BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Pankreas ve Safra Kesesi

Genel cerrahi alanının ilgilendiği ve gerektiğinde multidisipliner yaklaşımlarla birçok branşın birlikte çalıştığı pankreas ve safra kesesi cerrahisi, içinde çok sayıda hastalık bulundurmaktadır. Akut pankreatit, kronik pankreatit, pankreas kanseri, safra kesesi taşı, safra kesesi iltihabı, safra kesesi polipi, safra yolu yaralanma ve darlıkları, safra kesesi ve safra yolu tümörleri gibi çeşitli hastalıkların tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Safra Kesesi Nedir?

Safra kesesi karaciğerin sağ alt bölümünde karaciğere yapışık olarak bulunmaktadır. Karaciğerde üretilen safranın depolandığı organdır ancak günlük depolama miktarı vardır. Yemek aktivitesi ardından yenilen safranın onikiparmak bağırsağına boşaltılmasını sağlar. Safra yoğunluğunu artırdığı için de çamur ve taş gibi malzemelerin oluşmasına dolayısıyla genel cerrahi alanının ilgilendiği bazı hastalıklara zemin hazırlar.

Safra Kesesi Taşı Nedir?

Safra kesesi taşı hastalığı oldukça sessiz ilerlemekte ve çoğunlukla tesadüf eseri fark edilmektedir. Bazı durumlarda hastada yakınmalı durumlar oluşturabilir ve bu şekilde belirlenebildiği de bilinmektedir. Bu yakınmalar ağrı, sindirim problemleri ve şişkinlik olarak kendini gösterir. Ultrasonografi yöntemleriyle teşhis edilebilen safra kesesi taşı günümüzde laparoskopik veya robotik cerrahi yöntemleriyle kolayca ameliyat edilebilmektedir.

Çoğunlukla taşların alınması bazen de tüm safranın alınmasıyla tedavi süreci tamamlanmaktadır.

Safra Kesesi Kanseri Nedir?

Sarılık, karın ağrısı, sindirim problemleri, bulantı, kusma, yiyeceklere tahammülsüzlük, kontrolsüz zayıflık, koyu renkli idrar ve beyaz renkte dışkı gibi çeşitli belirtileri olan safra kesesi kanseri, safra kesesinde hücre anomalisi oluşmasıyla meydana gelmektedir. Ultrason, tomografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri ve biyopsi ile teşhis edilebilir. Tümörün cerrahi operasyon ile alınması tedavi sürecini başlatmaktadır. Bazı durumlarda karaciğerin de bir kısmı alınmak zorunda olabilir.

 Safra kesesi hastalığında erken teşhis oldukça önemlidir çünkü ileri seviye durumlarda cerrahi operasyon yapılamayabilir. Tedavi sürecine göre kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarına başvurulabilir.

Pankreas Nedir?

On iki parmak bağırsağıyla bağlantısı bulunan ve mide ile omurga arasında yer alan pankreas, enzim ve hormon üreticisi olarak sindirim sisteminde büyük rol oynamaktadır.

Akut ve Kronik Pankreatit Nedir?

Pankreatit pankreas iltihabı olarak nitelendirilmektedir. Akut pankreatit, çoğunlukla aniden meydana çıkar ve şiddetli karın ağrısıyla beraber kendini gösterir. Ciddi boyutlara ulaşarak iç kanama ve enfeksiyon gibi problemlerin oluşmasına sebep olabilir. En önemli nedeni safra taşlarının pankreas kanalını kapatması ve pankreas içinde üretilen salgıların burada sıkışıp kalmalarıdır. Böylece kandaki pankreas enzimleri yükselir ve dolaşımla beraber diğer organlarımız şok geçirerek çeşitli problemler oluşturabilir. Fiziksel muayene ile laboratuvar ve radyolojik tetkikler ile tanı koyulabilir.

Pankreas iltihabı tedavisinde medikal ilaç desteği ile tedavi süreci başlar ve ağızdan yemek alımı durdurulur. Yalnızca pankreas üzerinde apse gelişimi gözlendiği vakalarda pankreas ameliyat edilmektedir. Cerrahi operasyon safra taşlarının alınması üzerinedir. Kronik Pankreatit ise ani ataklar biçiminde kendini gösteren oldukça ağrılı yakınmalarla kendini gösterir ve zamanda pankreas işlevlerinde kayıplar meydana getirir. Bu da kilo kaybı başta olmak üzere, kramplar, kasılmalar, deride kanama gibi problemler açığa çıkarır.

Alkolün etkisi bu hastalıkta fazladır, kesin bir tedavi uygulaması olmamakla birlikte pankreas enzimlerinin destekleyici ilaçlar üzerinden alınması ve alkolü bırakmak gibi hayat tarzı değişikliklerine gidilebilir. Kanser şüphesi olduğu takdir cerrahi operasyonlara geçilebilir.

Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas kanseri gelişim anına kadar kendini çok fazla göstermeyen bir kanser tipi olduğu için geç teşhis konabilir ve bu durum ameliyat ihtimalini düşürmektedir. Bazı durumlarsa sarılık hastalığına sebep olduğu için erken teşhisi mümkündür. Özellikle ileri yaşta görülen pankreas kanseri, kilo kaybı ve sarılık gibi faktörler ile kendini belli edebilir. İştahsızlık ve ağrılı yakınmalar oldukça sık görülmektedir. Büyüme hızı yüksek olduğu için pankreasın komşusu karaciğer olmak üzere lenf bezlerine kadar yayılabilir. Klinik, laboratuvar ve radyolojik tetkikler ile teşhis edilebilen pankreas kanseri, kemoterapi, radyoterapi, lokal ablatif tedaviler ve cerrahi operasyonlar ile tedavi edilebilir.

WhatsApp
Top