BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Fetal Gelişme Geriliği

Fetal gelişme geriliği anne karnındaki fetüsün beklenen potansiyel büyüklüğüne ulaşamadığı durumu ifade etmektedir, fetüsün normal oranda gelişmediği anlamına gelir. Gelişme geriliğine sahip fetüsler, aynı hafta içindeki diğer fetüslere kıyasla çok daha küçüktür.

Gelişme geriliği türleri simetrik ve asimetrik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Simetrik gelişme geriliğine sahip bebekler orantılı bir vücuda sahiptir, tüm iç organları küçüktür. Asimetrik gelişme geriliğine sahip bebeklerin ise kafaları normal boyuttayken vücutları olması gerekenden çok daha küçüktür. Ultrasonda kafaları vücutlarından daha büyük görünür.

Gelişme Geriliğinin Belirtileri Nelerdir?

Fetüste gelişme geriliği görüldüğünde bu durum anne adayında herhangi bir semptoma neden olmamaktadır. Anne adaylarının çoğu ultrason sırasında söylenene kadar durumun farkında değildir. Bazı durumlarda gelişme geriliğinin doğumdan sonra farkına varılabilir.

Gelişme Geriliği Neden Ortaya Çıkar?

Gelişme geriliği hamilelik sırasında herhangi bir zamanda çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Gelişme geriliği görülme ihtimalini artıran bir dizi faktör vardır. Fetüs hücrelerindeki kalıtsal bir anormallik ya da anne adayının kötü beslenmesi veya düşük oksijen alması gibi durumlar gelişme geriliğine yol açabilir.

Anne adayında bulunan böbrek hastalığı, diyabet, kalp hastalığı ya da yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar, yetersiz beslenme, bazı enfeksiyonlar, madde bağımlılığı ve sigara içmesi gibi faktörler fetüste gelişme geriliğine neden olabilir. Ayrıca hücre anormallikleri, çoğul gebelikler ve doğum kusurları gibi fetal faktörler de gelişme geriliğine yol açabilmektedir.

Cenin çevresindeki dokularda görülen enfeksiyonlar ve uterin kan akımında azalma ise gelişme geriliğine yol açabilecek rahim içi faktörler arasında sayılabilir. Plasenta previa olarak bilinen bir durum da gelişme geriliğine neden olabilir. Plasenta previa, plasentanın rahim ağzına yakın ya da rahim ağzının tamamını örtecek şekilde konumlandığı durumdur.

Gelişme Geriliği Teşhisi

Gebelik takibi muayenelerinin temel amaçlarından biri fetüsün sağlıklı büyüdüğünden emin olmaktır. Gelişme geriliği genellikle standart bir ultrason taraması sırasında teşhis edilebilir. Hamileliğin erken döneminde gelişme geriliğinden şüphelenildiğinde doktor fetüs gelişimini düzenli ultrasonlarla izleyecektir.

Gelişme geriliğinin kesin teşhisi için amniyosentez testine başvurulması gerekebilir. Bu test sırasında doktor anne adayının karnından uzun, içi boş bir iğne yardımıyla amniyon sıvısı örneği alacak ve herhangi bir anormallik olup olmadığını tespit etmek için inceleyecektir. 

Gelişme Geriliğinin Neden Olabileceği Olası Komplikasyonlar Nelerdir?

Gelişme geriliği bebeğin hücrelerini, dokularını ve organlarını etkileyebilir ve bu durum birçok soruna neden olabilir. Bazı durumlarda erken doğuma gidilmesi gerekebilir, bebek nefes almada zorlanabilir. Gelişme geriliğine sahip bebek yaş aldıkça kalp ve kan damarı problemleri açısından daha yüksek risk altında olacaktır.

Düşük oksijen seviyesi, düşük kan şekeri, kanda kırmızı kan hücresi fazlalığı, normal vücut ısısını koruyamama, beslenme sorunları ve nörolojik problemler gelişme geriliği ile doğan çocuklarda görülebilecek diğer komplikasyonlar arasında sayılabilir.

Gelişme Geriliği Tedavi Edilebilir mi?

Gelişme geriliğinin tedavisi durumun ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tedavi planı gelişme geriliğinin altında yatan nedeni çözmeye odaklanacaktır. Anne adayı yeterince sağlıklı ve yeterli beslenmediğinde bu durum gelişme geriliğine neden olabilir. Böyle durumlarda anne adayının yeterince beslenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca fetüsü iyileştirmeye yardımcı olmak için yatak istirahatine başvurulabilir.

Gelişme geriliğinin ağır olduğu vakalarda erken doğuma başvurulması gerekebilir. Erken doğum gelişme geriliğinin yol açtığı hasardan önce doktorun müdahale etmesini sağlamaktadır. Erken doğuma fetüsün büyümesi tamamen durduğunda veya sağlığı ciddi şekilde tehdit edici durumlar görüldüğünde başvurulmaktadır. Doktor doğumdan önce mümkün olduğunca bebeğin anne karnında büyümesine öncelik verecektir.

Gelişme Geriliğinin Önüne Geçmek Mümkün Müdür?

Gelişme geriliğinin kesin olarak önüne geçmenin bilinen bir yolu yoktur ancak sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar veya kişinin kullandığı türlü ilaçlar görülme ihtimalini artırmaktadır. Düzenli gebelik takibi, sağlıklı beslenme ve sabit kilo alımı gebelikte gelişme geriliği ve diğer problemlerin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

WhatsApp
Top