BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Geniz Eti Ameliyatı

Geniz eti burun ile boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan antikorlar (beyaz kan hücreleri) üretir. Geniz eti çoğu zaman ergenlik döneminde küçülmekte ve yetişkinlik döneminde sıklıkla yok olmaktadır. 

Geniz eti her ne kadar vücut için faydalı olsa da sık sık boğaz enfeksiyonlarına karşı mücadele etmek zorunda kalmaları gibi türlü nedenlerle büyüyebilirler. Bu durum solunumu engelleyebilir ya da östaki borusunun tıkanmasına neden olabilir. Tedavi edilmediğinde çocuğun işitme duyusuna zarar verebilecek kulak enfeksiyonlarına yol açabilir. Böyle bir risk görüldüğünde geniz etinin alınması, alınmamasına kıyasla hasta için çok daha az risk taşımaktadır.

Geniz Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Geniz eti büyümesinin belirtileri arasında boğaz ağrısı, kulak enfeksiyonları, yutkunmada zorluk, burundan nefes alıp verme, ağızdan soluma ve uyku apnesi sayılabilir. Orta kulakta tekrarlayan kulak enfeksiyonların kalıcı işitme kaybı veya konuşma problemleri gibi ciddi etkileri olabilir. Kulak burun boğaz uzmanı yılda beş kereden fazla ortaya çıkan kronik kulak veya boğaz enfeksiyonlarında ve çocuğun antibiyotiklere cevap vermediği durumlarda geniz eti ameliyatına başvurulmasını önerecektir.

Geniz Eti Ameliyatı Ne İçerir?

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu çocuğun ameliyat boyunca uyuyacağı ve herhangi bir ağrı hissetmeyeceği anlamına gelir. İşlem yaklaşık 20 ila 45 dakika sürmektedir ve sonrasında hastanede kalışı gerektirmez. Geniz eti tipik olarak ağızdan çıkarılır. İşlemden sonra dikiş atılmasına gerek yoktur. Enfeksiyonlarının sıklıkla sadece geniz etini değil aynı zamanda bademcikleri de etkilemesi nedeniyle işlem bademciklerin de alınmasını içerebilir.

Geniz eti oldukça sık uygulanan bir işlemdir ve majör bir komplikasyonun görülme ihtimali oldukça düşüktür. Bununla birlikte olası alerjik reaksiyonları önlemek için çocuğun herhangi bir ilaca alerjisi varsa ailesi tarafından mutlaka doktora bildirilmelidir. 
Geniz eti ameliyatı sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için türlü ilaçlar verilebilir. Çoğu durumda tam iyileşme bir veya iki hafta sürmektedir. İşlem sonrası boğaz ağrısı görülebilir ancak bu durum normaldir ve bölgenin nemli kalması ve ağrının hafiflemesi için bol miktarda sıvı tüketilmesi önem taşır. 

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Geniz eti ameliyatı sonrası herhangi bir komplikasyon yaşanmadığı sürece yaklaşık 3 saat sonra hasta eve gitmeye hazırdır. Hastaneden ayrılmadan önce ağrı kesici ilaç reçetesi verilecektir. Bu ilaçların dozaj talimatlarını yakından takip edilmesi oldukça önem taşır, uygun şekilde kullanılmadıklarında türlü sorunlara neden olabilirler. 

Geniz eti ameliyatı sonrası çocuğun bol miktarda sıvı tüketmesi çok önemlidir. Kolayca sıvı tüketebildiklerinde yumuşak besinlere yavaşça geçebilir, ameliyat sonrası yaklaşık iki hafta içinde normal beslenme düzenine dönebilirler. Bunun yanında hasta ağzını suyla durulayabilir ve dişlerini hafifçe fırçalayabilir ancak iyileşme süreci bitene dek gargara yapmaktan uzak durmalıdır.

Geniz eti ameliyatı sırasında veya sonrasında bir miktar kan yutulduğu durumlarda işlem sonrası kan tükürülmesi oldukça normaldir. Tekrarlayan kusma durumunda çocuğun ilaçlarla rahatlaması sağlanacaktır. İşlem sonrası hastanın sesi sanki burnundan konuşuyormuş gibi çıkabilir. Bu durum oldukça normaldir, geniz etinin çok büyük olduğu durumlarda birkaç hafta ila üç aya kadar sürebilir.

Geniz eti ameliyatı sonrası hasta bölgede herhangi bir basınç oluşturmamak için ağzı açık halde hapşırmalıdır ve en bir hafta sümkürmemelidir. Çocuğun daha rahat nefes almasına yardımcı olmak için hava nemlendiricisi kullanılabilir. 

İşlem sonrası yaklaşık iki veya üç gün çocuğun aktiviteleri sınırlandırmalıdır. Yeniden temas sporları yapmasının ne zaman uygun olacağını hakkında ise doktora danışılması gerekir. Hasta her zamanki banyo yapma alışkınlıklarına devam edebilir. Ancak bir süre kalabalıklardan, enfeksiyon veya soğuk algınlığı olan insanlardan uzak durmalı ve iki hafta boyunca şehir dışına uzun yolculuklar yapmamalıdır. Hasta ameliyattan yaklaşık beş gün sonra okuluna dönebilir.

WhatsApp
Top