BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Horlama Tedavisi

Horlama, çok sayıda sebep üzerinden kalıcı veya dönemsel olarak görülebilen bir rahatsızlıktır ve horlama tedavisi altında çok sayıda teşhis ve tedavi uygulamasıyla başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Hemen hemen her insanın hayatında bir dönemde horlama problemi yaşadığı görülmektedir. Horlama ve uyku apnesi paralel ilerleyen rahatsızlıklar gibi görülür hatta bazen horlama uyku apnesi çerçevesinde değerlendirilir ancak her ikisi de farklı rahatsızlıklardır. Her iki rahatsızlık da benzer sebepler ve benzer sonuçlar doğurabilir.

Horlama Nasıl Gerçekleşir?

Horlama problemi temelde kalitesiz uyku ve buna bağlı olarak bireylerin gün içi aktivitelerinde halsizlik yaşamalarına sebebiyet verebilmektedir. Horlama problemi çok sayıda sebep üzerinden gerçekleşebilir. Hava yolunda kısmen gerçekleşen tıkanmalar, boğaz yapısında oluşan genişlikler veya kasların gevşemesi ana sebepler arasında gösterilmektedir. Hava yolunda tıkanıklıklar meydana gelmesi durumunda da nefes alma sürdürülür, bu süreçte nefes almaya çalışmak da boğazda titremeler oluşmasına neden olur ve horlama gerçekleşir.

Horlamanın Sonuçları Nelerdir?

Horlama süreci eğer yüksek perdeli bir şekilde gerçekleşiyorsa bu hem kişinin kendisine hem de çevresine karşı rahatsız edici durumların oluşmasını sağlayabilir. Uyku kalitesinde büyük oranda düşüş gerçekleşirken, uykusunu iyi alamayan bireylerin hayat kalitesinde de azalmalar meydana gelmektedir. Dolayısıyla bu problemin çözülmesi tüm hayat için oldukça önemlidir. Kişi horlama esnasında nefes kesintileri veya doğrudan nefes alımının durması gibi problemler yaşıyorsa bu durumda uyku apnesi durumu söz konusu olabilir ve bu ayrıca değerlendirilmelidir. Ancak horlamanın size, çevrenize ve hayatınıza olan zararlarını sonlandırmak için hormalanızın nedenlerinin araştırılması ve iyileştirilmesi gerekmektedir.

Horlama Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Horlama birçok sağlık problemi üzerinden olabileceği gibi, hayat tarzındaki bazı seçimler üzerinden de gelişebilir. Bazı durumlarda yalnızca yorgun bir gün geçirmek dahi horlama etkisi oluşturabilir. Burun, boğaz ve çene yapısındaki şekilsel problemler, küçük dil veya damakta şişlik, bademciklerin veya adenoidlerin şişmesi, soğuk algınlığı veya alerjik hastalıklar, yüksek kilo veya obezite, alkol tüketimi, uyku ilacı kullanımı veya antihistaminik, hamilelik süreci, uyuma şekil bozuklukları, yorgunluk, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları, uykusuzluk gibi durumlar horlama rahatsızlığının oluşmasında ana nedenler olarak gösterilmektedir.

Horlama Belirtileri Nelerdir?

Horlama rahatsızlığında doğrudan belirti aranması ihtiyacı söz konusu değildir çünkü horlamanın kendisi bir belirti göstergesidir. Ancak horlamanın altında yatan sebep başka hastalıklardan kaynaklı olabilir ve bu noktada bu hastalığın tespiti için belirtilerin önemi büyüktür. Horlama sürecinde yaşanan problem yalnızca yorgunluk üzerinden gerçekleşmiyorsa ve kişi horlama problemiyle karşı karşıyaysa kendi horlamasına dahi uyanabilir. Bu bir belirtidir. Aynı şekilde kesik kesik devam eden ve ani nefes kesintileri sonrası ani nefes alımlarıyla sonuçlanan ve çevrenizin sizi uyardığı durumlar da horlama problemi yaşadığınızın bir başka kanıtıdır. Bu tip durumlar yüksek tansiyon veya kalp rahatsızlıkları ile de karşı karşıya olabileceğinizi gösterebilir.

 Horlamayla birlikte görülen boğaz ağrısı, yorgunluk, kan şekerinin kontrolünde güçlük, çarpıntı, uyuma problemi, nefes nefese uyanma, konsantrasyon bozukluğu ve sinirlilik hallerine dikkat edilmelidir.

Horlama Tedavisinde Teşhis ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Horlama tedavisi hastanın doktor tarafından öyküsünün dinlenmesi ve fiziksel muayene ile başlamaktadır. Bu süreci takiben tomografi, MR, endoskopi gibi tetkikler istenebilir ve hatta hastanın uyku laboratuvarında bir gece kalması talep edilebilir. Toplanan bulgular sonucunda tedavi aşamasına geçilir. Horlama tedavisinde genellikle altta yatan sebebin belirlenmesi ve bunun iyileştirilmesi yatmaktadır. Aynı zamanda hastalar uyuma pozisyonları hakkında bilgilendirilir ve hayat tarzından kaynaklı horlama probleminin iyileştirilmesi için hayat tarzı değişikliğine gidilmesi önerilir.

WhatsApp
Top