BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Vertigo

Vertigo baş dönmesi, sersemlemiş veya kararsız hissetme gibi çeşitli duyumları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Dengeden uzaklaşma hissidir, gerçekte olmayan bir hareketi oluyormuş gibi algılanır. Başka bir rahatsızlığın semptomu olarak görülebildiği gibi kendi başına da bir hastalık olarak görülebilmektedir. Vertigoya sahip bir kişi nöbet sırasında kendi ya da etrafındaki dünya dönüyormuş gibi hisseder. 

Baş dönmesi yetişkin doktor ziyaretinin en yaygın nedenlerinden biridir. Sık sık yaşanan baş dönmeleri kişinin yaşamını önemli ölçüde etkileyebilir. Ancak baş dönmesi nadiren yaşamı tehdit eden bir duruma işaret etmektedir. Vertigo tedavisi görülme nedenine ve kişinin yaşadığı semptomlara göre değişiklik göstermektedir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo belirtileri arasında baş dönmesi, denge kaybı ve sersemlik sayılabilir. Bu belirtiler yürürken, aniden ayağa kalkıldığında ya da kişi başını hareket ettirdiğinde tetiklenebilir ya da daha da şiddetlenebilir. Baş dönmesine bulantı eşlik edebilir veya kişinin oturmasını veya yatmasını gerektirecek kadar ani ve şiddetli olabilir. Vertigo genellikle baş pozisyonundaki değişiklikler ile tetiklenmektedir.

Vertigoya eşlik edebilecek diğer semptomlar ise kusma, anormal göz hareketleri, baş ağrısı, terleme, kulaklarda çınlama veya işitme kaybıdır. Bu semptomlar birkaç dakika, birkaç saat veya daha uzun sürebilir ve belirip kaybolabilir.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Kişinin tekrarlayan, ani, şiddetli veya uzun süren ve açıklanamayan baş dönmesi şikayeti varsa doktora danışmalıdır. Ani ve şiddetli baş ağrısına eşlik eden göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, kol veya bacaklarda uyuşukluk veya felç, bayılma, çift görme, hızlı veya düzensiz kalp atışı, devam eden kusma ya da işitmede ani bir değişiklik görüldüğünde ise acil tıbbi yardımı gerektiren farklı bir durum söz konusu olabilir. Bu durumlarda vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerekir.

Vertigo Teşhisi Nasıl Konur?

Baş dönmesi şikayetiyle doktora başvuran çoğu kişiye doktor öncelikle semptomlarını ve herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığını sorduktan sonra fizik muayeneye geçecektir. Bu muayene sırasında kişinin denge durumu ve merkezi sinir sisteminin ana sinirlerinin nasıl çalıştığı kontrol edilir. Doktor kişinin felç ya da başına darbe aldığı gibi çeşitli durumlardan şüpheleniyorsa MRI veya BT gibi görüntüleme testlerine başvurabilir. Ayrıca enfeksiyon bulunup bulunmadığını kontrol etmek için kan testlerinden ya da kalp ve kan damarı sağlığını kontrol etmek türlü testlerden yararlanılacaktır.

  • Göz hareketi testi: Doktor kişinin hareketli bir nesneyi takip ederken ki göz hareketlerini izleyebilir.
  • Baş hareketi testi: Doktor bening paroksismal pozisyonel vertigodan şüpheleniyorsa tanıyı doğrulamak için Dix-Hallpike manevrası adı verilen basit bir baş hareket testine başvurabilir.
  • Dinamik Posturografi: Bu test doktora kişinin denge sisteminin hangi bölgelerine daha fazla güvendiğini ve hangi bölgelerinin sorun yaşatabileceğini göstermektedir. Test sırasında kişi bir platform üzerinde çıplak ayak durur ve çeşitli koşullar altında dengesini korumaya çalışır. 

Vertigo Tedavisi

Vertigo tedavisi baş dönmesinin altında yatan sebebe göre değişiklik göstermektedir. Çoğu durumda baş dönmesi herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden geçmektedir. Bunun nedeni beynin en azından kısmen iç kulak değişikliklerine uyum sağlaması ve dengeyi sürdürmek için farklı mekanizmalardan yardım almasıdır. Ancak bazı durumlarda türlü tedavilere başvurulması gerekebilir. Baş dönmesinin herhangi bir nedeninin bulunamadığı durumlarda kişinin baş dönmesi şikayeti devam ederse reçeteli ilaçlar ve diğer tedaviler ile semptomlar daha yönetilebilir hale getirilebilir.

  • Vestibüler rehabilitasyon: Vestibüler sistemin güçlendirilmesine yardımcı olmayı amaçlayan bir fizik tedavi türüdür. Vestibüler sistemin işlevi beyne yerçekimine göre baş ve vücut hareketleri hakkında sinyaller göndermektir. Kişide tekrarlayan vertigo nöbetleri görüldüğünde vestibüler rehabilitasyon önerilebilir, bu yöntem baş dönmesini hafifletmek için kişinin diğer duyularını geliştirmesine yardımcı olmaktadır.
  • İlaç Tedavisi: Bazı durumlarda vertigonun baş dönmesi ve mide bulantısı gibi türlü semptomlarını hafifletmek için ilaç tedavisine başvurulabilir. Vertigo bir enfeksiyon veya enflamasyondan kaynaklandığında ise antibiyotikler veya steroidler şişliği azaltabilir ya da enfeksiyonu tedavi edebilir.
  • Cerrahi Müdahale: Nadiren de olsa bazı vakalarda ameliyata başvurulması gerekebilir. Eğer baş dönmesi tümör ya da beyin veya boynun yaralanması gibi daha ciddi bir sorundan kaynaklanıyorsa, bu sorunların tedavisi baş dönmesinin hafifletilmesine yardımcı olacaktır.
WhatsApp
Top