BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Prematüre Bebek Gelişim Takibi

Prematüre doğum bebeğin tahmini doğum tarihinden en az üç hafta önce gerçekleşen doğumlardır. Doğumun hamileliğin 37. haftasından daha önce gerçekleştiği anlamına gelir. Erken doğan bebekler genellikle karmaşık tıbbi sorunlara sahiptir ve bu nedenle gelişimlerinin ayrıca takip edilmesi gerekir. Prematüre bebeklerde görülen komplikasyonlar değişkenlik gösterse de bebek ne kadar erken doğarsa olası komplikasyonların görülme ihtimali de o denli artmaktadır.

Prematüre Doğum Sonrası Görülebilecek Semptomlar Nelerdir?

Prematüre doğum sonrası çok hafif semptomlar görülebilir ya da ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bebeğin baş ve bedeninde orantısızlık, vücudunun çoğunu örten ince tüyler (lanugo tüyleri), vücudundaki yağ oranındaki eksiklik nedeniyle düşük vücut ısısı, solunum zorluğu ve emme ya da yutma zorluğu erken doğum sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar arasında sayılabilir.

Prematüre Bebek Gelişim Takibi

Prematüre bebek doğumdan sonra ne kadar bakım gerektirdiğine bağlı olarak bir süreliğine yoğun bakım ünitesine kabul edilebilir. Erken doğmuş bebeklerin bakımı konusunda eğitim almış doktorlar ve uzman bir ekip bebeğin bakımına yardımcı olacaktır, ebeveynler bu süreçte soru sormaktan çekinmemelidir. Sağlık ekibi ebeveynlerin sürecin nasıl ilerleyeceğini anlamasına yardımcı olacaktır.

Tedavi

Yenidoğan yoğun bakım ünitesi veya özel bakım odası yenidoğan bebekler için 24 saat bakım hizmeti sunmaktadır. Prematüre bebeğin vücut ısısını korumasına yardımcı olmak için küvöze alınması gerekebilir. Sonrasında doktor ebeveynlere kanguru yardımıyla bebeği doğrudan cilde temas eder halde nasıl tutacaklarını gösterecektir. 

Prematüre bebeğin kan basıncını, kalp atış hızını, solunumunu ve vücut ısısını izlemek için bebeğin vücuduna türlü sensörler bağlanabilir ve nefes almasına yardımcı olmak için ventilatör kullanılabilir.

Prematüre bebeklerin özellikle ilk zamanlarında hortum ile beslenmesi gerekebilir. Emebilmek için yeterince güçlü olduklarında ise emzirme veya biberonla besleme sıklıkla mümkündür.

Prematüre bebeklerde sarılığı tedavi etmek için bebeğin bir süre boyunca fototerapi adı verilen özel lambaların altında tutulması gerekebilir. Bu ışıklar bebeğin vücudunda bulunan aşırı bilirubinin parçalamasına yardımcı olmaktadır. Fototerapi ışıkları altında iken bebeğe daha rahat dinlenebilmesi için koruyucu bir göz maskesi takılacaktır. Özellikle prematüre bebekten çeşitli testler için kan örnekleri alınmışsa kan hacmini yükseltmek için kan transfüzyonuna ihtiyaç duyulabilir.

İlaçlar

Prematüre bebeğe büyümesini teşvik etmek ve akciğerlerin, kalbinin ve kan dolaşımının normal işleyişini uyarmak için türlü ilaçlar verilebilir. Enfeksiyon mevcutsa veya olası bir enfeksiyon riski varsa antibiyotikler, solunum problemlerinin tedavisi için sürfaktan uygulaması, solunum ve kalp atış hızını güçlendirmek için aerosoller ve idrar çıkışını artıracak ilaçlar bu uygulamalar arasında sayılabilir. Ayrıca prematüre retinopatisine neden olabilecek yeni kan damarlarının büyümesini durdurmak için göze ilaç enjeksiyonuna da başvurulmaktadır.

Bebeğim Ne Zaman Taburcu Olabilir?

Prematüre doğumdan sonra bebek destek olmadan nefes alabildiğinde, sabit vücut ısısını koruyabildiğinde, emebildiğinde ya da biberonla beslenebildiğinde ve sağlıklı  şekilde kilo aldığında eve gitmeye hazırdır. Bazı durumlarda bebeğin sağlık ekibi ve ailesi evde bakım ve izleme için bir plan oluştururlar böylece bebek daha erken taburcu edilebilir. Sağlık ekibi evde bakımın nasıl yapılacağını öğrenmeleri için ebeveynlere yardımcı olacak ve hastaneden ayrılmadan önce bebeğin yaşam alanının nasıl olması gerektiği hakkında çeşitli önerilerde bulunacaklardır.

Bebeğim için Ne Yapabilirim?

Hastaneden ayrılmadan önce bebeğin anne sütü ya da türlü takviyelere ihtiyacı olup olmadığı öğrenilmelidir. Prematüre bebeklerin genellikle daha az yediklerinin ve zamanında doğmuş bebeklere kıyasla daha sık beslenmeleri gerektiği unutulmamalıdır. Prematüre bebeğin ilk zamanlarda büyümesinin ve tıbbi ihtiyaçlarının izlenebilmesi için genellikle her hafta doktor kontrolüne başvurulması gerekmektedir.

Prematüre bebekler diğer yenidoğanlara kıyasla ciddi enfeksiyonlara karşı daha hassastır. Bu nedenle ebeveynler bebeğin kalabalık ortamlara maruz kalmasını en aza indirmeye çalışmalı ve bebek ile temas eden herkesin önce ellerini yıkadığından emin olmalıdır.

WhatsApp
Top