BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Meme Cerrahisi

Meme cerrahisi alanı genel cerrahi içinde yer almakla birlikte meme hastalıklarının cerrahi süreçlerini gerçekleştirir. Özellikle meme içinde olduğu saptanmış çeşitli kitlelerin biyopsi işlemi, incelenmesi, gerekli görüldüğü durumlarda çıkarılması, tümörden geriye kalan boşluğun doldurulması, kanserle mücadele eden hastaların bölgesel lenf bezlerinin takibi ve kanserli lenf bezlerinin çıkarılması gibi işlemler meme cerrahisi kapsamında genel cerrahi biriminde yapılmaktadır.

Memedeki Her Kitle Kötü Huylu Tümör Olduğunu mu Gösterir?

Meme cerrahisi sürecinde tespit edilen her kitle tehlikeli değildir ve meme içinde olduğu saptanmış her kitlenin dışarıya çıkarılmasına gerek yoktur. Bazı kitleler kanserli dokular değildir. Çeşitli muayene ve tetkik süreçlerinden geçtikten sonra tehlikeli olmayan kitlelerin dışarı alınmasına gerek kalmaz çünkü bu kitleler içinde sıvı bulunan basit kistler olabilir. Gerekirse çok büyük ve ağrılı yakınmalar ortaya çıkaran kistlerin enjektör yardımıyla boşaltılması işlemi gerçekleştirilebilir. Boyut olarak ciddi büyüklüğe ulaşmamış ve iyi huylu olduğu saptanmış tümörlerin de düzenli takip edilmesi gerekir.

İyi Huylu Tümörlerin Takibi Nasıl Olmalıdır?

İyi huylu tümörlerin takip edilmesi gerekliliği, zamanla iyi huylu tümörlerin kötü huy kazanabilme ihtimalinden kaynaklıdır. Çoğunlukla iyi huylu tümörler düzgün sınırlı ve 2 cm’yi geçmeyen boyutlardadır. Ancak hızlı büyüme ve çeşitli şekil bozuklukları mevcut olursa biyopsi gibi tetkikler ile bu tümörler incelenir. Tüm bu süreç için de iyi huylu tümörlerin en azından 6 ayda bir ultrason ile uzmanlar tarafından incelenmesi gerekmektedir. Şüpheli tümörler tespit edilirse patolojik incelemeleri yapılmalıdır ve bunun için çıkarılmaları gerekmektedir.

Meme Cerrahisinde Meme Koruma Süreci Nasıl Gerçekleşir?

İyi ya da kötü huylu kitleler üzerinden gerçekleşen cerrahi operasyonun ardından memenin iyileştirilmesi gerekmektedir. Kanserli doku saptanmışsa kitlenin mutlaka dışarıya alınması ve memenin bu kanserli dokudan tamamen temizlenmesi gerekmektedir. Kitleyi çıkarmak kanserli dokunun temizliği için yeterli değildir ve profesyoneller tarafından tüm kanserli doku temizlenmelidir. Kitlenin dışarıya alımı ve kanserli dokunun tamamen temizlenmesinin ardından meme içinde boşluk meydana gelir. Bu meme içi boşluğun doldurulması için çevredeki meme dokusu ve diğer dokulardan parça alınır ve memeye estetik görünümü tekrar kazandırılır.

Aynı meme içinde birden çok kitle olma ihtimali vardır ve böyle durumlarda memenin tamamen boşaltılması gerekebilir. Bu tip durumlarda da amaç daima meme derisi, meme başı ve halkasının korunmasını sağlamaktır, bu işlemin üzerine plastik cerrahi ekipleri memenin yeniden inşası için çalışabilirler.

Meme Cerrahisinde Teşhis Uygulamaları Nelerdir?

Meme cerrahisinde öncelikle hastanın öyküsü dinlenir ve muayene gerçekleştirilir. Ultrason gibi görüntüleme sistemleri üzerinden saptamalar yapılır ve biyopsi, bekçi lenf bezini bulma gibi işlemler gerçekleştirilir. Biyopsi işlemleri derin teşhis koyabilmek adına oldukça önemlidir. Çeşitli şüpheli lezyonların teşhisinde bazı durumlarda bir kısmını bazı durumlardaysa tamamını çıkartmak için biyopsi süreçlerine başvurulur. Bazı durumlarda da ameliyat esnasında doğrudan inceleme yapılır ve teşhis konulursa o esnada tedavi uygulamaları da tamamlanarak ameliyat sonlandırılır. Bazı durumlarda lezyonun hissedilememesi görülür ve bu durumda kitlenin tamamının çıkarılma işleminden önce radyolojik teknikler ile işaretlemeye gidilir. Teşhis uygulamaları, bekçi lenf bezini bulma yöntemi dışında aksiller diseksiyon uygulamaları da yapılmaktadır.

Meme Cerrahisi Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Tedavi süreçlerinde de mastektomi cerrahi operasyonu başı çekmektedir. Basit, subkutan veya modifiye radikal mastektomi uygulamaları hastanın yaşadığı durumun boyutuna göre tercih edilerek uygulanır. Unutulmamalıdır ki özellikle meme kanseri gibi hastalıklarda erken teşhis oldukça önemlidir. Yaşanan durum büyümeden hem tüm vücut sağlığına hem de meme sağlığına en az zararı verecek şekilde sürecin tamamlanabilmesi açısından erken teşhisin sayısız faydası vardır. Bu sebeple kadınlar meme kanseri konusunda bilinçlenmeli ve kendilerini düzenli olarak muayene etmelilerdir.

WhatsApp
Top