BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi uykuda gerçekleşen horlamayla birlikte nefes kesintileri, ani solunum durması olarak adlandırılan rahatsızlıktır ve uyku apnesi tedavisi kapsamında iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Uyku her insan için oldukça değerli bir süreçtir, tüm günlük yaşantımızı etkileyen uyku kalitesi oldukça önemlidir. Hayatımızın büyük bir kısmını da uykuda geçirdiğimiz göz önünde bulundurulduğunda uykunun ne kadar kıymetli olduğu bir kere daha anlaşılabilir ve uyku kalitesinin önemi kavranabilir.

Uyku kalitesinden yoksun bir yaşam sağlıklı olmanın önünde büyük bir engeldir. Kalitesiz uyku sebebiyle konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, sinirlilik, uyur halde bulunma gibi yakınmaların yanı sıra yüksek tansiyon, kalp ritim bozuklukları, felç ve hatta ani ölüm gibi problemlere sebebiyet verebilir ve bu sonuçlarda uyku apnesinin etkisi büyüktür.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi horlamayla birlikte uykuda ani solunum durması durumu olarak açıklanmaktadır. Uyku apnesiyle nefes alıp verme süreçleri kısa veya uzun süreli olarak durabilir ve uykunun da oldukça yüzeysel, hafif bir hal almasına neden olabilir. Gece boyu defalarca kez tekrarlama riski de bulunan uyku apnesi, üst solunum yolunun açık kalıp rahatça nefes alıp vermeyi sağlayan kaslarda gevşemeye ve dolayısıyla horlamaya da sebep olur. Ağız boşluğundaki dil kökü, yumuşak damak, bademcikler gibi alanlarda şişmeler hava yolunu tıkayabilirler ve nefes tıkanıklığına kadar gidebilecek senaryo oluşur ve bu da uyku apnesi olarak adlandırılır.

Uyku apnesinde kişi horlamayla birlikte nefes kesintileri yaşar. Yaşadığı büyük nefes kesintisinden sonra ani nefes alımıyla birlikte tekrar nefes alır ancak horlama süreci devam eder. Uyku apnesi belirtileri incelenmeli, nedenleri araştırılmalı ve teşhis ve tedavi süreçleriyle iyileştirilmelidir. Aksi takdirde çok sayıda probleme gebe olacaktır.

Uyku Apnesinin Nedenleri Nelerdir?

Aşırı kilolu olmak, kalın bir boyna sahip olmak, dar hava yolları, uyku hapı veya sakinleştirici türevi ilaçların kullanımı, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar, çeşitli sebepler üzerinden gerçekleşebilecek burun tıkanıklıkları, kalıtsal uyku apnesine yatkın olmak, ensefalit olarak nitelendirilen beyin enfeksiyonu, beyin felci, beyin sapı problemleri, kalp hastalıkları, narkorik ağrı kesici kullanımları uyku apnesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesinin ilk belirtisi horlamadır. Bu horlama uyku apnesiyle birlikte gerçekleştiğinde yüksek sesli, gürültülü bir formda gerçekleşir. Uykuda nefes alıp vermenin aniden durması gibi durumlar uyku apnesinin ikinci büyük belirtisidir. Uyku apnesine sahip kişi bunun çoğu zaman farkında dahi olmayacaktır ancak çevresi tarafından bu duruma karşı uyarılabilir. Uyku sürecinde ani uyanmalar, uykusuzluk problemleri, sabahları boğaz ağrısı ve ağızda kuruluk ile güne başlama, baş ağrıları, depresyon, sinirlilik hali, konsantrasyon problemleri uyku apnesi hastalığı ile mücadele eden kişilerde gözüken ana belirtilerdir.

Uyku Apnesi Teşhis ve Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Hastanın öyküsünün dinlenmesi, fiziksel muayene ve uyku testi ile uyku apnesi teşhisi koymak mümkündür. Uyku apnesinin gerçekleşmesi hayat tarzından kaynaklı sebeplerden olabileceği için öncelikle bu tip problemlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Uyku apnesinde kilolu bireyler için fazla kilolardan kurtulmak büyük oranda çözüm olabilmektedir. Dolayısıyla spor ve beslenme alışkanlıklarının sağlıklı bir şekilde kazanılması uyku apnesi için büyük oranda iyileşme gösterebilir. Aynı zamanda uyku şekil bozuklukları konusunda hastaların bilinçlendirilmesi, kullanılıyorsa alkol veya sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılmaları yani hayat tarzı değişiklikleri uyku apnesi tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

İleri seviye durumlarda pozitif hava basıncı ve cerrahi müdahaleler uygulanabilir. CPAP ismindeki cihaz yardımıyla üst hava yollarının açık kalması ve dolayısıyla uyku apnesinin engellenmesi amaçlanır. Bu şekilde horlamaya da çözüm bulunmuş olur.

WhatsApp
Top