BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

İshal / Kabızlık

İshal

İshal gevşek ve sulu bağırsak hareketleriyle kendini gösteren bir rahatsızlıktır. İshal oldukça yaygın karşılaşılan bir durumdur. Genellikle 1 veya 2 gün sürer ve kendiliğinden iyileşme görülür ancak 2 günden fazla sürdüğü durumlarda bu altta yatan daha ciddi bir sorunun olduğu anlamına gelebilir.

Genellikle 1 ila 2 gün süren akut ishale çeşitli besinlerden bulaşan bakteriler ya da virüsler neden olabilmektedir. Daha uzun süren ishallerin altında yatan neden ise irritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit, Crohn hastalığı veya çölyak hastalığı gibi farklı bir sağlık sorunu olabilir.

İshal Belirtileri Nelerdir?

İshal belirtileri hafif bir mide ağrısı ile birlikte görülen sulu dışkıdan birkaç günden daha uzun süren şiddetli sulu dışkıya kadar değişiklik gösterebilir. Bazı vakalarda enfeksiyondan kaynaklı dışkıda kan veya mukus da görülebilmektedir.

İshalin en tipik belirtisi karın ağrısıdır. Ağrılar kişi tuvalete çıktıktan sonra rahatlayabilir. Bunun yanında kusma, ateş, şişkinlik, idrar kaçırma, dışkıda kan, tuvalete çıkma dürtüsünde sıklık, kramp ve baş ağrısı da ishal belirtileri arasındadır. Belirtiler her çocuk için farklılık gösterebilir. İshal genellikle 3 ila 5 gün arası sürmektedir. Dışkı tamamen normale dönene dek ishal hafif belirtilerle bir süre daha devam edebilir. Şiddetli ishal ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle ishal bir ila iki günden fazla sürdüğünde doktora başvurulmalıdır.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?

İshal tedavisi çocuğun semptomlarına, yaşına ve genel sağlığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Dehidrasyon ishalin en büyük riskidir. Çoğu durumda ishal tedavisi hastanın kaybettiği sıvıların yerine konmasını içerir. İshale bakteriyel enfeksiyonlar neden olduğunda antibiyotikler reçete edilebilir. İshal süreci boyunca çocuklar çok fazla sıvı tüketmelidir. Bu kaybettikleri vücut sıvılarının yerine yenilerini almalarını sağlayacaktır.

İshal Risk Taşır mı?

İshalin en büyük riski dehidrasyondur. Küçük ve bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda dehidrasyon görülme ihtimali daha fazladır. Dehidrasyon hafif, orta veya şiddetli olabilir. Hafif dehidrasyon yalnızca sıvı kaybıdır. Orta veya şiddetli dehidrasyon ise kalp ve akciğerlere baskıda bulunur. Dehidrasyonun ileri seviyeleri hayati tehlikelere yol açabilmektedir.

Kabızlık

Kabızlık çocuklarda oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Sert, kuru dışkılar ve bağırsak hareketlerinde azalma ile kendini gösterir. Çocuklarda görülen kabızlık vakalarının çoğu geçicidir.

Çocuklarda kabızlık görüldüğünde ebeveynler çocuklarının daha fazla lif bakımından zengin meyve ve sebzeler tüketmesini ve daha fazla su içmesini sağlamalıdır. Bu basit değişiklikler kabızlık semptomlarının hafifletilmesinde oldukça önemlidir.

Kabızlığın Görülme Nedenleri Nelerdir?

Kabızlık, dışkı sindirim sistemi boyunca çok yavaş hareket ettiğinde ve bu durum dışkının sertleşip kurumasına neden olduğunda meydana gelir. Çocuklarda kabızlık çeşitli nedenlerle görülebilmektedir.

Çocuklar bazı durumlarda tuvalete çıkma dürtüsünü görmezden gelebilir çünkü tuvaletten korkuyor veya oyunlarına ara vermek istemiyor olabilirler. Büyük ve sert dışkıların yol açtığı ağrılı bağırsak hareketleri de çocukların tuvalete çıkamamasına neden olabilir. Dışkı sırasında canı acırsa üzücü bir deneyimi tekrar etmekten kaçınmaya çalışabilir.

Çocuklarda tuvalet eğitimine çok erken başlanması çocuğun isyan etmesine neden olabilir. Tuvalet eğitimi bir irade savaşı haline gelirse, kaka yapma dürtüsünü görmezden gelmek istemsiz bir alışkanlık haline gelebilir.

Bunların yanında çocuğun beslenme düzeninde yeteri kadar lifli meyve ve sebze ya da sıvı bulunmaması kabızlığa neden olabilir. Çocukların sıklıkla kabızlık yaşadığı zamanlardan biri, tamamen sıvı bir diyetten katı gıdalar içeren bir tarihe geçtikleri dönemdir.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda kabızlık belirtileri arasında birkaç gün tuvalete çıkamama, acı veren sert dışkı, parmak uçlarında durma ya da dans ediyor gibi görünme gibi sıra dışı duruşlar ve hareketler, karın ağrısı ve şişkinlik, dışkının mesaneye baskı yapması nedeniyle idrar kaçırma, kanama, iştahsızlık ve huysuzluk sayılabilir.

WhatsApp
Top