BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Alerjik Hastalıklar

Alerjiler genellikle zararsız olan maddelere karşı vücudun verdiği anormal bağışıklık sistemi reaksiyonlarıdır. Alerjik reaksiyonlara neden olan maddeler kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte toz, polen, çeşitli ilaçlar ve bazı gıdalar yaygın görülen alerjen maddeler arasında sayılabilir.

Alerji herhangi bir çocukta görülebilir ancak alerji öyküsü olan ailelerin çocuklarında daha sık karşılaşılmaktadır. Ebeveynlerin çocuklarının maruz kaldıkları veya yedikleri her şeyi kontrol etmeleri imkansız olduğundan semptomları izlemeye odaklanmalılardır. Çocukluk çağı alerjilerinin erken teşhisi çocuğun yaşam kalitesini iyileştirerek kaçırılan okul günlerinin sayısını azaltacaktır. Bu nedenle ebeveynler çocuklarında aleji belirtileri gördüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Alerjiler Nasıl Oluşur?

Alerjiler bağışıklık sistemi bir alerjene aşırı tepki verdiğinde, onu tehdit olarak gördüğünde ve onunla savaşmaya çalıştığında ortaya çıkmaktadır. Bu durum hafif belirtilerden hayatı tehdit edici durumlara kadar türlü semptomlara neden olabilir. Bazı alerjiler mevsimseldir ve yılın belirli zamanlarında meydana gelirken bazıları ise kişi alerjenle temas ettiğinde görülmektedir.

Alerjiler Hangi Çocuklarda Görülmektedir?

Alerjiler en yaygın görülen kronik sağlık koşullarından biridir. Saman nezlesi (alerjik rinit), egzama, kurdeşen, astım ve besin alerjisi bazı alerji türleridir. Alerji semptomları hafif ila hayatı tehdit edici alerjik reaksiyonlara (anafilaksi) kadar değişiklik gösterebilir.

Alerjilerin ortaya çıkma eğilimi genellikle kalıtsaldır, bu da alerjilerin genler yoluyla ebeveynlerden çocuklarına geçilebileceği anlamına gelir. Fakat ebeveynlerden birinin alerjisinin olması çocuklarında da kesinlikle görüleceği anlamına gelmez, yalnızca ihtimali artırmaktadır. Hiçbir aile üyesinde alerji hikayesi olmamasına rağmen çocuklarda alerjiler görülebilmektedir.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji semptomlarının türü ve şiddeti alerjiden alerjiye ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Alerjilerin genel belirtileri arasında kaşıntılı gözler, hapşırma, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, nefes almada zorluk, kusma ve hatta bayılma sayılabilir.

Ebeveynler çocuklarında özellikle belli maddelere çeşitli yollarla temas ettikten sonra hapşırma, öksürme, ciltte kızarıklık veya kurdeşen gibi deri döküntüleri fark ediyorlarsa ya da bazı gıdaları tükettikten sonra mide ağrısı, kramp veya bulantı görülüyorsa doktora danışmalılardır.

Şiddetli alerjisi olan çocuklar anafilaksi denilen ani ve potansiyel olarak yaşamı tehdit edici alerjik reaksiyon riski altında olabilir. Anafilaksi, bir alerjene maruz kaldıktan birkaç saniye sonra gerçekleşebilir veya birkaç saat sonraya kadar herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Bu yüzden doktorlar hayati tehlike arz eden bir alerji teşhisi konmuş çocukların ebeveynlerine acil durumlar için adrenalin otoenjektörü taşımalarını önerebilir. Adrenalin otoenjektörü ciddi alerji semptomlarına karşı hızlı çalışır; örneğin şişliği azaltır ve düşük kan basıncını yükseltir.

Çocuklarda Besin Alerjileri

Besin alerjileri de tüm alerjiler gibi vücudun bağışıklık sisteminin zararsız maddeleri bir tehdit olarak algılayarak saldırması sonucu ortaya çıkmaktadır. Örneğin yumurta ve sütteki proteinlerle temasa geçmek çoğu kişi için sorun değildir ancak kişinin alerjisi varsa bu maddeleri tüketmesi hayatını tehdit edebilir.

Besin alerjileri gıda intoleransı ile karıştırılmaktadır. Pek çok benzer semptom göstermelerine rağmen ama aynı şey değillerdir ve ikisi arasındaki farkı anlamak önemlidir. Her iki rahatsızlık da genellikle şişkinlik ve kramp gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir ve kişinin rahatsızlık hissetmesine yol açabilir. Ancak kişinin besin alerjisi bulunuyorsa bu durum potansiyel olarak hayati tehlike oluşturabilmektedir. Besin alerjileri çok ciddi ve şiddetli olabileceğinden, kişinin içinde bulunduğu durumun iyi tespit edilmesi ve  en uygun tedavi yöntemine karar verilmesi oldukça önemlidir.

Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Besin alerjileri çok sayıda farklı belirti ve semptomlara sahiptir. Mide ağrısı, ishal ve bulantı gibi sindirim semptomları, yoğun kaşıntı, yüzde şişme, ciltte döküntü veya kurdeşen, kusma, anafilaksi belirtileri ve kaygı bozukluğu besin alerjilerinin genel belirtileri arasında sayılabilir.

WhatsApp
Top