BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Makat Sarkması 

Makat sarkması rektum olarak adlandırılan kalın bağırsağın son bölümünün, makattan dışarı doğru sarkması sonucu ortaya çıkmaktadır. Hastalık erken dönemlerden itibaren kendini belli etmeye ve bireylerde çeşitli yakınmalara sebebiyet vermektedir. Makat bölgesinde hafif şişlik, anüste akıntı oluşumu ve tuvalete çıkma sıklığındaki sebepsiz değişiklikler ilk dönem makat sarkması evresinde gözlenebilir belirtilerdir.

İlerleyen dönemlerde içerde çoktan başlamış olan makat sarkması, rektumun doğrudan anüsten dışarı çıkarak kendini göstermesiyle devam eder. Kalın bağırsağın son bölümünün dışarı çıkması ve tuvalete çıkıldığı zamanlarda tekrar tekrar dışarı çıkıp içeri girmesi, makatta bulunan kasların hasar görmelerine sebebiyet verir. Zamanla bu hasarın boyutu artar ve hastaların tuvaletlerini tutmakta zorlandıkları görülebilir. Elbette önceki yakınmalar da bu problemle birlikte devam etmektedir. Hastalık hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir ancak daha çok kadınlarda yaşandığı gözlemlenmiştir.

Makat sarkması, genelde hemoroid hastalığıyla karıştırılmaktadır. Benzer yakınmalar ya da komplikasyonlar gösterdiği bilinmekle beraber, tamamen farklı hastalıklar olduklarını belirtmemizde fayda bulunmaktadır.

Makat Sarkmasının Görülme Nedenleri Nelerdir?

Makat sarkmasının başlıca nedenlerinden bizi, dışkılama esnasında yapılan şiddetli ıkınmalardır. Bu ıkınmalara sebebiyet verecek kabızlık gibi rahatsızlıklar da hastalığın tetikleyicisi olabilir. Temelde ıkınma faaliyetine kişiyi sokan her durum risk faktörü teşkil etmektedir. Kadın hastalar için doğum sancıları esnasındaki ıkınmalar da etkili olmaktadır. Nadiren de olsa genetik olarak taşındığı gözlemlenmiştir.

Elbette makat sarkması için ileri yaş da etkilidir. Çünkü yaş ilerledikçe makatın sağlıklı kalmasını sağlayan kas grupları gevşemekte ve kalın bağırsakların dışarı sarkmasına sebep olmaktadır. Ayrıca aşırı ishal, çeşitli parazit enfeksiyonları, KOAH ve aşırı öksürme, kistik fibroz, rektal polipler gibi rahatsızlıkların da makat sarkmasını tetiklediği söylenebilir.

Makat Sarkması Nasıl Teşhis Edilir?

Makat sarkmasının belirtileri görüldüğünde bireyler vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gitmelidir. Alternatif tıp adı altında öne sürülen profesyonel olmayan uygulamalara bel bağlanmamalı ve uzmana danışılmalıdır. Kişi doktora yaşadığı problemle alakalı tüm detayları söylemelidir. Bu bilgi alışverişinin ardından doktor makat bölgesine fiziksel muayene gerçekleştirecektir. Bu esnada kişiden ıkınmasını isteyebilir, bu yaşanılan durum ile hastalıkla alakalı net tespit yapılmasını kolaylaştıracaktır çünkü o esnada kalın bağırsağın ucu içeride olabilir. Ikınmaya rağmen gerekli teşhis ortamı sağlanamadıysa doktor özel bir röntgen filmi talebinde bulunabilir. Bu röntgen görüntüleme uygulamasında hastanın bağırsak aktivitesi esnasında çekimi gerçekleştirilir. Grafiklere göre hastanın tedavi planlaması gerçekleştirilir. İkinci bir test uygulamasıyla anorektal manometridir. Bu tetkik uygulamasıyla makat bölgesi kas gruplarının çalışma şekli, fonksiyonunu yerlerine getirip getiremedikleri denetlenir ve anüs ile rektum koordinasyonu incelenir.

Makat Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Makat sarkmasının ana nedeninin bireylerin ıkınmasına sebebiyet verecek faaliyetler olduğu bilinmektedir. Bu durum düzeltilse ve ıkınma durdurulsa dahi belirli bir aşamayı geçmiş makat sarkmasının tam manasıyla iyileştirilmesi için cerrahi müdahale şarttır. Ameliyat uygulamaları iki şekilde gerçekleştirilir, birincisi karın üzerinden ikincisi makat üzerinden yapılan işlemlerdir. Bu yöntemlerden hangisinin hastalar üzerinde faydalı olacağına o hastanın bireysel özelliklerine göre karar verilir. Bu nedenle makat sarkmasının tedavisinde kişi işin profesyonellerine ulaşıp doktorun yönlendirmesi doğrultusunda hareket etmelidir. Ameliyat uygulamalarında amaç, ıkınma faaliyetleriyle gevşeyen makat bölgesi kas grubunun eski gücüne ve gerginliğine kavuşturulmasıdır.

Başarılı bir operasyonun ardından yakınma bulguları yok olur ve hasta sağlığına kavuşur ancak operasyon sonrasında daima dışkılama süreçlerine dikkat edilmeli ve hastalığın nüks etmemesi için uğraşılmalıdır. Bunun için bol lif içeren gıdalar tüketilmesi faydalı önerilerden bir tanesidir.

WhatsApp
Top