerden girebilir ve bu durum organlarda enfeksiyon gibi çeşitli sorunlara neden olabilir.

Bebeklik döneminde kız bebeklerin üretralarının daha kısa olması nedeniyle bakterilerin idrar yolunda hareket etmesi daha kolaydır ve bu nedenle üriner sistem enfeksiyonu görülme olasılığı daha yüksektir. Bunun yanında sünnet olmamış erkek bebeklerde ya da şiddetli kabızlık sorunu yaşayan çocuklarda da üriner sistem enfeksiyonu görülme ihtimali daha fazladır.

Üriner Sistem Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Üriner sistem enfeksiyonu belirtileri arasında idrar çıkışı sırasında ağrı, yanma veya batma hissi, daha sık idrara çıkma isteği, az miktarda idrar çıkışı, tuvalet eğitimi almış çocuklarda alt ıslatma problemleri ve kötü kokulu idrar sayılabilir.

Üriner sistem enfeksiyonun böbreklere doğru ilerlediği enfeksiyona piyelonefrit adı verilmektedir ve genellikle daha ciddi bir durumdur. Piyelonefrit de yukarıdaki semptomların çoğuna neden olmaktadır ancak bu semptomlara ek olarak çocuk genellikle daha halsiz görünür ve ateş, titreme, sırt ağrısı, şiddetli yorgunluk veya kusma gibi semptomların görülme ihtimali daha fazladır.

Üriner Sistem Enfeksiyonu Teşhisi Nasıl Konur?

Üriner sistem enfeksiyonu teşhisi koymadan önce doktor çoğu zaman hastanın tıbbi geçmişi ile ilgili sorular sorar, fiziksel muayene bulunur ve test etmek için idrar örneği ister.

İdrar örneğinin nasıl alınacağı çocuğun yaşına bağlıdır. Daha büyük çocukların steril bir bardağa işemeleri gerekebilir. Bez kullanan bebeklerde ise genellikle bir kateter tercih edilir.

İdrar örneği bakteriyi tanımak için oldukça faydalıdır. Hangi bakterilerin enfeksiyona neden olduğunu bilmek doktorun en iyi tedaviyi seçmesine yardımcı olacaktır.

Üriner Sistem Enfeksiyonu Tedavisi

Üriner sistem enfeksiyonu tedavisinde genellikle antibiyotiklere başvurulmaktadır. Çocuklarda genellikle 3 ila 10 gün arasında iyileşme görülmektedir. Antibiyotik kullanımı bittikten sonra enfeksiyonun sona erip ermediğini tespit etmek için doktor yeniden idrar testi isteyebilir.

Daha iyi hissetmeye başlasa bile ebeveynler çocuklarının ilaçlarını bitirdiğinden emin olmalıdır. Özellikle antibiyotik kullanımı yarıda kesmek mikropları antibiyotiklere dirençli hale getirebilir ve başka bir enfeksiyona neden olabilir.

Üriner sistem enfeksiyonunda çoğu zaman bir hafta içinde iyileşme görülmektedir. Bazı çocuklar birkaç hafta boyunca semptomlara sahip olurlar. Çocuğun semptomlarında antibiyotik kullanmaya başladığı tarihten itibaren 3 gün sonrasına dek iyileşme görülmezse doktora başvurulmalıdır.

Üriner sistem enfeksiyonu şiddetli olan çocukların hastanede tedaviye ihtiyacı olabilir. Böylece damar yoluyla antibiyotik tedavisine başvurulabilir. Bu duruma genellikle çocuğun ateşi çok yüksek olduğunda, enfeksiyonun idrar yoluyla kana yayıldığı durumlarda, kusmanın görüldüğü ve çocuğun herhangi bir ilaç ya da sıvı tüketemediği durumlarda ve 6 aylıktan küçük bebeklerde enfeksiyon görüldüğünde başvurulmaktadır.

Üriner sistem enfeksiyonuna sahip çocuklar doktor tarafından yakından izlenecektir. Bu rahatsızlık özellikle çocuklarda sıklıkla görülse ve tedavisi görece basit olsa da tedavi edilmediğinde kalıcı böbrek hasarı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Üriner Sistem Enfeksiyonunun Önüne Geçmek İçin Ne Yapabilirim?

Bakterilerin çoğalmasını önlemek için bebek bezinin sık sık değiştirilmesi oldukça önemlidir. Bebek büyüdükçe ise dışkıda bulunan bakterilerin idrar yoluna girmesinin önüne geçmek için tuvalet ve banyo alışkanlıkları doğru öğretilmelidir. Çocuklar dürtü hissettikleri anda banyoya gitmeye teşvik edilmelidir.

Özellikle kız çocuklarında köpük banyolarından kaçınılmalı ve parfümlü sabun kullanmamalıdır. Ayrıca hava akışını iyileştirmek ve bakterilerin büyümesini önlemek için pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir. Bakterilerin idrar yolundan temizlenmesine yardımcı olmak için su tüketimi oldukça önemlidir.  Sıvı tüketimini artırmak ayrıca idrar yolunda bakterilerin çoğalmasına neden olan kabızlığın önüne geçmede oldukça önemlidir.

WhatsApp
Top