BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Kulağa Tüp Takılması

Kulak tüpleri orta kulak ile dış kulak arasındaki hava basıncının korunmasına ve kulak zarı arkasında biriken sıvının boşaltılmasına yardımcı olan metal veya plastikten yapılmış küçük tüplerdir. Orta kulağı havalandıran ve kulak zarı arkasında sıvı birikmesini önleyen bir hava yolu yaratırlar. Kulak tüpleri kulak zarı arkasında sıvı birikimi görülen çocuklarda bu durum özellikle işitme kaybına neden oluyorsa ya da konuşma gelişimini etkiliyorsa tavsiye edilmektedir. Sık sık kulak enfeksiyonu görülen durumlarda da kulak tüplerine başvurulabilir.

Kulak tüpleri genellikle altı ila dokuz ay içerisinde kendiliğinden düşer ve delikler iyileşir. Ancak bazı durumlarda tüplerin doktor tarafından çıkarılması ve deliklerin cerrahi olarak kapatılması gerekebilir.

Kulak Enfeksiyonları ve Kulağa Tüp Takılması

Kulak enfeksiyonları küçük çocuklarda görülen ve tedavi gerektiren en yaygın enfeksiyonlardandır. Enfeksiyonlar kısa bir süre içinde kendiliğinden düzelebilir ya da ilaç tedavisine başvurulması gerekebilir. Neredeyse tüm çocuklar yaşamın ilk iki yılında bir ila iki enfeksiyon yaşamaktadır ancak baş ve boyun anatomisi bazı çocukları çoklu enfeksiyonlara karşı daha yatkın hale getirmektedir. Orta kulak iltihabı özellikle böyle vakalarda işitme kaybına veya nörolojik sorunlara neden olabilecek ya da konuşma veya gelişimsel gecikmeye neden olabilecek uzun vadeli hasarlara neden olabilir.

Kulak Tüpleri Nasıl İşe Yarar?

Kulak tüpleri küçük çocuklar birden fazla kulak enfeksiyonu geçirdiğinde bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından önerilebilir. Bu küçük tüpler bir dizi işlevi gerçekleştirmesi için kulak zarı içine yerleştirilmektedir.

Kulak tüpleri orta kulaktaki havanın dışarıdaki hava ile serbestçe yer değiştirmesine izin vererek kulak enfeksiyonlarını ve orta kulakta basınç oluşmasını önlemektedir. Orta kulak basıncının dengelenmesi ise orta kulakta negatif basınç oluşmasından kaynaklanan kulak zarı komplikasyonlarının çoğunun önüne geçmede oldukça etkilidir. Tüpler orta kulakta sıvı birikmesinden kaynaklanan işitme kaybını iyileştirebilir.

Kulak tüpleri takılı bir kulakta enfeksiyon görülmesi halinde tüp kolay irin boşalmasını sağlayarak ağrısız bir tahliye işlevi görür. Ayrıca kulak tüpleri ebeveynlerin doğrudan enfeksiyon bölgesine ilaç damlatabilmesine de izin vermektedir.

Kulağa Tüp Takılması İşlemi Ne İçerir?

Kulağa tüp takılması işlemi toplamda yaklaşık 10 ila 15 dakika sürmektedir. Doktor işleme kulak zarının en az titreşime sahip olduğu bir alanda küçük bir delik açarak başlar. Orta kulaktaki sıvı boşaltıldıktan sonra kulak tüpü kulak zarına yerleştirilir. İşlem sonrası kanın tüpte pıhtılaşmasını önlemek için antibiyotik kulak damlaları verilmektedir. 

Kulağa tüp takılırken bazı vakalarda doktor geniz etinin de alınmasını önerebilir. Bu işleme genellikle hastaya daha önce kulak tüpü takılmışsa veya kronik burun tıkanıklığı, enfeksiyon ya da uyku apnesi gibi çeşitli sağlık sorunları bulunuyorsa başvurulmaktadır.

Kulağa Tüp Takılması Sonrası İyileşme Süresi 

Kulağa tüp takılması sonrası herhangi bir komplikasyon görülmediği durumlarda hasta genellikle birkaç saat içinde taburcu edilmektedir. Çocuklar ameliyattan sonraki 24 saat içinde günlük yaşamlarına geri dönebilirler.

Kulağa tüp takılması işleminden yaklaşık 7 ila 14 gün sonra doktor bir takip muayenesi önerebilir. Bu randevu sırasında kulak burun boğaz uzmanı tüplerin uygun şekilde yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol eder. Çocuğun işlemden önce işitme kaybı bulunması durumunda doktor işitme sonuçlarını değerlendirmek için bir işitme testi (odyogram) de isteyecektir.

Sonraki takip randevuları çocuğun özel ihtiyaçlarına bağlı olarak genellikle her 3 ila 6 ayda bir planlanmaktadır. Doktor ebeveynlere kulak damlaları için bir reçete ve kulak drenajı ile ilgili yapılması gerekenler hakkında çeşitli talimatlar verebilir.

Kulak tüpleri tasarımına ve çocuğun ihtiyacına bağlı olarak kendiliğinden düşebilir veya cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Genel olarak kendiliğinden çıkan tüplerin ömrü yaklaşık 9 ila 15 aydır. Bazı tüpler daha uzun ömürlüdür ve yıllar boyu kulakta kalabilirler.

Kulak tüpleri çıkarıldıktan sonra semptomların devam ettiği durumlarda çocuklar yeni tüplere ihtiyaç duyacaklardır. 

WhatsApp
Top