BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Bademcik Ameliyatı

Bademciler bağışıklık sisteminin önemli organlarından biridir ve solunum yoluyla vücuda giren mikropların bağışıklık sistemi elemanlarıyla karşılaştığı ilk noktadır. Bu sebeple bademciklerin işlevini kaybetmesi insan sağlığı için olumsuz sonuçlara neden olabilir ve  bu tip durumlarda bademcik ameliyatına başvurulması gerekebilir.

Bademciklerin Görevleri Nelerdir?

Bademcikler ağız boşluğu içinde yer alan dil kökünün hem sol hem sağ tarafta iki tane olacak şekilde bulunan ve bağışıklık sisteminin birincil parçalarından biri olarak sayılan organlardır. Vücuda ağız yoluyla giren mikropların ilk karşılaştığı ve toplandığı yer olan bademcikler, vücut için savunma malzemeleri üretir.

Bademciklerin bu işlevinin en önemli olduğu yıllar çocukluk yıllarıdır. Bu yaşlarda yani erken çocukluk döneminde, vücudun mikroplarla tanıştığı ve bağışıklık sisteminin bu mikroplara karşı cevaplar ürettiği dönemde bademciklerin işlevi oldukça önemliyken, büyüdükçe bademciklerim bu işlevi azalır.

Bademcik Enfeksiyonları

Özellikle enfeksiyona bağlı olarak çok fazla büyüyen bademciklerin işlevlerinde bozulma meydana gelmektedir. Bu tip durumlarda korumak bir yana enfeksiyon riski taşıdığı için negatif yönde etki oluşturmaları muhtemeldir.

Enfeksiyon riski dışında çok büyümeleri özellikle çocuk hastalarda solunum ve yemek problemlerine yol açabilir. Tekrarlayan bademcik enfeksiyonlarında genelde tedavi antibiyotikler üzerinden gerçekleştirilir ancak antibiyotik kullanımının uzun süreli ve tekrarlı olması vücut sağlığı için istenmeyen durumlar oluşmasına sebebiyet verebilir.

Sonuç olarak bu gibi durumlar üzerine bademciklerin ameliyat ile alınması önerilmektedir. Boğazda bademcik dokusuyla benzerlik gösteren başka dokular da bulunduğu için bademciklerin alınmasının bağışıklık sistemi açısından negatif etkileri neredeyse bulunmamaktadır. Alınmamaları daha olumsuz durumlara yol açabilir.

Bademcik Ameliyatına Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır?

Bademcik enfeksiyonları sık sık tekrarladığında uyku apnesi olarak da bilinen uykuda solunum durması rahatsızlığı, bademcik apsesi, kötü huylu bademcik tümörü ihtimali, solunum ve yeme alışkanlıklarında engelleyici durumlar oluşturan bademcik büyümeleri, lenf bezlerinde şişmelere sebep olan bademcik enfeksiyonları, şiddetli ağız kokusu oluşturan enfeksiyonlar, kalp romatizması yani akut romatizmal ateş, kalp kapakçığı iltihabı veya böbrek iltihabı hastalıklarına sahip kişilerde meydana gelen bademcik enfeksiyonları, çene yapısında bozulmaya dahi gidebilecek bademcik büyümeleri gibi durumlar üzerine bademciklerin ameliyat ile alınması önerilmektedir.

Bademcik Ameliyatı Süreci

Bademcik ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır. Dolayısıyla küçük büyük demeden her operasyondan önce doktor hasta bilgi aktarımı sağlanmalıdır. Kullanılan ilaçlar, hastanın hastalık öyküleri doktor tarafından detaylı bir şekilde dinlenmelidir. Bu ameliyat esnasında olayı komplikasyonlara karşı ameliyat ekibinin donatılması ve hamle avantajı kazanması hususunda oldukça önemlidir.

Bademcik ameliyatı geçirecek hastalar anestezi ile uyutulduktan sonra ağız özel tıbbi cihazlarla açılır ve bademcikler çevresinde bulunan kas ve doku grubundan sıyrılarak alınır. Bu işlem için bademciklerin bağlantı yerlerinden ayrılması ve açık olan ağızdan dışarıya alınması gerekmektedir. Ameliyat işleminin gerektirdiği kanama kontrolü gibi ek süreçler de tamamlandığında ameliyat sonlandırılır.

Bademcik Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Günümüzde artık sıkça uygulanan ve oldukça basit bir cerrahi operasyon haline gelen bademcik ameliyatında komplikasyon ihtimali oldukça düşüktür ve nadiren kanama gibi sonuçlar gelişir. Bademciklerin alınmasının farenjit oluşumuna etkisi yoktur ve halihazırda işlevini kaybetmiş bademciklerin alınmasının bağışıklık sistemi açısından negatif etkileri görülmemektedir.

Ameliyatın bitimi ardından ek bir komplikasyon doğmadıysa hastalar aynı gün içinde taburcu edilmektedirler. Bademcik ameliyatı geçiren hastaların 1 gün içinde normal günlük hayatlarına geri dönmeleri beklenir ancak beslenme alışkanlığında kısa süreli bir değişikliğe gidilmesi gerekmektedir. Hastaların 1 hafta boyunca yumuşak kıvamlı gıdaları tercih etmeleri önerilir. Püreler, çok sıcak olmayan çorbalar, yumuşak sebze yemekleri, muhallebiler ve dondurma en çok tercih edilen ve önerilen besinler arasında gelmektedir.

WhatsApp
Top