BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Endoskopik Kulak Zarı Onarımı

Kulak zarındaki bir delik, kulak zarındaki ağır tahribatlar gibi çok sayıda problem üzerinden kulak zarı problemleri gelişebilir ve endoskopik kulak zarı onarımı bu problemlerin tedavisi için uygulanan yöntemlerden yalnızca bir tanesidir. Kulak baş bölgesinde bulunan ve işitme faaliyetinin gerçekleşmesini sağlayan çok sayıda elemanla birlikte fonksiyonları bakımından oldukça değerli bir organdır. Duyu organları arasında yer almasıyla hassaslığı ve buna bağlı olarak korunması gerektiği bir gerçektir. Ancak bazı durumlar kulakta olumsuz sonuçlar doğmasına sebebiyet verebilir.

Kulak Zarında Görülebilecek Sorunlar Nelerdir?

Özellikle kulakta gerçekleşen enfeksiyonlar sonucu orta okulda iltihap oluşması ve bu iltihabın temizlenmemesi problemler yaratabilir. Orta kulak iltihabının uzman profesyoneller tarafından temizlenmemesi ve çeşitli medikal desteklerle iyileştirilmemesi kulak zarında delikler meydana gelmesine neden olabilir. Böylece kulak zarındaki delikten iltihap dışarı akacaktır.

Kulak zarındaki bu deliğin kendi kendine iyileşmesi mümkündür ancak iyileşmediği durumlarda kulak çınlaması, işitme kaybı ve akıntı gibi çok sayıda komplikasyonu beraberinde getirecektir. Bu sebeple bireyler kulak bakımına dikkat etmeli, kulak bakımı konusunda bilinçlenmeli ve buna göre hareket etmelidir. Bu şekilde yaşanan problemlere çözüm bulunabilmesi mümkündür. Kişi kulak bakımıyla kendini korursa bu tip rahatsızlıklardan uzak kalmayı başarma ihtimali artacaktır. Ancak bu hastalıklara yakalanılmışsa kulak bakımı daha farklı bir şekilde sürdürülmelidir. Tüm bunlara rağmen ilerleyen durumlarda endoskopik kulak zarı onarımı gibi yollar doktor yönlendirmesiyle tercih edilebilir.

Kulak Zarında Delik Olduğunda Kulak Bakımı Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

Kulak zarında halihazırda bir delik bulunuyorsa kulak bakımı konusunda ekstra hassas olunmalıdır. Burada en önemli konulardan bir tanesi de kulağa su kaçırmamaktır.

Özellikle banyo yaparken veya baş yıkanırken vazelinle kaplanmış bir parça pamuk kulak içlerine konabilir ve bu şekilde suyun içeri geçmesi engellenebilir. Kişi aynı işlemi yüzerken de yapabilir ancak tek başına yeterli olmayacağı için bunun yanında yüzme beresi veya sıkı boneler de kullanılmalıdır. Çünkü yüzerken pamuğun kulaktan çıkma ihtimali yüksektir. Aynı zamanda yüzme esnasında suya atlamalar ve dalmalardan kaçınmak gerekmektedir. Ek olarak her eczanede bulunabilecek kulak tıkaçları da tercih edilebilir ancak kulağa en uygun boyut bulunmalıdır, aksi takdirde işlevsiz bir hal alacaktır.

Kulak zarında delik olduğunda burnu kuvvetli bir şekilde sümkürmekten kaçınılmalıdır. Bunun sebebi geniz ve burundaki mikropların orta kulağa transferi ihtimalini doğurmasından kaynaklıdır. Kuvvetli sümkürme esnasında oluşan kuvvetle birlikte burun ve genizde yer alan mikroplar östaki borusu sayesinde orta kulağa doğru gidebilir. Burun yavaşça sümkürülmesi ve diğer burun deliği kapatılmadan yapılmalıdır. Burun akıntısının olabildiğince içeri çekerek ağız yoluyla tükürerek atılması önerilir.

Kulak zarında delik bulunduğunda ayrıca kulak akıntısı durumuyla karşı karşıya kalınması normaldir ve bu durumlarda olabildiğince kulak içine bir malzeme sokmadan temizlik yapılmaya çalışılmalıdır. Aynı zamanda böyle bir durum görüldüğünde kişi doktoruna danışmalıdır.

Endoskopik Kulak Zarı Onarımı Nasıl Yapılır?

Orta kulak iltihapları kendiliğinden iyileşebildiği gibi bazı durumlarda kulak zarında ağır tahribata ve deliklere neden olabilmektedir. Endoskopik kulak zarı onarımıyla orta kulağın korunması sağlanabilir ve varsa işitme kaybı durumlarında da iyileşme ortaya çıkması sağlanabilir.

Endoskopik kulak zarı onarımının yapılabilmesi için mevcut enfeksiyonun halihazırda kurumuş olması gerekmektedir ve kulak kemikçiklerinde de bir hasar bulunmaması gerekir. Dış kulak veya kulak kepçesi arkasından yapılan endoskopik kulak zarı onarımı işleminin en büyük artısı endoskop kullanımı olmasıdır. Çünkü diğer kulak zarı onarımı operasyonlarına göre en büyük farkı endoskop kullanımı ile beraber ciltte kesiye gerek duyulmadan sürecin tamamlanabilmesidir.

Endoskopik kulak zarı onarımında endoskoplar yardımıyla müdahale gerçekleşir ve kulak zarı oluşturulması ile yama işlemleri sonlandırılır. Birey çoğu zaman 1 gün içinde günlük yaşamına geri dönebilir ancak tedavinin tam yanıtı vermesi 6 haftalık bir süre içinde gerçekleşecektir.

WhatsApp
Top