BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Mide ve Kalın Bağırsak Hastalıkları

Mide ve bağırsak hastalıklar sindirim sisteminin iki önemli durağı olan bölgede gerçekleşen hastalıkları açıklamaktadır. Her iki organ grubu için de sayısız hastalık sayılabilir ve her birinin farklı teşhis ve tedavi uygulamaları mevcuttur. Mide ve bağırsak hastalıkları çok sayıda işleve sahip organ gruplarıdır ve bu organlar üzerinde gerçekleşen hastalıklar beraberinde çok sayıda komplikasyonu getirmektedir. Bu komplikasyonlar da hastalarda ciddi anlamda semptomların görülmesine ve hayat kalitesini büyük oranda düşüren süreçlerin yaşanmasına neden olabilir.

Mide Hastalıkları Nelerdir?

Çok sayıda mide hastalığı olmakla beraber en sık görülen mide hastalıkları gastrit, ülser, reflü, mide fıtığı ve mide kanseridir. Çeşitli hazımsızlık problemlerinin de mide hastalıkları grubuna girdiğini söyleyebiliriz.

Gastrit Nedir? Teşhis ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Gastrit hastalığı mide iç yüzeyindeki tahriş üzerine oluşur ve çeşitleri bulunmaktadır. Gastrit geliştiği takdirde mide daha fazla asit oluşturur, bakteri üretimi daha fazla olur. Bunlar da çeşitli ilaçlar, safranın mideye geri kaçması ve alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklar üzerine gelişebilir. Midede yanma ve bulantı gibi belirtilerle başlar ve ilerleyen dönemde kanama gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Gastroskopi yöntemiyle teşhis edilebilen gastrit, medikal ilaç uygulamalarıyla tedavi edilmektedir. İlerlemesi halinde ülser ve kanser gibi hastalıklara dönüşebilir.

Mide Ülseri Nedir? Teşhis ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Mide ülseri gastrit hastalığının ilerlemiş hali olarak özetlenebilir. Mide iç yüzeyindeki tahriş ileri seviyeye ulaşmıştır ve burada yara oluşmasına sebep olmuştur. Benzer yakınmalar mevcuttur ancak daha şiddetlidir. Gastroskopi ile teşhis edilebilen ülser medikal destek ile çözülebilir ancak cerrahi operasyonları da mevcuttur.

Mide Reflüsü Nedir? Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Midedeki asitli sıvıların yemek borusuna kaçması ve mideden çıkan sıvıların oniki parmak bağırsağı üzerinden yeniden mideye kaçması üzerine gelişebilir. Yanma, ağıza acı su gelmesi gibi semptomları bulunmaktadır. Genellikle medikal destek uygulamaları ve hayat tarzındaki değişiklikler ile tedavisi planlanırken gerektiğinde cerrahi uygulamalara da başvurulmaktadır.

Mide Fıtığı Nedir?

Mide fıtığı yemek borusu ile midenin birleşme noktasını karın üzerinden göğüs kafesine kayması ile gelişir. Bu da asitli mide sıvısının yemek borusunda tahriş yaratmasına sebep olur. Özellikle laparoskopi yöntemleri ile cerrahi uygulamalar üzerinden tedavi edilmektedir.

Mide Kanseri Nedir?

Mide kanseri nedenleri ve belirtileri yukarıdaki hastalıklarla benzer olmakla beraber hücrelerde anomali oluşmasıyla ortaya çıkar ve ciddi bir kanser türüdür. Erken teşhisle tedavisi oldukça başarılı olmaktadır. Sigara, alkol gibi maddelerden uzak durmak ve mideyi rahatsız etmeyecek şekilde beslenme alışkanlığına geçmek önemlidir. Aynı zamanda midede hissedilen problemlerin incelenmesine önem verilmelidir.

Bağırsak Hastalıkları Nelerdir?

Mide ile anüs arasında kalan bölge bağırsak gruplarından oluşmaktadır ve burada yaklaşık 1.5 metre uzunluğunda kalın bağırsak mevcuttur. Bağırsak apsesi, bağırsak perforasyonu, bağırsak fistülü, anüs rektum ülseri, çölyak hastalığı, kabızlık, ishal, kolit yani kalın bağırsak iltihabı ve kalın bağırsak kanseri gibi çeşitli hastalıklar gelişebilir.

Kolit, Kalın Bağırsak İltihabı Nedir?

Çok sayıda çeşidi olan kolit hastalığında karın ağrısı, rahatsızlık hissi, dışkılama azalması, dışkının şeklinde ve sıklığında ağrı ile bağlantılı değişkenler ile kendisini gösterir. Ağrılı süreçler yaşatır, güçsüzlük ve halsizlik verir. Şişkinliğe neden olur. Stres gibi sebeplerden ötürü de gelişebilir. Kan tahlilleri, endoskopik inceleme yani kolonoskopi ve radyolojik tetkikler üzerinden teşhis edilebilir ve tedavi süreci buna göre belirlenir. Tedavi süreci beslenme alışkanlığındaki değişiklerle paralel ilerlemektedir.

Kalın Bağırsak Kanseri Nedir? Teşhis ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Kalın bağırsak kanserinin az lifli gıdalar tüketen, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları olan, yüksek kilo, obezite veya morbid obezite gibi problemleri olan, diyabet hastalığına sahip ve aktivitesi az yaşam tarzı seçen bireylerde görülme ihtimali daha fazladır. Ailedeki kanser öyküsü, polipler ve diğer bağırsak hastalıkları kalın bağırsak kanserini tetikleyebilir. Kolonoskopi ve biyopsi ile teşhis edilebilen kalın bağırsak kanseri tedavisinde kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi işlemlere başvurulmaktadır.

WhatsApp
Top