BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Kıl Dönmesi

Enseden başlayıp sırtla devam eden ve kuyruk sokumuna kadar olan bölümdeki kıllar başta olmak üzere, vücuttaki kıllarının ve cilt döküntülerinin birikip toplanarak oluşturduğu apseli hastalık kıl dönmesi olarak özetlenmektedir. Burada biriken kıllar deri altında girebilirler ve yağ dokusu içinde ilerleyerek apseli kıl toplulukları oluşturabilirler. Kıl deri içinde yuva yapmaya başladığı anda da enfeksiyonlu durum ortaya çıkar ve hastalar için yakınmalı süreçler başlar.

Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumunda görülen bir hastalık olmakla birlikte, koltuk altı ve karında ya da göbek deliği çevresinde de görülebilir.

Kıl Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde kadınlara göre oluşma oranı daha fazla olan kıl dönmesi, çoğunlukla genç yaşlarda görülmektedir. Özellikle hareketsiz yaşam tarzı ve sürekli oturmak kıl dönmesi hastalığını tetikleyen nedenler arasındadır. Elbette vücutta aşırı kıl olması, geçmişte kıl dönmesi hastalığı yaşanmış olması kıl dönmesiyle karşılaşma noktasında diğer nedenlerdir. Sürtünmenin çokluğu, basınç, sıkı kıyafetler, uzun süren bisiklet sürüşleri ve uzun süre oturma gerektiren tüm aktiviteler kıl dönmesi oluşumunu tetikleyebilir. Bu nedenlerin hiçbiri doğrudan kıl dönmesi sebebi olmamakla birlikte tetikleyici unsurlar olarak bilinmektedir. Tüm bu sebepler kılların cilde nüfuz etmesine neden olur ve bu da kıl dönmesi oluşumunu başlatmaktadır.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesinin belirtileri arasında akıntı ve kötü koku görülmektedir. Deride kızarma ve ateş gibi durumlar da oluşabilir. Ancak en sık rastlanan belirti anüsün birkaç santimetre yukarısında yer alan sinüs oluşumudur. İçinde serbest kıl, debris ve granülasyon dokuları olan bu sinüs kalçaya doğru cilt üzerinde tespit edilebilir.

Sinüs ağzı kapanırsa bu oldukça yakınmalı olan apse oluşumu başlatabilir. Bazı hastalarda apse oluşana kadar hasta kıl dönmesi hastalığı yaşadığını fark etmez. Apse oluşumu gelişirken dahi farkında olunmayabilir ancak apse büyümeye başladığı anda yalnızca birkaç saat içinde ciddi şekilde ağrılı süreçler doğurur ve bu süreç hastaların acil servise başvurmalarını gerektirebilir.

Kıl Dönmesi Teşhisi Nasıl Konur?

Birey akıntılı, ağrılı yakınmalar üzerinden doktoruna başvurduğu takdirde sadece hasta öyküsünün dinlenmesi bile çoğunlukla kıl dönmesi tanısı için yeterli olmaktadır. Fiziksel muayene ile kıl dönmesi tanısı rahatlıkla koyulabilir. Apse üzerinden acil servise başvurulduğunda tanı işlemi gerçekleştirilecektir.

Kıl Dönmesi Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Eğer apseli bir oluşum üzerine doktora başvurulduysa yapılacak ilk müdahale o gün hastayı rahatlatmak için apsenin içinin boşaltılmasıdır. Enfeksiyonlu sıvıyla dolu bu apse patladığı takdirde tehlike yaratabilir ve orada bulunduğu sürece hastaya çekilmez şekilde ağrılara neden olabilir. Çoğunlukla lokal anestezi ile paralel olarak küçük bir kesi ile apse açılır ve içi boşaltılır. Bu enfeksiyonlu ve kötü kokulu sıvının dışarı çıkmasıyla sonlanır, pansuman gerçekleştirilir ve hasta taburcu edilir. Bu süreçte işlemi yapan doktor en kısa zamanda ameliyat için yeniden doktora başvurulmasını isteyecektir. Çünkü kıl dönmesi tedavi uygulamaları genel cerrahların yönetiminde cerrahi operasyonlarla yapılmaktadır ve en çok başarıya ulaşan ve az tekrarlayan tedavi yöntemleri cerrahi operasyonlardır.

Kıl dönmesi tedavisinde amaç hastanın en az şekilde etkileneceği durumları oluşturmaktır. Cerrahi operasyonlar ile kıl dönmesi oluşumunun oluşturduğu cepli yuvanın tamamen boşaltılması gerekmektedir. Eğer apseli durumlar söz konusu ise cerrahi operasyon öncesi antibiyotik kullanımı gerekir.

Kıl dönmesi operasyonu çeşitli teknikler üzerinden yapılabilir. Doktorlar hastanın durumuna göre teknik seçebileceği gibi, daima uyguladıkları teknikler üzerinden de işlem yapabilirler. Akut ve kronik kıl dönmesi ameliyatları, kistotomi ameliyatı, primer kapama, kistektomi, mikrosinüsektomi, flep yöntemleri, endoskopik pilonidal sinüs tedavisi gibi çeşitli ameliyat yöntemleri mevcuttur.

WhatsApp
Top