BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Hemoroid

Hemoroid halk arasında basur ya da mayasıl olarak da adlandırılan anüste yer alan damarlarda gerçekleşen bir hastalıktır. Anüsteki damarların şişerek yumaklar oluşturması olarak nitelendirilebilir. İç ve dış hemoroid olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İleri seviyelerinde bu şişmiş damar parçaları makatın dışına çıkarak hastalar için hayat kalitesini ciddi oranda düşürür.

Hemoroid Türleri Nelerdir?

Kalın bağırsağın son parçası olan rektumda gerçekleşen hemoroid, iç hemoroid olarak adlandırılmaktadır. İlerleyen dönemlerde hemoroid memesi sarkıtları makattan dışarı çıkarak ağrılı, acılı süreçler oluşturacaktır. Dış hemoroid ise anüste bulunan damarlarda görülür. Tıpkı iç hemoroid gibi hemoroid memeleri oluşması mümkündür. Dış hemoroid içeride gizlenmediği için teşhisi daha kolaydır.

Ayrıca hemoroid 4 derece üzerinden seviyelendirilebilir. 1. dereceden 4. dereceye kadar hastanın seviyesi yükselir. Son seviyeye gelindiğinde yalnızca muayene tedavisiyle iyileşme olmaz. Hemoroid yalnızca kendi için değerlendirilmesi gereken bir hastalık olmayabilir. Özellikle tümör oluşumu, dolayısıyla kanser gibi tehlikeli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Dolayısıyla belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hemoroid Nedenleri Nelerdir?

Hemoroidin başlıca sebepleri arasında kabızlık vardır. Kabızlık problemi yaşayan bireyler dışkılama esnasında zorlandıklarından daha fazla ıkınırlar ve bu hemoroid için başlıca etkendir. Makatta basınç oluşturulması her iki tipte hemoroid gelişimini etkiler. Tuvalette uzun süre kalmak da aynı şekilde etkilere sahiptir, uzun süre o pozisyonlarda kalınması önerilmemektedir. Gebelik de gerek basınç oluşumu gerekse doğum esnasında hemoroid oluşumunu tetikleyecek ortamı oluşturabilir. Çok fazla acı ve baharatlı besinler tüketmek, yüksek kilo, bağırsak hastalıkları, alkol gibi kötü alışkanlıklar, bazı spor aktiviteleri, uzun süre oturarak çalışmak, yaşlılık hemoroid oluşumunun diğer nedenleri olarak sıralanabilir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Anüste kanamaların meydana gelmesi, ağrı, akıntılar, dışkıda kanama, anüs bölgesinde şişlik, dışkılama esnasında ağrı veya yanma durumları en çok rastlanan belirtilerdir. Bunun dışında halsizlik, kansızlık, baş dönmesi, kaşıntı gibi farklı komplikasyonların oluşumu da muhtemeldir.

Hemoroid Tedavi Uygulamaları

Hemoroidle alakalı yukarıdaki belirtiler gözlemlendiğinde mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Hemoroid kontrol altında tutulabilir ve hayat kalitesi düşürecek seviyeye gelmeden hastalık gerileme evresine sokulabilir. Ancak ihmal edilmesi durumunda hastalık ilerleyecek ve cerrahi operasyon ihtimali doğabilecektir. Bu durum hem hayat standardını düşürecek hem de ameliyat süreçleriyle kişinin canını daha çok sıkacak bir hastalığa dönüşecektir.

Özellikle utanıldığı için alternatif tıp yöntemlerine başvurmaya çalışan hastalar, çoğunlukla kendilerini daha kötü bir durumun içine sokarlar. Unutulmamalıdır ki birçok hastalıkta olduğu gibi hemoroid için de erken teşhis önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla kişi utangaçlık hissetmeden işinin profesyoneli olan doktorlara başvurmalı ve hastalığı hakkında bilgi edinerek onu kontrol altına almalıdır.

Hemoroid Teşhisi

Bazı durumlarda yalnızca doktorun fiziksel muayenesi teşhis için yeterli olmaktadır ancak bazen de kolonoskopi işlemi yapılması gerekmektedir. Teşhis ardından da doktor yönlendirmesiyle nasıl bir uygulama yapılacağına karar verilir. Çok ileri seviye olmayan hemoroidler için basit cerrahi operasyonlar çözüm olacaktır, hatta bazı durumlarda medikal uygulamalar da yeterli olabilir. Bu medikal uygulamalar lokal kremler ve pomatlar olacaktır. Aynı zamanda hemoroid hastaları hem kendilerini rahatlatmak hem de hastalıklarını kontrol altında tutmak için sıcak su ile oturma banyosu yapabilirler.

Hemoroid hastaları ya da potansiyel kimseler öncelikle beslenme alışkanlıklarında değişikliğe gitmelidirler. Bol lifli, zeytin yağlı gıdaların tüketimi ve günlük 2-3 litre ortalamasında su içilmesi esastır. Uzun süre oturarak çalışan ofis çalışanlarının belirli aralıklarla oturdukları yerden kalkıp aktivite içinde bulunmaları önerilir.

WhatsApp
Top