BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Laparoskopik Ameliyatlar

İnsanlar arasında kapalı ameliyat, kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da adlandırılan laparoskopik ameliyatlar, karın ve göğüs bölgelerindeki cerrahi uygulamaların küçük kesiler aracılığıyla gerçekleştirilmesi işlemidir. Bu müdahale küçük kesinlerin içinden içeriye kamera ve ihtiyaca göre sokulan aletler ile gerçekleştirilir. İlk yapılmaya başlandığı dönemlerde gözlemleme amacıyla kullanılan laparoskopik cerrahi yöntemi ilerleyen yıllarda doğrudan tedavi amaçlı kullanılmaya da başlanmıştır. Zorlu ya da büyük iz bırakacak ameliyatların oldukça ufak izlerle ve daha kolay gerçekleştirilebildiği bu yöntem, günümüzde başarı oranı çok yüksek, sorunsuz bir cerrahi uygulama olarak sıkça kullanılmaktadır.

Laparoskopik Ameliyatlar Nasıl Yapılır?

Laparoskopik ameliyatlara daima genel anestezi etkisi altındayken, hastaların uyutulduğu durumda başlanmaktadır. Laparoskopi işleminde kamera, ışık kaynağı, insüflatör, yapılan işlemin görüntülenmesi için monitör ve sürecin kaydedilerek daha sonra tekrar değerlendirilebilmesi için video kayıt aygıtları kullanılmaktadır.

Laparaskopik işleme başlarken belirlenmiş noktalardan açılan küçük kesiler içinden ilgili aygıtlar içeri gönderilir. İlk etapta içeriye gaz verilerek cerrahi uygulamanın yapılacağı bölgede şişkin, aygıtların rahat hareket edebileceği ve işlemin daha kolay yapılabileceği ortam oluşturulur. Ardından ışıklı kamera mekanizması kesiler aracılığıyla içeri gönderilir ve görüntüleme işlemi gerçekleştirilir. Böylece inceleme süreci tamamlanmaktadır. Eğer cerrahi uygulama ihtiyacı varsa işleme devam edilir.

Cerrahi uygulamanın hangi amaçla yapıldığına göre farklılık gösteren birtakım trokarlar sürece dahil olur. Ardından uygulamayı yapan cerrah ameliyatın amacına göre cerrahi işlemi gerçekleştirir ve aygıtlar dışarı alınır.

Laparoskopik ameliyatlarda laparoskopi ünitesinin kaliteli malzemelerden oluşması elbette önemlidir. Aynı şekilde cerrahın alanında uzman bir doktor olması, ekibinin de yapılacak ameliyat konusunda tecrübeli olması gerekmektedir. Başarılı bir laparoskopik cerrahi işlemi çok az kanamayla son bulmaktadır.

Laparoskopik Ameliyatlar Sonrası Neler Yaşanır?

Laparoskopik uygulamanın bitiminden 4 ila 6 saat sonrasında hastaların ayakta durmasına izin verilmektedir. Ardından hafif yemek tüketimi gerçekleştirebilirler. Çok az kesi ve kanama yaratacak hamle içerdiğinden ötürü laparoskopik ameliyatlar sonrasında ağrı da oldukça az görülmektedir. Yalnızca içeriye işlemin daha kolay gerçekleşmesi için verilen gaz 1 ila 2 gün süreyle gövde bölgesinde hafif ağrıya neden olabilir. 

Hastalar, standart teşhis uygulamaları için anestezi etkisinin bitmesiyle hastaneden taburcu olmaya hazır olurlar. Ancak tedavi amaçlı gerçekleştirilen bazı uygulamalarda en az 1 gün hastanede müşahede altında kalınması gerekebilir. Yapılan cerrahi müdahale komplike problemler içeriyorsa bu süre uzayabilmektedir. Ameliyat ertesi birkaç gün yorgunluk hissedilmesi, boğazda rahatsızlık yaşanması normaldir.

Ameliyatla birlikte nadiren de olsa komplikasyonlar yaşandığı görülmektedir. Bu komplikasyonlar çeşitli yaralanmalar, fıtık gelişimi, gaz embolisi gibi rahatsızlıklardır. Bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak adına laparoskopik ameliyatlarının işinin profesyonelleri tarafından yapılması gerekmektedir.

Laparoskopik Ameliyatlar Nelerdir?

İlk dönemlerde görüntüleme ve teşhis, ilerleyen yıllarda tedavi için kullanılan laparoskopik cerrahi uygulamaları, günümüzde yaygınlığı oldukça artmış ve çok sayıda ameliyat uygulaması için kullanılır hale gelmiştir. Safra kesesi apandisit, kasık fıtığı ve karın fıtıkları, reflü gibi mide hastalıkları, obezite cerrahi uygulamalarında yoğunlukla kullanıldığı görülmektedir. Yalnızca genel cerrahi için değil, kadın hastalıkları, üroloji, çocuk cerrahisi, kalp-damar cerrahisi gibi farklı alanların hastalıklarında da teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Laparoskopik Ameliyatların Avantajları

Laparoskopik cerrahi öncelikle kozmetik olarak hastalara fayda sağlamaktadır. Estetik görüntü bozulmadan işlemler gerçekleştirilir. Açık ameliyatlara göre çok daha az kanama ve ağrı gerçekleşir. Bununla beraber enfeksiyon riski de azdır, böylece daha ciddi komplikasyonların önüne geçilmektedir. İyileşme hızı oldukça yüksektir. Buna bağlı olarak kişi hızlı taburcu olma ve normal yaşantınıza daha çabuk dönme avantajına sahip olur.

WhatsApp
Top