BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Boyun, Gırtlak, Dudak, Dil, Ağız ve Çene Kanserleri

Baş ve boyu kanserleri ağız boşluğu, dudak, yanakların iç kısmı, diş eti, damak, dil, ağız tabanı, burun delikleri, burun döşemesi, boğazın üst kısmı, sinüsler, burun gerisi, boğaz altı, larinks, kulak kepçesi, dış kulak yolu, tükürük bezleri gibi alanlarda gelişebilir ve bu alanları etkileyebilir. Baş ve boyun kanserleri alanında çok sayıda kanser çeşidi vardır çünkü bölge itibariyle çok elemanlı bir durum söz konusudur ve tüm bu organlar üzerinde kanser gelişebileceği gibi birinde gelişen kanserin bir başka tarafı etkilemesi de söz konusudur.

Baş ve boyun kanserlerinde, kanserin kendini göstermesi ve komplikasyonlar ortaya çıkarması hızlı bir şekilde gerçekleşir. Dolayısıyla belirtiler erken süreçte fark edilebilir ve erken teşhisle birlikte tüm bu kanserlerin iyileştirme çalışmaları yapılabilir. Belirtileri erken fark etmek ve doktora başvurmak, tedavi süreci açısından yarar sağlayacak bir unsurdur.

Gırtlak Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Teşhis ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Gırtlak yani tıp literatüründe larinks, boynun altında bulunmaktadır ve solunum yolumuzdaki önemli duraklardan biridir. Solunum yolu açısından önemli olduğu kadar ses konusunda da ciddi işlevi vardır çünkü ses tellerini içinde barındırır. Larinks yani gırtlak kanseri bu bölgede yaşanan hücre anomalileri ve bu hücrelerin çoğalmasıyla gerçekleşir.

Her kanser hastalığında olduğu gibi gırtlak kanserinde de sigara ve tütün mamullerini kullanmak bilinen en büyük nedendir. Özellikle solunumun önemli duraklarından biri olduğu için gırtlak kanserinin sigara kullanımına bağlı ortaya çıkma ihtimali çok daha fazladır. Aynı şekilde alkol ve kötü beslenme gibi alışkanlıklar da etkilidir.

Ses kısıklıkları, boğazda ağrı, yutma problemleri, nefes darlığı, kanlı balgam gibi belirtilere sahiptir. Hasta öyküsü, fiziksel muayene ve laringoskopi üzerine ek tetkik ihtiyacı olursa manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi ve pozitron emisyon tomografisi istenebilir ve teşhis gerçekleştirilir. Tümörün yayılımı, boyutu, konumu gibi faktörler üzerinden cerrahi, radyoterapi veya kemoterapi gibi tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Ağız (Çene), Dudak, Dil Kanserleri, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Ağız kanserleri genellikle dudaklar, dil, ağız tabanı, bademcikler, tükürük bezleri gibi bölgelerde meydana gelmektedir. Bu bölgelerde ağız, dil ve dudaklardaki mukozadan, skuamoz hücrelerden kaynaklı olarak gerçekleşir. Bu hücrelerdeki anomaliler ve türemeleri sonucu kanser doğar.

Tütün mamullerini tüketmek, alkol kullanımı, ağız hijyeninin sağlanmaması ve ailede geçmiş kanser öyküleri ağız kanserinin de nedenlerini oluşturmaktadır.

Ağızda ve dudaklarda sürekli oluşan ve iyileşmeyen hatta kanamalara yol açan yaralar, diş kayıpları, yutma problemleri, boyunda şişlik veya kitle görüntüsü, kulaklarda ağrı ağız kanseri belirtileri arasındadır.

Dudak kanserleri genellikle alt dudakta görülmektedir. Çoğunlukla erkeklerde ve geç yaşlarda ortaya çıkan bir kanser türüdür. Ağız kanserlerinden farklı belirtileri dudaklarda ortaya çıkan beyaz ve kırmızı yamalar ile dudak hareketlerinde işlev kayıplarıdır.

Dil kanserlerinde de dilin üzerinde yaralar, aftlar ve beyaz benekler özel belirtiler arasındadır. Basit yaralar olarak değerlendirebileceğiniz bu durumda uzun sürelerde iyileşme görülmüyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Dil kanseri nedenleri arasında siroz, HPV virüsü, yanlış diş protezi, frengi, bağışıklık sisteminde zayıflı gibi maddeler de yer almaktadır.

Ağız (Çene), Dudak, Dil Kanserleri Teşhis ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Ağız yani çene kanserlerinde teşhis erken sağlanabilir çünkü bu kanser tiplerinin çoğu kolay fark edilebilir bölgelerde, yine kolay fark edilebilir belirtilerle kendini göstermektedir. Dolayısıyla doktora başvurmak, fiziksel muayene ve hastalık öyküsünün dinlenmesi birinci teşhis adımıdır.

Ardından patolojik incelemeler için parça alınması, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans gibi çalışmalarla görüntülenme sağlanması gibi süreçler başlar. Burada amaç hastaların evresini belirlemektir. Radyoterapi, kemoterapi veya cerrahi yöntemler ayrı ayrı veya birlikte olacak şekilde kurgulanarak bu rahatsızlıkların tedavisinde başvurulan yöntemlerdir.

WhatsApp
Top