BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Solunum Yolu Hastalıkları

Solunum yolu gırtlak, soluk borusu ve akciğerlerden oluşmaktadır. Bu organlarda oluşan enfeksiyona genellikle virüsler neden olmaktadır ancak daha az yaygın olarak bakterilerden de kaynaklanabilir. Alt solunum yolu hastalıkları görüldüğünde soluk borusu ve akciğerlerde semptomlar ortaya çıkar. Alt solunum yolu enfeksiyonları çocuklar arasında daha sık görülmektedir. Bronşiolit ve zatürre yaygın alt solunum yolu hastalıkları arasında sayılabilir.

Solunum Yolu Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Solunum yolu hastalıklarının genel belirtileri arasında ateş, gögüs ağrısı ve göğüste sıkışma, hızlı ve düzensiz nefes alma, hırıltı, iştahsızlık ve halsizlik sayılabilir. Çocuklarda öksürük kuru veya ıslak olarak görülebilir. Islak bir öksürük olsa bile balgam görülebilir ve bu durum hastada rahatsızlığa neden olabilir.

Solunum Yolu Hastalıkları Teşhisi Nasıl Konur?

Solunum yolu hastalıklarının teşhisi için doktor çocuğun tıbbi geçmişini gözden geçirecek ve semptomları gözden geçirmek için fiziksel muayenede bulunacaktır. Doktor zatürreden  şüphelenirse göğüs röntgeni isteyebilir, çocuğun herhangi bir enfeksiyonla savaşıp savaşmadığını tespit etmek için kan testi isteyebilir. 

Çocuğun kronik bir sağlık durumu varsa veya tekrarlayan zatürre vakaları yaşanıyorsa, doktor bronkoskopi adı verilen bir prosedüre başvurabilir. İşlem sırasında akciğer dallarını değerlendirmek ve mukus örneği elde etmek için burun içinden alt solunum yollarına ince ve esnek bir tüp gönderilecektir. Alınan örnek zatürre veya alt solunum yolu enfeksiyonlarının nedenini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Solunum Yolu Hastalıkları Tedavisi

Solunum yolu hastalıkları virüslerden kaynaklanıyorsa bol miktarda sıvı tüketmek, bolca dinlenmek ve varsa doktorun verdiği ilaçları verilen talimatlar doğrultusunda kullanmak oldukça önemlidir.

Solunum yolu hastalıklarının bakterilerden kaynaklandığı durumlarda ise doktor enfeksiyonla savaşmak için muhtemelen antibiyotik reçete edecektir. Hastalığın kötüleştiği durumlarda çocuğun hastaneye yatırılması gerekebilir. Gerek görüldüğünde daha kolay nefes almasına yardımcı olabilecek oksijen tedavisi veya solunum tedavileri uygulanabilir.

Bronşiolit

Bronşiolit, bronşiolitlerin astarıda iltihaplanma görüldüğünde ortaya çıkan bir hastalıktır ve bebeklerde çok yaygındır. Bronşiolit en çok bebekler üç ila altı aylık civarıyken görülmektedir, iki yaşından sonra nadiren görülür. Ana semptomu hırıltı ve öksürüktür, soğuk algınlığı ile benzer semptomlar taşır. Bazı bebeklerde bu semptomların yanında nefes alma zorluk ya da solunum sıklığının artması gibi belirtiler görülebilir. Bronşiolit öksürme ve hapşırma gibi vücut salgılarıyla temas yoluyla yayılmaktadır ve genellikle kış ve bahar aylarında görülen bir virüsten kaynaklanır.

Bronşiolitin spesifik bir tedavisi yoktur ve hastalıkların virüslerden kaynaklandığı durumlarda tedavide antibiyotiklerin yeri yoktur. Özellikle emzirmeden önce bebeklerin burun pasajlarının temizlenmesine yardımcı olmak için burun damlalarına başvurulabilir. Bebeğin özellikle uyuduğu odada buhar makinesi bulundurulması daha rahat nefes almasına yardımcı olacaktır.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığına neden olabilecek en az 200 ayrı virüs var bulunmaktadır. Bu nedenle spesifik bir tedavisi bulunmaz, tedavisi semptomların azaltılması üzerinedir. Soğuk algınlığı her yaşta ortaya çıkabilir, şiddetine bağlı olarak çok çeşitli semptomlar içerebilir.

Soğuk algınlığı ortalama yedi ila 10 gün sürer, ancak öksürük üç hafta sürebilir. Ateşin üç günden fazla sürdüğü durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Soğuk algınlığı tedavi edilmediğinde kulak enfeksiyonlarına, zatürreye ya da göz enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. 

Beslenmeden önce ve gerekli görüldüğü durumlarda burun aspiratörü kullanılması bebeklerin daha rahat nefes almalarına yardımcı olacaktır. Anne sütün başta olmak üzere sıvı alımının artırılması iyileşme sürecinin hızlandırılması için oldukça önemlidir. Bu süreçte ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli durum önceki bir hastalıktan veya başka bir çocuktan kalan antibiyotikleri bebeklerine vermemeleridir.

Zatürre

Zatürre akciğerlerin birinde veya her ikisinde hava keselerinin iltihaplanmasına neden olan bir enfeksiyondur. Enfeksiyonlar bakteriyel, viral veya mantar olabilir.

Zatürreye sahip çocuklar iyi bakıldığında çoğu zaman bir ila üç hafta içinde iyileşmektedir ancak bazı durumlar için zatürre son derece ciddi ve hatta hayatı tehdit edici olabilir. Öksürük, ateş, titreme ve nefes darlığı gibi semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişiklik göstermektedir.

WhatsApp
Top