BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Demir Eksikliği Anemisi

Anemi çocuklarda sık görülen bir sağlık sorunudur, çocuğun vücudundaki kırmızı kan hücresi miktarının yaşı için normalin altına düştüğü anlamına gelir. Aneminin en yaygın nedeni, yeterli miktarda demir alınmamasından kaynaklanmaktadır. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin vücuttaki diğer hücrelere oksijen taşımasını sağlayan bir proteindir ve vücut hemoglobin üretebilmek için demire ihtiyaç duyar. Dolayısıyla kişinin yeterli miktarda demir üretmemesi daha az hemoglobin ve daha az kırmızı kan hücresi anlamına gelir ve bu durum da anemiye yol açmaktadır.

Demir Eksikliği Anemisinin Nedenleri Nelerdir?

Demir eksikliği anemisinin en yaygın nedeni çocuğun beslenme düzenidir. Çocuk demir ihtiyacını besinlerden karşılamaktadır ancak gıdadaki demirin sadece küçük bir kısmı vücut tarafından emilir. Hamilelik döneminde anemi veya diğer sağlık sorunlarına sahip annelerin bebeklerinde yeterli miktarda demir depolanmış olabilir ya da erken doğan bebekler anne karnında yeterince demir alamamış olabilir. Bu durum demir eksikliği anemisine yol açabilmektedir.

Bunların yanında çocuk özellikle büyüme ataklarından geçerken daha fazla kırmızı kan hücresi üretebilmek için daha fazla demire ihtiyaç duyar. Bu dönemlerde demir eksikliği anemisinde artış görülmektedir. Kan kaybetmek demir eksikliği anemisine yol açabilir. Kan kaybı kaynakları gastrointestinal kanama, adet kanaması veya yaralanmayı içerebilir.

Demir Eksikliği Anemisinin Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda demir eksikliği anemisini çoğu zaman herhangi bir belirti ve semptoma neden olmamaktadır. Çocuk demir eksikliği için risk faktörü altındaysa ebeveynler doktoru ile iletişime geçmelidir. Demir eksikliği anemisinin tipik belirtileri arasında soluk ten rengi, halsizlik, soğuk el ve ayaklar, büyümede yavaşlama, iştahsızlık, sık görülen enfeksiyonlar, sinirlilik, dilde şişme ve buz, boya ya da nişasta gibi tuhaf maddeler yeme dürtüsü sayılabilir.

Demir çocuklar için neden önemlidir?

Demir oksijenin akciğerlerden vücudun geri kalanına taşımaya yardımcı olur ve kasların oksijeni depolamasını ve kullanmasını sağlar. Bu nedenlerle ve çocuğun gelişiminde oynadığı rollerle oldukça önemlidir.

Çocuğun yeterince demir tüketmediği durumlarda demir eksikliği görülebilmektedir.

Oldukça yaygın bir problemdir. Kanda yeterince kırmızı kan hücrelerinin bulunmadığı hafif bir eksiklikten demir eksikliği anemisine kadar birçok düzeyde oluşabilir. Tedavi edilmeyen demir eksikliği çocuğun büyümesini ve gelişimini etkileyebilir.

Demir Eksikliği Anemisi Teşhisi

Tüm ebeveynlere bebeklerinin yaşamlarının ilk yılında kan testi yaptırmaları önerilmektedir.

Prematüre bebekler, çok düşük doğum ağırlığı olduğu düşünülen bebekler ya risk grubundaki bebeklerde kan testine daha önce başvurulabilir. Daha büyük çocuklarda da çocuğun sahip olduğu semptomlara bağlı olarak doktor kan testi isteyebilir.

Demir Eksikliği Anemisi Tedavisi

Demir eksikliği anemisi tedavisi çocuğun yaşına, kilosuna ve anemisinin ciddiyetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çocuğun ihtiyacı olan demir miktarını karşılamak için beslenme düzeninde yapılan değişiklikler ne kadar çok önemli olsa da tek başına yeterli olmamaktadır.

Demir eksikliği anemisini tedavi etmek için tablet, sıvı ya da enjeksiyon olarak verilebilecek demir takviyelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Demir takviyeleri genellikle demir ve hemoglobin seviyeleri normale döndükten hemen sonra durdurulmaktadır. Ancak demir eksikliğinin tekrar gelişmesini önlemek için ebeveynlerin çocuklarına demir açısından zengin yiyecekler vermeye devam etmesi oldukça önemlidir.

Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi ile İlgili Önemli Noktalar

Demir eksikliği anemisi kanda yeterince demir ve hemoglobin bulunmadığı anlamına gelir. Bedenin hemoglobin üretebilmesi için demir gereklidir. Anne sütüyle beslenen bebeklere gerektiği durumlarda 6 ila 12. aylar arası demir takviyesine başvurulabilir. Eksikliğin durumuna ve bebeğin genel sağlık durumuna göre karar verilecektir.

Bebeklere 12 aylıkken, demir eksikliği olup olmadığının tespiti için kan sayımı yapılmalıdır.

Demir açısından zengin besinler ve çeşitli demir takviyeleri, demir eksikliği anemisi tedavisinde başvurulan yöntemlerdir.

WhatsApp
Top