BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Göbek ve Kasık Fıtığı Ameliyatları

Fıtık, bir organın olağan olarak bulunması gereken boşluktan başka bir noktaya hareket etmesi sebebiyle oluşmaktadır ve bu oluşumun gerçekleştiği yere göre isimlendirilir, göbek ve kasık fıtığı ameliyatları da göbek ve kasıkta gerçekleşen fıtık probleminin tedavi sürecindeki cerrahi operasyonları içermektedir. Göbek ve kasık fıtığı şişlikler, ağrılı yakınmalar gibi çeşitli şekillerde kendini gösterebilir.

Göbek Fıtığı Nedir?

Göbek fıtığı göbek çukurunun bulunduğu yerden veya hemen çevresinden gelişmektedir. Göbek fıtığı farklı boyutlarda kendini gösterebilir. Bu göbek fıtığı boyutlarını fındık büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar olan büyüklüklerde betimlemek doğru olacaktır. Göbek fıtığı daha çok kadın hastalarda görülmekle birlikte, özellikle hamilelik dönemlerinde göbek fıtığı gelişmesi ihtimali mevcuttur. Halihazırda daha önce gerçekleşmiş olan göbek fıtığının hamilelik döneminde keşfedilmesi de olağandır çünkü bu süreçte fıtık zorlanacağı için fark edilmesi daha kolay olacaktır.

Göbek fıtığının bu şekilde kendini göstermesi içeri doğru şekil alması gereken göbek çukurunun tam tersi yönde dışarı doğru olacak şekilde şekillenmesi sebebiyle olmaktadır. Hamilelik sürecinin tamamlanmasıyla beraber bazı hastalarda göbek fıtığı şikayeti kaybolurken bazı hastalarda devam etmektedir. Durum böyle olduğu takdirde tedavi süreci başlatılmalıdır.

Göbek Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Göbek fıtığının oluştuğu göbek çukuru ve çevresi bölge itibariyle doğumsal olarak zayıf bir nokta olarak değerlendirilmiştir. Çünkü göbek fıtığının oluştuğu bu bölge, bebek henüz anne karnındayken bebekle anneyi birbirine bağlayan kordonun bebeğin karnına girdiği bölgedir. Göbek bağının düşmesi sürecinin gerçekleştiği bu bölge, kapanma eylemi gerçekleştirir. Ancak bu aktivite tam olarak sağlıklı gerçekleşmezse çocuklarda göbek fıtıkları, kapansa dahi hayatın ileri dönemlerinde tekrar açılmasıyla yetişkin insanlarda göbek fıtıkları gelişir. Bu yönüyle değerlendirildiği takdirde göbek fıtıklarının nedeni doğumsal problemlerden kaynaklı olabilir.

Göbek Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Göbek fıtığı tedavi uygulamaları cerrahi operasyonla gerçekleşmektedir. Kasık fıtığı gibi karın duvarı problemleri ancak cerrahi operasyonla başarılı sonuçlara ulaşabilir. Bu da göbek fıtığı ameliyatında olduğu gibi fıtığın yama ile kapatılmasıyla gerçekleşir. Eğer ki göbek fıtığı oluşumundaki açıklık minik boyutlarda ise yamaya gerek duymadan da cerrahi müdahale ile göbek fıtığı tedavisi gerçekleştirilebilir. Ancak bu şekilde tekrarlama riski yüksek olacaktır.

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık bölgesinde meydana gelen fıtıklar kasık fıtığı olarak isimlendirilmiştir. Erkeklerde daha sık görülen kasık fıtıkları en çok rastlanan fıtık rahatsızlıkları arasındadır. Direkt ve indirekt olarak iki çeşidi vardır ve indirekt tip her yaşta görülmekle beraber testis torbasına kadar yer değiştirme gösterebilir. Fıtığın sıkışması ve bu durumun ileri seviyelere çıkması sağlık açısından problemli durumlar oluşturabileceği için kasık fıtığında cerrahi operasyonlar ile tedavi gerekmektedir. Her iki tip için de aynı ameliyat uygulaması yapılmaktadır.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bulantı, kusma ve iştahsızlık ile gaz kaçırmak ve dışkılamanın tutulamaması gibi belirtileri mevcuttur. Ayrıca karında şişlik ve sürekli gaz varmış hissiyatı vermektedir. Bazı durumlarda ateşli yakınmalar, yüksek nabız, şiddetli karın ve kasık ağrısı gibi komplikasyonlar da gösterebilir.

Kasık Fıtığı Teşhis ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Hasta öyküsünün dinlenmesi ve fiziksel muayene ile tespiti yapılabilen kasık fıtığı hastalığında, net sonuç için ultrasonografi ile görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir. Anatomik sebeplerden kaynaklı fıtık hastalıklarında cerrahi operasyon üzerinden tedavi işlemi gerçekleştirilir. Eğer hastanın operasyonel anlamda tehlike barındıran durumları varsa takip seçeneği tercih edilebilir.

Kasık fıtığında açık ameliyat ve laparoskopi yöntemi ile yapılan küçük kesiler üzerinden gerçekleştirilen kapalı ameliyat seçenekleri mevcuttur. Her iki ameliyatta da fıtık problemi çözülür ve yırtık bölgenin üstü dikilir yani yama yapılır. Laparopkopi yöntemiyle yapılan kapalı ameliyatlarda iyileşme, konfor ve ağrılı süreçler açısından birey için avantaj sağlamaktadır.

WhatsApp
Top