BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Tiroid

Tiroid bezimiz boynun ön kısmında adem elmasına yakın şekilde konumlanmış kelebek şeklini anımsatan bir organdır. Salgıladığı hormonlar hayat boyu ihtiyacımız olan ve önemli işlevlere sahip hormonlardır dolayısıyla bu özelliğiyle tiroid bezi vücudumuzun önemli bir parçasıdır. Tiroid bezinde salgılanan hormonların vücudun ihtiyaçlarına göre dengede kalması önemlidir. Bu hormonlar eksik ya da fazla olduğu takdirde çok sayıda rahatsızlığın önü açılmış demektir.

Tiroid Bezinin İşlevleri Nelerdir?

Tiroid bezinin bu denli önemli olmasının sebebi, tiroid bezinde birtakım dengesizliklerin meydana gelmesinin vücudumuzda dengesizlik başta olmaz üzere diğer organ ve sistemlerin çalışmasını da aksatma gibi komplikasyonlar ortaya çıkarmasıdır. Tüm bu problemler de hayat kalitesini azaltan ve yakınmalı durumlar içeren süreçler ortaya çıkarabilir.

Tiroid aslında görev itibariyle iç salgı bezi olarak çalışmaktadır ve özellikle metabolizma sistemi için gerekli olan hormonların üretilmesinde büyük rol oynar. Bu hormonları üretip kana verir. Bu hormonlar hayat boyu ihtiyacımız olan hormonlardır ve vücut metabolizmasının kontrolü, sağlıklı şekilde çalışması açısından oldukça önemlidir.

Tiroid Bezi Hastalıkları Nelerdir?

Çok sayıda tiroid bezi hastalığı bulunmaktadır ve tiroid işlevinde herhangi bir dengesizlik yaparak tiroid hormonlarının az ya da çok salgılanmasına sebep olan hastalıklar çeşitli problemler oluşturabilir.

Guatr Nedir?

Tiroid bezimizdeki büyümeler guatr hastalığı olarak isimlendirilmiştir. Guatr hastalığı nodüllü ve nodülsüz şekilde gerçekleşebilir. Nodülsüz durumda tiroid bezi simetrik olarak büyür. Nodüler guatr olarak geçen nodüllü guatr da ise hem tiroid bezi büyümektedir hem de içinde nodüller gelişmektedir.

Guatr Görülme Nedenleri Nelerdir?

Nodülsüz guatr hastalığının öncelikli nedeni vücut için yeterli seviyede hormon üretilememesinden kaynaklanmaktadır. Tiroid bezimiz eğer yeterli seviyede tiroid hormonu üretemezse bu noktada devreye beyin girer ve tiroid hormonlarının yeterli seviyeye çıkabilmesi adına tiroid bezinin hücrelerini büyümeleri için uyarır. Nodüler guatr hastalığında ise bu beyinden gelen uyarılma bazı hücreler tarafından alınır ve bu hücrelerin büyümesi ile nodüllerin oluşumu meydana gelir.

Hipertiroidi Nedir ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Hipertroidi yani tiroid bezinin fazla çalışması, tamamen kontrolsüz bir şekilde ve hormon düzeyinden bağımsız olarak fazla tiroid hormonu üretilmesi hastalığıdır. Tiroid hormonunun fonksiyonlarındaki bu hızlılık titreme, çarpıntı, sıcakta duramama, sinirlilik, heyecan, duygusallık, kilo kaybı, terleme, saç dökülmesi, ishal, çeşitli göz bulguları, kuvvet yoksunluğu gibi sayısız semptoma neden olabilir.

Medikal ilaç uygulamalarıyla hormon üretimini dengede tutmak tedavinin başlangıcıdır. Hastalık nodüllü gerçekleşiyorsa cerrahi müdahale gerekmektedir. Bazı durumlarda radyoaktif iyot tedavisine de başvurulabilir.

Hipotiroidi Nedir ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Hipertiroidi hastalığının tam tersi olarak hipotiroidi, tiroid bezinin az çalışması hastalığıdır. Hipotiroidi hastalığında da halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon problemleri, kabızlık, hızlı üşüme ve soğukta duramama gibi semptomlar görülmektedir. Tiroid bezinin küçülmesi hormon salgılamayı azalttığı için hipotiroidi gelişimini tetikleyebilir. Aynı zamanda tiroid bezi ameliyatı olan ve tiroid bezinin bir kısmı alınan hastalarda da hipotiroidi gelişmesi olasıdır. Bazı ilaçların da hipotiroid tetiklediği bilinmektedir.

Tiroid Kanseri Nedir?

Tiroid kanseri, tiroid dokusu üzerindeki hücrelerin anomali göstermesiyle oluşan ve nadir görülen bir kanser tipidir. Tiroid kanserinde tedavi süreci doğrudan cerrahi operasyonlar ile başlar ve ardından radyasyon tedavisi ile hormon takviyeli medikal ilaç uygulamaları takip edilir. Eğer tiroid kanseri ortaya çıktıysa ve lenf bezleri de bundan etkilendiyse çoğunlukla tiroid bezinin yanında lenf bezleri de alınabilir. Tüm kanserli dokunun temizlenmesi ve hastalığın tekrarlamaması amacıyla bu işlem yapılmaktadır ve radyoaktif iyot tedavisiyle tedavi süreci devam ettirilir.

 

WhatsApp
Top